Šetrenie potravinami Vermikompost: Dážďovky vám z odpadu vytvoria hnojivo

Dážďovky dokážu z kuchynského odpadu vytvoriť hnojivo, ktoré zlepšuje výnosy takmer o štvrtinu, podporuje klíčenie a rast rastlín a je „hotový“ štyrikrát rýchlejšie ako pri bežnom komposte. Vermikompostovaním zredukujete odpad v domácnosti až o 30 %. Stačí mať vhodnú nádobu, pár stoviek dážďoviek a pár minút týždenne na kŕmenie a odoberanie kompostu. Navyše je vermikompostovanie vhodné aj v bytoch a malých záhradách. Nezapácha, nezavadzia, ani o ňom neviete.

Aký je rozdiel medzi kompostom a vermikompostom? 

Pri kompostovaní dochádza za účasti pôdnych mikroorganizmov a živočíchov k prirodzenému rozkladu častí rastlín. Pri rozklade vzniká teplo až 70 °C, pri ktorom sa likvidujú mnohé choroboplodné zárodky. Kompost je biologicky čisté minerálne hnojivo, použiteľné v záhrade, ale aj pre bytové rastliny.

Vermikompostovanie je forma kompostovania, pri ktorej sa na spracovanie organického odpadu po prebehnutí tepelnej fázy používajú dážďovky. Vermikompostovanie je vhodné aj do malých záhrad, dokonca aj do bytov.
Vermikompost podobne ako kompost neobsahuje žiadne toxíny, zato množstvo živín, enzýmov a dokonca aj látok, preventívne pôsobiacich proti chorobám rastlín. Z vermikompostu dokážu rastliny využiť až 90 % výživných látok, zatiaľ čo z kompostu len polovicu.

Využite zvyšky zeleniny do poslednej šupky!

Nie každá dážďovka je vhodná na vermikompostovanie

Niektorí záhradkári dážďovky vidia neradi. Veria fáme, že dážďovky obhrýzajú korienky rastlín, čím ich ničia. Pravda je taká, že dážďovky zuby nemajú, takže obhrýzanie čohokoľvek u nich nepripadá do úvahy. Dážďovky sú užitočné, pretože pôdu prevzdušňujú a obohacujú o vlastné enzýmy. Dážďovky v pôde vytvárajú chodbičky, ktoré uľahčujú mladým rastlinám zakorenenie. Cez chodbičky dážďoviek sa po daždi voda ľahšie dostane ku korienkom, a zároveň prebytočná voda odteká a korene nezaplavuje.
Dážďovky do vermikompostu nenazbierate len tak na poli. Na tieto účely sú vhodné pažravé a rýchlo sa množiace dážďovky hnojové a dážďovky kalifornské. Kalifornské dážďovky sú vyšľachtené práve na život vo vermikomposte, pretože sú menšie ako bežné druhy a vážia asi 1 gram. Kúpite ich bežne na internete.

Koľko dážďoviek je potrebných do vermikompostu?

Počet dážďoviek vo vašom vermikomposte záleží od množstva bioodpadu, ktorý doma denne vyprodukujete. Tieto červy za deň spotrebujú toľko bioodpadu, koľko samy vážia. Na 250 g odpadu potrebujete 500 g dážďoviek. Prakticky to znamená, že pre 4-člennú rodinu treba asi 300 – 500 kalifornských dážďoviek.
Zo začiatku voľte menší počet. Za dobrých podmienok sa vám dážďovky rýchlo rozmnožia.

Dážďovkám vyhovuje teplota medzi 12 – 25 °C.

Návod na domáci vermikompostér

Vermikompostovanie je nenáročné na priestor. V záhrade si vermikompost založíte na kompostovisku po prebehnutí tepelnej fázy jednoduchým vypustením vhodných dážďoviek do kompostu.

V malých záhradkách a bytoch využijete nádobu na vermikompost. Vermikompostér je bežne dostupný v obchodoch, ale vyrobiť si ho môžete aj sami z tmavej, svetlo nepriepustnej plastovej debničky s poklopom. Jej veľkosť záleží od vyprodukovaného odpadu za týždeň. Počíta sa asi 20 cm2 na kilo odpadu. Do stien debničky spravte dierky, ktorými bude prúdiť dnu vzduch a na dno drenážne otvory, cez ktoré bude vytekať prebytočná voda a výluh z vermikompostu, tzv. dážďovkový čaj. Pod vermikompostér preto položte dostatočne hlbokú misu.

Na dno kompostéra dajte 2 – 3 cm podstielky. Využite na ňu organický odpad:

 • Pôdu
 • Kompost
 • Rašelinu
 • Staré lístie, slamu, zvädnutú pokosenú trávu
 • Hobliny
 • Štiepku
 • Na malé kúsky potrhaný navlhčený kartón z vajec,
 • Natrhané vlhké rolky z toaletného papiera

Materiál navlhčite, aby sa dážďovkám lepšie plazilo.

Na dne vermikompostéra môžete spraviť aj drenážnu vrstvu z netkanej textílie a asi 3 cm kamienkov a pôdy, na ktorú dáte podstielku.

Teraz do kompostéra nasťahujte dážďovky a prekryte ich tenkou vrstvou podstielky.

Dážďovky sa potrebujú najprv aklimatizovať, čo trvá asi týždeň. Dovtedy ich nekŕmte bioodpadom.

Čo patrí do vermikompostéru? 

Potrava pre dážďovky vo vermikompostéri musí byť výlučne biologická a pre dážďovky zdravotne nezávadná. Keďže vo vermikompostéri neprebieha fermetovacia fáza, pri ktorej sa ničia choroboplodné zárodky, dávajte dážďovkám len zdravý bioodpad.

Do vermikompostéra dávajte:

 • Odrezky zeleniny, zeleninové šupy
 • Zvyšky ovocia, ovocné šupy
 • Čajové lístky
 • Podrvené vajcové škrupiny
 • Zvyšky obilnín a cestovín
 • Zvädnuté kvety
 • Obaly z recyklovaného papiera

Do vermikompostéra nepatrí:

 • Nerozložiteľný materiál – sklo, plast, kov
 • Výkaly
 • Šupy z citrusov a cibule
 • Mäso, ryby, kosti
 • Mlieko a mliečne výrobky
 • Väčšie množstvo zelených rastlín – došlo by k tepelnej fáze

Všetko, čo dávate do vermikompostéra, dôkladne prezrite. Dážďovky kŕmte len zdravým odpadom bez hniloby, plesne a semien.

Bioodpad nakrájajte na malé kúsky, dážďovky ho tak rýchlejšie spracujú. Dážďovky kŕmte zhruba raz týždenne vždy len zhora, odpad navrstvite na najviac 5 cm a zakryte podstielkou. Ďalšiu dávku pridajte, keď je prvá spracovaná.
Vo vermikomposte musí byť vlhko. Ak schne, poprášte ho vodou. Dajte pozor aj na premočenie, aby sa vám dážďovky neutopili.

Kam umiestniť vermikompostér?

Vermikompostér postavte tak, aby naň nesvietilo priame slnko. Dochádzalo by k prehrievaniu a vysúšaniu kompostu, dážďovky by mohli uhynúť. Tiež by nemal stáť na mraze. Nádobu s vermikompostom dajte do pivnice, garáže, chodby alebo na balkón. Zápachu sa nemusíte obávať, vermikompost necítiť.

Vermikompost odoberajte s ohľadom na dážďovky

Dážďovky vyrobia vermikompost za pár týždňov. Spoznáte to podľa čiernej farby, jemnej štruktúry a vôni ako lesná pôda. Asi týždeň pred odoberaním vermikompostu prestaňte dážďovky kŕmiť, aby zaliezli hlbšie. Pomôže aj osvetlenie otvoreného kompostéra: dážďovky zalezú hlbšie, pretože nemajú rady svetlo. Vrstvu vermikompostu zhrabte hrabličkami a doplňte podstielkou. Iný spôsob je asi týždeň kŕmiť dážďovky len na jednej polovici. Keď sa do nej presťahujú, odoberiete vermikompost z druhej polovice, doplníte podstielku a takto opakujete.

Výluh z vermikompostu využijete ako hnojivo aj postrek

Vedľajším produktom spracovania domáceho bioodpadu dážďovkami je drenážna tekutina, teda výluh z vermikompostu, tzv. „dážďovkový čaj“. Zachytený vermikompostový výluh je plný živín a po zriedení vodou v pomere 1 : 10 vám raz za dva týždne poslúži ako tekuté hnojivo. Zriedený výluh z vermikompostu slúži aj ako ochrana pred hubovitými ochoreniami a škodcami.

Najčastejšie problémy pri vermikompostovaní

Kto nič nerobí, nič nepokazí. Aj vám sa môže stať, že sa pri vermikompostovaní vyskytnú problémy. Ak si neviete rady, obráťte sa na chovateľov, od ktorých ste dážďovky kúpili.

Najčastejšie sa pri vermikompostovaní vyskytne:

 • Dážďovky vyliezajú na povrch
  • Riešenie: Osvetľujte substrát, až kým nezalezú dostatočne hlboko.
 • Z kompostéra vylietavajú vínne mušky
  • Riešenie: Skontrolujte, či je kompostér naozaj dobre zatvorený.
 • Na bioodpade sa vyskytla pleseň
  • Riešenie: Plesnivé zvyšky odstráňte a bioodpad poriadne zahrabávajte do podstielky.
 • Vermikompost zapácha
  • Riešenie: Kompost môže byť príliš vlhký alebo dávate priveľa bioodpadu. V prvom prípade primiešajte do substrátu suchý materiál, v druhom kŕmte menšími dávkami.
 • Dážďovky hynú
  • Problémov môže byť viac – zlá teplota, vlhkosť, pH, málo priestoru, nevhodná strava, priveľa kompostu, ktorý je pre dážďovky toxický.

Najväčšie chyby, ktoré robíme pri separovaní: Kam patrí obal od pizze? 

Zdroje: Urobsisam.sk, dazdovka.sk, kompostuj.me, priateliazeme.sk, wikipedia

Vytlačiť stránku
Zdielať článok