Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Dodržiavate pravidelné upratovanie, umývate podlahu, vysávate, ale vaša kúpeľňa si raz za mesiac zaslúži dôkladné upratovanie tiež. Nebezpečné baktérie na vás totiž číhajú medzi kachličkami, pod záchodovú doskou, na závese v sprche a ďalších miestach, ktorým bežne nevenujete pozornosť.
Upratovanie má svoje pravidlá, tak si ich poďme pre istotu zopakovať. Dodržujte vždy pravidlo, že sa upratuje zhora nadol, a to z toho dôvodu, aby vám napríklad prach a špina z poličiek nepadali na čerstvo umytú zem. Než začnete upratovať kúpeľňu, vyberte zo všetkých poličiek všetky veci – kozmetiku, laky na nechty a pod. Povrch pod nimi sa vám bude lepšie upratovať. K upratovaniu si pokojne otvorte okno, pokiaľ teda v kúpeľni nejaké máte, a pustite dovnútra čerstvý vzduch.
Až budete kúpeľňu umývať rôznymi čistiacimi prostriedkami, nezabudnite si chrániť ruky a pokožku gumovými rukavicami.
Upratovanie je hračka, keď máte šikovný systém
Než začnete s upratovaním, presvedčte sa, že máte všetky potrebné prípravky a handričky.Je nutné, aby ste rozlišovali handričky a hubky, ktorými čistíte záchod, záchodovú misu či dosku od handričiek a hubiek na umývadlo. Každú hubku a handričku počas upratovania často a dôkladne umývajte a žmýkajte.
Začnite svetlom, na ktoré sa veľmi rád chytá prach. Najskôr ho oprášte prachovkou a suchou handričkou z mikrovlákna. Všetky miesta, na ktoré ukladáte kozmetické prípravky a ďalšie potreby, sú lapačom prachu. Po tom, čo odstránite všetky veci z kúpeľňových plôch, utrite z nich prach. Pre dokonalú čistotu ešte plochy vyčistite pomocou handričky a zmesi vody a octu 1:1.
Keď sa pozriete zblízka na sprchovú hlavicu, možno uvidíte usadeniny medzi a na jednotlivých tryskách. Špinu a vodný kameň kdekoľvek v kúpeľni odstránite zmesou octu a vody v pomere 1:1. Nalejte ju v tomto pomere priamo na sprchovú hlavicu, prípade vlejte zmes do plastovej tašky a sprchovú ružicu ponorte do roztoku. Tašku pevne obviažte okolo hadice a pre väčší účinok nechajte pôsobiť pol hodiny, v prípade väčších usadenín pokojne cez noc.
Tip: Namiesto igelitky použite hrniec. Položte ho do vane, zarobte doň roztok a hlavicu namočte.
Sprchový záves býva predovšetkým v spodnej časti špinavý a chytajú sa naň nečistoty, baktérie, tvorí sa pleseň. Preto záves zložte a doprajte mu riadny kúpeľ v práčke – do bubna so závesom pridajte aj staré uteráky, ktoré sa postarajú o vydrhnutie špiny zo závesu. Perte vo svojom obvyklom pracom prostriedku, bez aviváže.
Pri upratovaní nevynechajte ani dvere na sprchovom kúte. Na ne použite pastu, ktorú vytvoríte zmiešaním octu s jedlou sódou. Dvierka pastou namažte a nechajte hodinu pôsobiť a potom vydrhnite handričkou z mikrovlákna, umyte a osušte zase suchou handričkou z mikrovlákna.
Okrem záchodovej misy nezabúdajte ani na okolie záchodovej dosky a všetky jej záhyby. Vyčleňte starú kefka na zuby, ktorú namočte v zmesi vody a octu a vyčistite dôkladne všetky miesta. Spodnú stranu záchodovej dosky a škvrny na nej vyčistite zmesou jedlej sódy a vody – nechajte zmes zaschnúť, postriekajte octom a vydrhnite špongiou.
Vnútro záchodovej misy posypte hrnčekom jedlej sódy, nechajte pôsobiť niekoľko minút, vydrhnite záchodovou kefou a potom opláchnite. Záchodovú kefu by ste mali umývať ideálne po každom použití. Priklopte držadlo záchodovej kefy medzi misu a záchodovú dosku tak, aby kefa bola vo vzduchu vo vnútri misy. Potom ju polejte bielidlom, nechajte pôsobiť a prelejte vodou. Nádobku na záchodovú kefu zase naplňte horúcou vodou zmiešanou s mydlom a nechajte odstáť. Vodu, do ktorej sa tak uvoľnili nečistoty, vylejte do záchoda.
Do mriežky od ventilátora v kúpeľni sa dostáva veľké množstvo prachu a špiny. Raz za čas je preto nutné, aby ste vetrák rozobrali, snímateľnú časť namočili v horúcej mydlovej vode a vydrhli handričkou. Pevnú časť ventilátora v stene môžete omiesť štetcom a zvyšnú špinu vysať vysávačom.
Pred čistením radšej vysajte podlahu kúpeľne. Dlaždičky – podlahu, steny, a prípadne aj strop, nastriekajte univerzálnym čistiacim prostriedkom a potom pustite v sprche horúcu vodu. Počkajte asi 5 minút, až sa vytvorí para, zastavte vodu a zatvorte dvere do kúpeľne na 20 minút. Potom povrch dlaždíc vysušte handrou.
Pokiaľ máte špinavé špáry medzi dlaždičkami, najlepším pomocníkom je parný čistič, ktorý si s nečistotami poradí raz-dva. Pokiaľ ale parným čističom nedisponujete, budete si musieť vystačiť so zmesou vody a octu opäť 1:1 a handričkou a postupne škáry vydrhnúť.
Pokiaľ sa na kohútiku začína robiť vodný kameň, urobte to isté ako so sprchovou hadicou – do vrecka nalejte zmes vody a octu, ponorte doň kohútik a obviažte, aby zmes mohla odviesť svoju prácu. Vnútro umývadlá vydrhnite zmesou vody a octu 1:1. To isté urobte aj s vonkajšou stranou umývadla, na ktorú sa často zabúda. Do odpadu zase nasypte zmes jedlej sódy a octu a spláchnite horúcou vodou.
Aby vám kúpeľňa vydržala žiarivo čistá čo najdlhšiu dobu, dodržujte pár základných rád. Spolu s použitím ventilátora by tieto opatrenia mali udržať vašu kúpeľňu bez plesní.
Prečítajte si viac tipov na zdravšie bývanie
Zdroj: realsimple.com, cleanandscentsible.com, wikihow.com