Zdravý životní styl Relax Jeseň v záhrade: Čo v nej vysadiť a ako ju ošetriť?

Než udrú prvé mrazy, máte dostatok času na to, aby ste dostatočne pripravili každú časť vašej záhrady a ona tak prežila zimu bez ujmy. Vaša investícia do hnojiva, textílií na zakrytie rastlín a čas strávený s hrabľami či rýľom sa vám na budúci rok vráti v podobe krásnych kvetín, bezchybného trávnika a chutnej úrody.

Trávnik

Počas jesene venujte pozornosť trávniku. Pravidelne ho koste. Trávnik vám bude rásť zhruba do konca novembra, potom ho naposledy pokoste na približne 5 cm, bude tak lepšie chránený pred mrazmi. Posekanú trávu vždy odpracte, aby pod ňou trávnik nezačal hniť.

Rovnako tak odpratávajte a odhrabávajte opadané lístie, ktoré môžete použiť ako izoláciu pri  koreňoch stromov a kríkov. Než začne zima, vyživte trávnik hnojivom s dostatočným množstvom draslíka, ktorý ho ochráni v mrazoch a snehu. S machom v trávniku si poradí vápenec.

Stromy a kríky

Ak vám záhradu zdobia kríky a trvalky, aj tie je potrebné pred zimou ošetriť a pripraviť ich na zimný spánok. Otrhajte odkvitnuté kvetenstvá alebo poškodené časti, ako sú zlomené konáre. Prekyprite pôdu okolo a prisypte hnojivo. Pri kríkoch, ktoré je nutné pred mrazmi ochrániť, zasypte pôdu okolo ich kmeňa hlinou, čečinou či lístím. Ochránite tak pôdu pred odparovaním vody a pred zákernými mrazmi. Vrchné časti rastlín zakryte netkanou textíliou (ako je napríklad juta), ale až vtedy, keď udrú prvé mrazíky.

Až pozbierate plody ovocných stromov či kríkov, tiež ich zazimujte. Najskôr odstráňte staré konáre, poškodené konáre a mladé vetvičky, ktoré rastú kolmo nahor. Kmene stromov môžete pred mrazom chrániť náterom z vápna, špeciálnymi ochrannými fóliami alebo lepovými pásmi, ktoré sú určené proti zeleným húseniciam.

Živé ploty

Živý plot pred zimou ešte zostrihajte a korene zasypte mulčovacou kôrou, ktorá ich bude chrániť pred nízkymi teplotami a burinou. Než pôda premrzne, dobre živý plot zalejte.

Záhony

Jeseň je v znamení zberu ovocia a zeleniny. Upracte všetky plody a zo záhona vyryte koreňovú zeleninu. Potom záhony dôkladne vyplejte, zrýľujte a pohnojte, napríklad kompostom. Rozrytú pôdu nie je nutné pohrabať, pokojne nechajte väčšie kusy hliny cez zimu premrznúť.

Vermikompost: Dážďovky vám z odpadu vytvoria hnojivo

Jeseň v záhrade: Čo v nej vysadiť a ako ju ošetriť?

Čo zasadiť na jeseň?


Ak plánujete na jar farebnú okrasnú záhradu plnú kvetov, pripraviť ju musíte už na jeseň. Na záhradke vysaďte cibuľky hyacintov, narcisov či tulipánov. Z okrasných drevín voľte trebárs sakury, magnólie alebo japonské javory.

Na konci októbra vysaďte cesnak. Len dávajte pozor, aby bol situovaný na slnečnom a teplom mieste. Zo zeleniny môžete na jeseň vsádzať:

  • petržlen
  • reďkovky
  • šalát
  • cibuľu
  • paštrnák
  • mrkvu

Nezabudnite ich chrániť prekrytím netkanou textíliou, keď sa budú blížiť prvé mrazy.

Z bylín si môžete dovoliť na jeseň zasadiť levanduľu, šalviu alebo materinu dúšku, ktoré sú veľmi odolné.

Ihličnany a vždyzelené listnáče saďte v termínoch od septembra do polovice októbra, opadavé listnáče od konca októbra až do novembra. Z kríkov môžete na záhradke zasadiť egreše, ríbezle či maliny.

Všetky ovocné stromy a kríky v pokoji vysádzajte od polovice októbra do doby, než začnú mrazíky. Vysaďte jablone, čerešne, orechy alebo napríklad kanadské čučoriedky a brusnice, kivi a figovník alebo liečivý rakytník. Jamy pre ovocné stromčeky robte dostatočne hlboké. Najskôr ich prelejte vodou, na dno dajte kvalitnú zeminu a pomaly rozpustné hnojivo a po zasadení stromček znova zalejte.

Kompostujte bio odpad a záhrada sa vám odmení

Zdroj: ireceptar.cz, ceskykutil.cz, radcenafinance.cz, magazinzahrada.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok