Zdravý životní styl Zdravé jedlo Ako vybrať dobrý červený melón? Musí spĺňať 5 kritérií

Aj vám sa stalo, že ste si domov priniesli melón, ktorý okolo jeho chuti len utekal? Koľkokrát ste doma po rozrezaní červeného melóna zostali sklamaní? Vďaka jednoduchým tipom si domov odnesiete melón, ktorý je zrelý, šťavnatý a sladký.

Všímajte si predovšetkým 5 znakov:

  • vzhľad a celistvosť šupy
  • žltú škvrnu
  • stonku
  • zvuk
  • vôňu

Na veľkosti melóna nezáleží

Melón obsahuje až 90% vody a keby ste ho ponorili do nádoby s  vodou, pláva. Ak sa neviete rozhodnúť, ktorý z dvoch rovnako veľkých melónov tej istej odrody vybrať, poťažkajte dva plody a malo by byť rozhodnuté.
Neriaďte sa však pravidlom „čím väčší, tým lepší“. Veľkosť melóna závisí aj od jeho odrody. Sú červené melóny, ktoré dosiahnu veľkosť iba 2 – 3 kilá, ale aj také, ktoré pre svoju váhu skôr domov odveziete, než odnesiete.

Vedeli ste, že...
... aj pri melónoch rozlišujeme „chlapcov“ a „dievčatá“?
Guľatejšie plody „dievčat“ bývajú sladšie.

Šupa melónov musí byť neporušená

Vodové melóny sa odlišujú tvarom, váhou aj farbou šupy. Či už je bledá, tmavá, pruhovaná alebo prskaná, v každom prípade by mala byť neporušená, lesklá.

Žltá škvrna na melóne našepkáva o jeho zrelosti

Bledé miesto na melóne neznamená, že tu melón nedozrel. Je to miesto, ktoré ležalo na zemi a teda naň nežiarilo slnko. Práve ona vám najviac napovie o tom, čo sa skrýva vnútri melóna. Čím je žltá škvrna na melóne tmavšia, tým lepšie. Znamená to, že melón dostatočne dlho dozrieval na slnku a nebol odtrhnutý priskoro.


Suchá stonka = šťavnatý melón

Melón, ktorý prirodzene dozrel na poli, by mal mať vyschnutú stonku. Tá je aj pre pestovateľa indikátorom toho, že plod je zrelý a môže sa obrať. Pomerne často sa však stáva, že dozrievanie melóna sa urýchľuje otočením plodu o 360 stupňov. Melóny, ktorých stonka je prekrútená či zelená, radšej nekupujte.


Aký zvuk má mať melón? Dutý!

Klopanie je trik, ktorý sa pri kúpe melónu používa azda najčastejšie. Poklopte po melóne a ak nepočujete žiadnu odozvu, pravdepodobne je melón ešte nezrelý. Ak sa zvnútra dyne ozve dutý, zvonivý zvuk, pokojne môže skončiť vo vašom nákupnom košíku.

Ako vybrať dobrý červený melón? Musí spĺňať 5 kritérií

Zrelosť žltých melónov prezradí vôňa

Nebojte sa k melónu privoňať. Aj jeho vôňa veľa napovie o jeho sladkej chuti. Podľa vône vyberajte žlté, cukrové melóny. Čím krajšie voňajú, tým lepšie budú chutiť.

Jedli ste už melónovú pizzu? 

Vytlačiť stránku
Zdielať článok