Dieťa Tehotenstvo Bylinky v tehotenstve: Môžu pomôcť, ale aj uškodiť

Všetko s mierou – toto úslovie platí v tehotenstve dvojnásobne. Taktiež sa to týka práve užívania byliniek. Niektoré totiž v nadmernom množstve môžu spôsobiť prekrvenie orgánov v panve a vyvolať sťahy maternice. Konzumáciu byliniek je vždy vhodné najskôr konzultovať s vaším lekárom alebo s lekárnikom a predovšetkým v prvom trimestri, kedy sa bábätku vyvíjajú všetky dôležité orgány.

Vyšetrenia v tehotenstve: Vyvíja sa bábätko správne?

Pravidlá používania byliniek

Žiadnu bylinku by ste v tehotenstve nemali užívať dlhšie ako 2 týždne. Na smäd pite ideálne čistú vodu a ak máte chuť na čaj, voľte radšej čaje ovocné a / alebo rooibos. Po bylinkových čajoch siahnite len v prípade, že vám môžu pomôcť s niektorými zdravotnými problémami sprevádzajúce tehotenstvo. Niektoré bylinky je možné užívať až ku koncu tehotenstva na podporu pôrodu a potom tiež na podporu laktácie.

Vedľajšie účinky gravidity, ktoré trápia budúce mamičky

Bylinky proti tehotenským nevoľnostiam

S rannými (a nielen rannými) nevoľnosťami vám pomôže harmanček, ktorý obsahuje vápnik a horčík. Je vhodný aj pri kŕčoch v nohách. Pre mamičky, ktoré trápi tehotenská cukrovka, je harmanček vhodný predovšetkým preto, že znižuje hladinu cukru v krvi.

Možno ste už počuli o zázvore ako o pomocníkovi proti nevoľnostiam. Môžete vyskúšať kandizovaný zázvor alebo zázvorový čaj, ktorý by mal upokojiť rozbúrený žalúdok. Pri zázvore však dávajte pozor na dávkovanie a užívajte len veľmi malé množstvo. Radšej jeho užívanie konzultujte s lekárom, všeobecne sa však odporúča maximálne 1 gram sušeného alebo 4 gramy čerstvého zázvoru denne.

Mäta pieporná upokojuje zažívacie problémy, pomáha proti ranným nevoľnostiam a uľaví od bolesti hlavy. Rovnako ako pri zázvore je ale nutné byť ostražitá ohľadom jej dávkovanie. Vo väčšom množstve môže poškodiť pečeň a privodiť až potrat u žien, u ktorých je stanovené rizikové tehotenstvo.

Ak vás páli záha, skúste žihľavu. Je plná vitamínu C, železa, draslíka, horčíka, selénu a napríklad ešte zinku. V tehotenstve však buďte opatrné s dávkovaním.

Ranné nevoľnosti môžu trvať celý deň a ohroziť dieťa

Bylinky v tehotenstve proti nachladnutiu

Deväť mesiacov tehotenstva je dosť dlhá doba a je pravdepodobné, že sa stretnete s nachladnutím alebo chrípkou. Antibiotikám by ste sa mali vyhýbať, na nachladnutie a chrípku ich ani netreba, môžete však skúsiť využiť účinky určitých byliniek. Uvarte si čaj z lipového kvetu na vypotenie v prípade, že vás začne škriabať v hrdle, začnete kašľať a / alebo si nameriate zvýšenú teplotu.

Ďalšou účinnou bylinkou je skorocel, ktorý nasaďte vo chvíli, keď sa objaví kašeľ. Skorocel má protizápalové účinky. Imunitu celkovo posilní šípka, pretože je bohatým zdrojom vitamínu C.

Antibakteriálne účinky má tymian a hodí sa k výplachu úst a pri kašli. Ak tiež trpíte hnačkami a zažívacími problémami, aj s tými si poradí. Na dávkovanie ale v tehotenstve dávajte pozor a užívajte tymian len v liečebnom množstve.

Bylinky v tehotenstve na upokojenie či bolesti hlavy

Medovka dokáže upokojiť vaše rozstrapatené nervy, pomôže vám s nespavosťou a bolesťou hlavy. Vyvarujte sa však jej dlhodobému užívaniu.

Opúchajú vám nohy? Na tieto problémy sa hodí púpava, ktorá je plná vitamínu A, vápnika a železa.

Antistresovú bylinkou je rakytník. Je to zásobáreň vitamínov A a C. Rakytník prispieva k peknej pleti a uľavuje boľavým kĺbom, ktoré trpia kvôli náhlemu váhovému prírastku v tehotenstve.

Materina dúška uľaví od bolestí hlavy, zatočí s nespavosťou alebo ju skúste v tehotenstve pri tráviacich ťažkostiach spojených s plynatosťou. Pri jej užívaní však dávajte pozor na dávkovanie, aj tu totiž platí "všetko s mierou".

Rady pre lepší spánok v tehotenstve


Ak trpíte v tehotenstve nadúvaním a kŕčmi v črevách, pomôže vám fenikel. Po pôrode podporuje tvorbu mlieka.

Bazalku a výluh z ich listov si dajte v prípade, že trpíte nadúvaním. Podporuje trávenie. Vo väčšom množstve ju ale v tehotenstve neužívajte.

Bylinky pre urýchlenie pôrodu

Už sa blíži termín vášho pôrodu a chcete, aby išlo všetko hladko a rýchlo? Pozitívny vplyv na prípravu pôrodných ciest má malinový list, ktorý podporuje činnosť maternice. Čaj z neho pite ale najskôr až od 36. týždňa.

Ľanové semienko okrem správnej činnosti čriev urýchľuje aj nástup a priebeh pôrodu. Dávajte si jednu lyžičku ľanových semienok denne a vždy ju dobre zapite vodou.

Ak sa obávate nástrihu hrádze, venujte sa pravidelnej masáži danej oblasti a zvýšite tak jej pružnosť. Na masáž používajte ľubovníkový olej.

Bylinky, ktorým sa v tehotenstve vyhnite

Rozmarínu sa radšej vyhnite, pretože dráždi močové cesty a tráviace orgány a môže spôsobiť zápal. Zvyšuje tlak a prekrvenie v oblasti panvy.

Vyhýbajte sa aj obľúbenému petržlenu. Zosilňuje kontrakcie maternice. Z podobného dôvodu nesiahajte v tehotenstve ani po šalvii. Dokáže totiž vyvolať kŕče, stimuluje maternicu a po jej užití hrozí predčasný pôrod či potrat.

Bazovým šťavám a čajom sa vyhýbajte kvôli riziku nevoľnosti a zvracania. Sladké drievko vám v tehotenstve môže zvýšiť tlak. Oregano alias pamajorán pôsobí na sťahy maternice a po jeho užívaní môže hroziť až predčasný pôrod. V tehotenstve ho teda z kuchyne úplne vylúčte.

Hoci aloe má veľa skvelých liečivých účinkov, v tehotenstve prispieva k prekrveniu panvových orgánov, môže zapríčiniť krvácanie a vyvolať kontrakcie maternice. Od aloe teda ďalej!

Pokiaľ k dochuteniu mäsa používate borievku, v tehotenstve si ju radšej odpustite. Opäť hrozí predčasný pôrod a až poškodenie mozgu bábätka. Rasca a ligurček môžu tiež vyvolať kontrakcie maternice a tým predčasný pôrod až potrat.

Bylinky podporujúce dojčenie

Keď už bude bábätko na svete a vy budete potrebovať podporiť laktáciu, teda tvorbu mlieka, siahnite po týchto bylinkách:
Senovka grécka
Benedikt lekársky
Moringa olejodárna
Jastrabina lekárska
Ostropestrec mariánsky
Aníz
Fenikel
Plektrantus (mexický eukalyptus)

Bylinky v tehotenstve: Môžu pomôcť, ale aj uškodiť

Dojčíte? Tieto potraviny sú pri dojčení nevhodné, radšej ich vynechajte

Zdroj: bylinkyprovsechny.czbylinkopedie.cz babyonline.cz modrykonik.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok