Dieťa Predškolák Hry na cestovanie autom s deťmi zabavia aj dospelákov

Vyrážate autom na dovolenku, k babičke na vidiek, do hôr alebo snáď až na Jadran. Balenie máte úspešne za sebou a teraz vás chytá hrôza z predstavy dlhej cesty autom s deťmi na zadných sedadlách. Riešite dilemu, či naozaj musia byť očami pripútané k mobilom, alebo to dáte bez nich ako vy kedysi. V duchu už tušíte, ako to zas nakoniec dopadne.

Keď naozaj chcete, aby počas cesty na dovolenku autom vládla vo vašom aute pohoda aj bez toho, aby každý pozeral len do svojho mobilu, skúste naše tipy. Spoločné hry na cestu autom sa deťom budú rátať a zároveň si nimi upevníte vzťahy.

Cestujte v noci

Ak chcete, aby cesta prebiehala naozaj v pokoji, odporúčame cestovanie naplánovať na čas, keď deti spia. Vyrazte v neskorších večerných hodinách alebo veľmi skoro ráno, keď je pravdepodobné, že deti ešte na niekoľko hodín zaspia. Výhodou cestovania v nočných a skorých ranných hodinách je aj menšia premávka a menšie zápchy na cestách a príjemnejšia teplota aj uprostred najvyšších horúčav.

Dovolenka s malými deťmi: Bude lepšie more alebo hory?

Počúvajte audioknihy

Audioknihy zvolené podľa vekovej kategórie a záujmov dieťaťa sú dokonalým spoločníkom na dlhých cestách. Pre malé deti vyberte radšej verzie obsahujúce niekoľko kratších rozprávok, pre staršie deti spojte príjemné s užitočným a započúvajte sa do povinného čítania na nastávajci školský rok. 

Spievajte si spolu

Vyberte obľúbené pesničky, ktoré majú deti rady a spievajte spolu s nimi. Staršie deti požiadajte, nech vám púšťajú ich obľúbené piesne a rozšírte si tak obzory. V tomto prípade však buďte pripravení na to, že ich výber sa nemusí zhodovať s vašim vkusom.

Slovné hry do auta zabavia celú posádku

"Na čo myslím?" - "Je to zviera?" - Pokiaľ deti túto klasickú "cestovnú" hru nepoznajú, rýchlo sa ju naučia aj vo veku 4 – 5 rokov. Pripomeňme si pravidlá hry: na otázky sa smie odpovedať len slovami "áno" alebo "nie, ak odpoveď znie" áno ", môže sa pýtajúci pýtať ďalej, v opačnom prípade pokračuje v otázkach ďalší hráč. Kto uhádne, pýta sa „Na čo myslím?“

Čierna – biela – áno – nie

Ďalšia slovíčková hra, do ktorej sa môžu zapojiť deti aj dospelí. Riekanka je veľmi jednoduchá: "Čierna, biela, áno, nie, čo si si to kúpil?" Jeden hráč si vymyslí nejaký predmet a v tomto prípade sa nesmie odpovedať slovami "áno", "nie", "čierna" a "biela". Ak hráč, ktorý zodpovedá, náhodou vysloví jedno z týchto slov, prehráva. Podstata hry spočíva v tom, aby sa pýtala hráč pýtal tak šikovne, aby druhý hráč jedno z týchto 4 slov v odpovedi použil a hráč, ktorý odpovedá, musí byť taký šikovný, aby dával vyhýbavé odpovede a aby sa pýtajúci hráč musel pýtať čo možno najdlhšie než zistí, na čo vlastne druhý hráč myslel a čo si to vlastne "kúpil".

Pribaľte deťom farbičky a maľovanky

Ak sú už deti odrastenejšie a zvládnu maľovanky, potom je vyfarbovanie obrázkov pre ne dokonalou činnosťou. Počas cestovania však zostaňte len pri farbičkách, pero ani fixy radšej nepoužívajte. Alebo vyzvite deti, aby nakreslili domy, stromy, kvety, hory alebo zvieratá, ktoré uvidíte po ceste.

Štvrťhodinka pre tablet

Hoci sa snažíme čas detí strávený pred obrazovkou minimalizovať, krátka logická hra alebo rozprávka dieťa zabaví, keď si potrebujete na chvíľu oddýchnuť v tichu. Povoľte deťom pätnásť minút zábavy na mobile a striktne dbajte o dodržanie času.

Cestujete s bábätkom? Týchto 11 vecí majte vždy poruke 

Vytlačiť stránku
Zdielať článok