Tipy a rady U nás taká obyčaj – na raňajky matcha čaj...

Bezkonkurenčný čaj matcha

Unikátny zelený čaj, ktorý dodnes nepozná konkurenciu. Vyrába sa z mladých čajových listov, bohatých na živiny, vitamíny a minerály. Lístky na matcha čaj sú ručne zbierané z vrcholkov rastlín čajovníka. Rastliny čajovníkov sa posledné tri týždne pred zberom zatieňujú, aby sa uvoľnilo čo najviac chlorofylu a tým vznikol nenapodobiteľný výživový účinok. Po zbere sa lístky melú na kamenných mlynoch na jemný prášok. Ten sa potom uchováva mimo dosahu svetla a kyslíka, aby sa zachovala jeho krásna zelená farba a antioxidačné účinky.

Ako pripraviť čaj matcha?

Tradičným spôsobom prípravy matcha čaju je tzv. „usucha“ spôsob. Pri tomto spôsobe prípravy vyšľaháte čaj pomocou bambusovej metličky do bohatej peny. Do misky vložíte 2 g čaju a zalejete vodou s teplotou do 75 °C. Ak nevlastníte bambusovú metličku, pokojne použite na šľahanie šľahač na mlieko.

Ak sa jednoducho ponáhľate a nemáte čas na klasickú prípravu, nasypte matcha prášok do šejkra, zalejte ľubovoľným množstvom vody a poriadne pretrepte.

Posledná možnosť, ako si užiť čaj matcha, je pripraviť si matcha laté. Do misky vložte 2 g čaju matcha, zalejte malým množstvom vody a rozmiešajte na hustú tekutinu. Po rozmiešaní zalejte zohriatym mliekom a vyšľahajte do hustej peny. Podľa chuti môžete pridať med, cukor či javorový sirup.

Matcha čaj by ste si mali vychutnávať denne, má niekoľko benefitov:

Veľa antioxidantov

Jednou z hlavných výhod matcha čaju je vysoká koncentrácia antioxidantov a enzýmov, ktoré pomáhajú v boji proti UV žiareniu a zabraňujú mnohým život ohrozujúcim chorobám. Jedna šálka matcha čaju vám poskytne až 5-násobne viac antioxidantov ako akákoľvek iná potravina.

Pocit pokoja

Viac ako 800 rokov sa používa matcha v Číne aj v Japonsku ako prostriedok na odpočinok a meditáciu. Vyšší stav vedomia je spôsobený aminokyselinou L-theanín, ktorá podporuje produkciu alfa vĺn v mozgu a vyvoláva relaxáciu bez pocitu ospalosti.

Zlepšuje pamäť a koncentráciu

Vďaka matcha čaju bude vaša pamäť stále v pozore, môže za to dopamín a sérotonín, ktoré L-theanín tiež produkuje.

Dodáva energiu

Japonskí samurajovia pili matcha čaj pred každým tréningom. Väčšina zelených čajov obsahuje kofeín, ktorý zvyšuje hladinu energie v tele. Energia, ktorú dokážete získať z matcha čaju, je z veľkej časti tvorená jedinečnou kombináciou živín. Sila z jednej misky matcha čaju môže vydržať až 6 hodín.

Spaľuje kalórie

Pri pití matcha čaju sa preukázalo, že podporuje metabolizmus a pomáha telu spáliť tuky štyrikrát rýchlejšie ako iné spaľovače. Dobrou správou tiež je, že pitie matcha čaju nemá žiadne vedľajšie účinky, ako sú zvýšená srdcová frekvencia či vysoký krvný tlak.

Posilňuje imunitný systém

V zime potrebujeme imunitu ako soľ. Katechíny v matcha čaji majú antibiotické účinky a celkovo podporujú zdravie človeka. Jedna šálka matcha čaju obsahuje vysoké množstvo draslíka, vitamínov A, C, železa, proteínov a vápnika.

Ostatné životobudiče a „vitamínodarcovia“

Ak vás v zimnom období prepadne chrípka či obyčajné prechladnutie, na nohy vás postavia nielen superpotraviny ako chia, chlorela, zelený jačmeň či spirulina. Prinášame vám prehľad účinných zimných čajov, ktoré vám posilnia imunitu, dodajú energiu či poskytnú prvú pomoc pri prechladnutí.

U nás taká obyčaj – na raňajky matcha čaj...
Pečený čaj

Pečený čaj je teplý nápoj z ovocia, ovocnej šťavy, cukru a korenia. Najčastejšie sa pripravuje zo sušeného ovocia s rozličnými druhmi korenín – škoricou, vanilkou, kardamómom, badiánom či klinčekom. Tieto ingrediencie sa spracovávajú tepelne, pečú sa v rúre. Tým, že sa čaj pečie a tepelne konzervuje, je možné ho skladovať až niekoľko mesiacov.

Na inšpiráciu vám ponúkame recept na náš pečený citrusový čaj s badiánom. Budete naň potrebovať citrón, mandarínky, pomaranč, badián, cukor, škoricu, zázvor, klinčeky a pár kvapiek rumu či slivovice na „osvieženie“.

Cibuľový čaj

Je liekom na všetky respiračné ochorenia. Liečivé účinky cibule sa využívajú už odpradávna, či už vo forme čaju, alebo v podobe lahodného cibuľového sirupu. Čaj a sirup pomáhajú najmä pri kašli, prechladnutí, pri zápale priedušiek a taktiež pri chrípke.

Ako si pripravíte liečivý cibuľový čaj so zázvorom?

Dve až tri veľké cibule očistite, prekrojte na polovicu a zalejte vodou. Priveďte do varu a varte približne 15 – 20 minút. Cibuľový vývar preceďte cez sitko a zalejte ním nastrúhaný zázvor. Oslaďte medom a popíjajte ešte horúce. Pomôže pri upchatom nose alebo pri bolestiach hrdla či priedušiek.

Zázvorový čaj

Ďumbier lekársky alebo zázvor má veľa pozitívnych účinkov na zdravie. Treba ho však konzumovať s mierou. Zázvorový čaj tlmí množenie baktérií a vírusov, čím sa uplatňuje pri prevencii respiračných ochorení a zároveň zvyšuje imunitu. Ocenia ho aj budúce mamičky, ktorým tlmí nevoľnosti na začiatku tehotenstva.

Zelený čaj

Šálka zeleného čaju po jedle predchádza množeniu baktérií, ktoré spôsobujú paradentózu či zápach z úst. Katechín obsiahnutý v čaji efektívne chráni ústnu dutinu aj pred ostatnými baktériami a znižuje množstvo kyselín, ktoré ničia zubnú sklovinu. A keďže ústna dutina je základ zdravia, pitím tohto čaju predchádzate aj množeniu baktérií spôsobujúcich prechladnutie či chrípku. Nielen káva a guarana patria medzi aktívne životobudiče, zaradiť k nim môžete aj tento čaj.

Žihľavový čaj

Obsahuje mnoho účinných látok ako magnézium, vápnik, železo, fosfor, sodík, chlorofyl, vitamíny K, A, C a niekoľko vitamínov zo skupiny B. Mnohé z týchto vitamínov pôsobia v tele ako antioxidanty. Žihľavový čaj účinne pôsobí na obličky, pečeň, pomáha pri bolestiach hlavy či pri nepríjemnom zápale močových ciest. Efektívne detoxikuje organizmus a znižuje hladinu cukru v krvi.

Zdroj: matchaday.sk, plnielanu.sk, naturproduct.sk, wikipedia.org, fytopharma.sk

Vytlačiť stránku
Zdielať článok