Tipy a rady Najlepšie životobudiče: Káva, čaj či guarana?

Káva – najznámejší životobudič

Káva je známy životobudič. Aké sú však jej skutočné účinky? V prvom rade treba spomenúť účinky kofeínu. Kofeín vás nepreberie, ale na istý čas zabráni tomu, aby ste boli unavení. Prirodzený obsah kofeínu v jednej šálke kávy môže prispieť k tomu, že ste pozornejší a dokážete sa lepšie koncentrovať.

Pitie kávy patrí medzi pôžitky staré tisíce rokov. Znášanlivosť kávy je u každého iná. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín však stanovil dennú hranicu kofeínu na 400 mg, čo predstavuje štyri až päť šálok kávy. Vo viacerých krajinách sa však kofeínu prijíma oveľa viac.

Káva sa považuje za životobudič aj preto, lebo pri jej pražení vzniká vitamín B3, známy ako niacín. Nachádza sa tiež v rybách, v mäse, obilninách či v zelenine. Podporuje látkovú výmenu a takisto zmierňuje príznaky únavy. Netreba zabúdať, že aj káva bez kofeínu je zdrojom vitamínu B3.

Ako správne piť kávu?

  1. Rannú kávu by mala predbehnúť čistá stolová voda. Najlepšie tá z vodovodného kohútika. Piť kávu nalačno nie je tou najlepšou voľbou pre váš žalúdok. Najlepšie urobíte, ak si pohár s čistou vodou položíte k posteli už večer a vypijete ho predtým, ako vás z postele vytiahne vôňa čerstvej kávy.
  2. Chuť aj účinky kávy závisia od jej kvality. V obchodoch dnes nájdete rôzne druhy kávy. Nevyberajte však podľa ceny. Lacná káva vám môže skôr ublížiť ako pomôcť. Ak ju pijete pravidelne, nájdite si vo svojom okolí špecializovaný obchod s kávou, kde vám skúsení odborníci radi poradia s jej správnym výberom.
  3. Ak máte intoleranciu na laktózu a neviete vypiť kávu bez mlieka, vyberte si na zjemnenie nejakú bezlaktózovú alebo rastlinnú alternatívu. Sladiť by ste mali len trstinovým cukrom alebo medom. Umelým sladidlám sa skúste úplne vyhnúť.
  4. Kávu si vychutnávajte. Jej pitie považujte za rituál, a preto si k nej pokojne sadnite a pite ju pomaly. Hodiť do seba šálku kávy a rýchlo bežať do práce – to z dlhodobého hľadiska zdraviu neprospieva.

Najlepšie životobudiče: Káva, čaj či guarana?
Kávové dezerty

Ak patríte medzi pravých milovníkov kávy, určite si ju radi užijete aj vo forme koláčikov či zákuskov. Vyskúšajte čokoládovú tortu s kávou a brandy alebo francúzske crème brûlée s kávou.

Zelený čaj

Ak máte pocit, že pijete príliš veľa kávy, alebo si chcete od nej jednoducho oddýchnuť a hľadáte náhradu, máme pre vás riešenie. Kofeín a teín sú chemicky totožné látky. A preto teín, ktorý je súčasťou zeleného čaju, vás nabudí podobne ako kofeín v káve. Látky v zelenom čaji dokážu stimulovať mozog a podporujú sústredenosť aj pamäť.

Medzi najznámejšie zelené čaje patrí japonský čaj matcha. Je bohatý na vlákninu a aminokyseliny. Je zdrojom energie a má pozitívne účinky na fyzickú či psychickú pohodu. Čaj matcha je dokonca desaťkrát účinnejší ako sypané zelené čaje, pretože je pripravovaný z najemno pomletých lístkov čajovníka, ktoré počas pitia konzumujete. Na rozdiel od kávy sa energia z čaju matcha uvoľňuje postupne počas 4 – 6 hodín.

Ženšen

Názov ženšen (ginseng) je foneticky odvodený od čínskeho „žen“ (človek) a „šen“ (život), a preto sa zvykne skromne volať aj „človečí koreň“ alebo priam majestátne „sila zeme v podobe človeka“. V medicíne patrí medzi dôležité rastliny. Ženšen sa zvyčajne zbiera na jeseň, a to po 5 až 6 rokoch rastu. Dosahuje vtedy najvyššie hodnoty účinných látok. Koreň ženšenu sa suší na slnku a komerčne si ho môžete najčastejšie kúpiť vo forme prášku aj tabletiek. Užíva sa pri celkovej slabosti, poruchách krvotvorby, na zmiernenie príznakov starnutia či na podporu liečby rakoviny. Keďže pomáha stimulovať telesnú a duševnú činnosť a dodáva telu energiu, je považovaný spolu s kávou za účinný životobudič.

Guarana

Guarana je brazílska rastlina pochádzajúca z Amazonskej nížiny. Jej zrelé ovocie je veľké približne ako plody kávovníka. Svojím vzhľadom pripomína ľudské oko. Extrakt z guarany sa podobne ako pri ženšene spracováva na prášok, ktorý je známy svojimi terapeutickými účinkami. Guarana obsahuje celú škálu stimulantov, ako je kofeín, teofylín či teobromín, ale tiež veľa antioxidantov. Okrem práškovej formy je guarana dostupná vo forme energetických nápojov.

Voda s citrónom

Asi to bude znieť popri ostatných životobudičoch komicky, ale ráno vás výborne naštartuje aj obyčajná voda s citrónom. Rozhodujúcu úlohu tu hrá kyselina citrónová, ktorá posilňuje imunitný systém, vyrovnáva hladinu pH a vyplavuje z tela toxíny. Ak sa chcete ráno nakopnúť a nemáte poruke kávu či iný známy životobudič, vyskúšajte aj pohár teplej citrónovej vody.

Zdroj: tchibo.sk, cafepoint.sk, mediteka.sk, healthline.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok