Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Šťavnaté mäso z prasiatka môžete na grile upraviť rôznymi spôsobmi. Mäso môžete naporciovať a naložiť do zmesi korenia a oleja, prípadne využite iný postup – menšie kusy môžete napichnúť na špízy alebo mäsu urobte alobalové lôžko, v ktorom sa bude na grile dusiť. Ako však pripraviť rôzne časti bravčového mäsa na gril, aké mäso na steak a aké mäso na grilovanie?
Bravčová kotleta s kosťou, ale aj bez nej, bravčová pečienka a bravčová krkovička sa vám budú najlepšie grilovať ako steaky. Mäso na bravčový steak po nákupe osušte a naporciujte ho na hrubšie plátky (1,5 – 2 cm) a ručne trochu „naboxujte“ kĺbmi prstov. Ak by ste použili klasický tĺčik, mäso by ste mohli potrhať. Pri tuhších a prerastenejších steakoch nakrojte okraje plátkov malým rezom, aby sa na grile steak nekrútil.
Bravčové rebrá sú výbornou delikatesou, musíte si však dať záležať na príprave mäsa na grilovanie. Kúpte tzv. vysoké rebrá, na ktorých býva viac mäsa, a minimálne deň dopredu ich naložte do marinády na mäso. Následne rebrá asi 2 hodiny duste v hrnci s trochou vody alebo predpečte v rúre – pri následnom grilovaní budú rýchlo prepečené a mäso sa začne rozpadať.
Mleté mäso z bravčového je veľmi chutné a na grile sa navyše rýchlo upečie. Môžete z neho vytvoriť rôzne korenené hamburgery, guľky na špíz alebo čevapčiči. Najlepšie mleté mäso je to, ktoré si doma sami nameliete – dbajte na čistotu a kvalitu mäsa, mleté sa rýchlo kazí. V teple s ním pracujte čo najrýchlejšie a len s dokonale čistými nástrojmi. Pokiaľ nemáte radi mäso lepiace sa na prsty, použite pri manipulácii jednorazové gumové rukavice.
Pri celom bravčovom stehne odseknite alebo aspoň naseknite kosť, aby sa mäso rýchlejšie prepekalo. Tučné okraje sa snažte odrezať. Okrájané mäso na krajoch narežte ostrou špičkou noža asi na 1 cm.
Ak disponujete dostatočne rozmerným grilom a čakáte naozaj veľkú spoločnosť, môžete na ňom upiecť aj celé prasiatko. Asi 20-kilové vypitvané prasiatko celkom postačí pre 25 osôb. Počítajte však s dlhou prípravou – objednané prasiatko vám mäsiar dodá asi do týždňa, následne je potrebné do mäsitých častí injekčnou striekačkou vstreknúť nálev a nechať mäso týždeň odpočívať v chlade. Potom sa pečie na ohni. Najprv pod vrstvou alobalu asi 3 hodiny a následne bez neho – nezabudnite mäso po zbavení alobalu bohato potierať grilovacou marinádou.
Všetko bravčové mäso musíte naložiť aspoň 24 hodín dopredu. Chudšie mäso naložte pokojne aj dva dni dopredu a v priebehu opekania ho dostatočne potierajte, aby nebolo suché. Mäso dajte von z chladničky asi polhodinu pred začiatkom grilovania – ľadové mäso by prudko znížilo teplotu grilu, opekalo by sa dlhšie a ešte by z neho vytiekla cenná šťava.
Na kilo bravčového mäsa budete potrebovať asi 2 dcl marinády podľa svojho výberu. Nezabudnite, že pri použití marinády nesmiete bravčové mäso na gril dopredu soliť. Soľ by vytiahla z mäsa všetku šťavu. Mäso soľte až tesne pred tepelnou úpravou.
Ak ste na marinádu zabudli a hostia už sú za dverami, môžete skúsiť urýchliť naloženie mäsa vlastnými rukami. Mäso v marináde poriadne premasírujte a rukami sa snažte marinádu zapracovať do plátku. Vždy je však lepšie mäso v marináde nechať odpočívať – čím dlhšie, tým lepšie.
Mäso môžete, samozrejme, naložiť na prírodno (korenie, olej, trochu citrónovej šťavy a osoliť až pred pečením), ale fajnšmekri vedia, že práve kombinovaná marináda na mäso mu dodá nezabudnuteľnú chuť.
Do prírodnej základnej marinády môžete pridať aj akékoľvek bylinky alebo grilovacie korenie podľa chuti alebo obsahu špajzy.
Zložitejšie marinády na bravčové mäso sa skladajú napríklad z:
Bravčové mäso sa ďalej dobre hodí na glazovanie. Špeciálna kuchárska úprava zaistí vašej pečienke lesklú vrstvu hutnej omáčky na povrchu. Zmiešajte diel worcesterskej omáčky a diel rajčinového pretlaku a v priebehu grilovania mäso zmesou silno potierajte.
Bravčové mäso začnite grilovať najprv sprudka, aby sa zatiahlo. Potom ho premiestnite na kraj grilu, kde sa dorobí nad žiarom z uhlia. Mäso na grile otočte najlepšie len raz, a to tak, aby bolo z oboch strán dostatočne prepečené. Používajte grilovacie kliešte a v žiadnom prípade do mäsa nepichajte vidličkou alebo nožom. Otvormi by vykvapkala všetka šťava, ktorá mäso robí chutným a mäkkým.
Každý pol centimeter mäsa potrebuje grilovať asi 2 až 3 minúty. Pokiaľ teda máte plátok hrubý 2 cm, pečte ho 6 minút z každej strany. Pri rebrách a kusoch mäsa hrubších než 3 cm grilujte bravčové o niečo dlhšie a potom nechajte prepekať vedľa plameňa.
To, že je už mäso hotové, spoznáte ideálne zapichovacím teplomerom:
Ak nemáte k dispozícii teplomer, spoznáte, ako je mäso prepečené pohmatom. K určeniu miery prepečenosti podľa odporu mäsa slúži malý trik: otočte dlaň k sebe a spojte palec a prostredník na jednej ruke, prstom druhej ruky stlačte guľatý sval dlane pod palcom. Tuhosť svalu odpovedá v tomto prípade mäsu prepečenému na stupeň raw, teda krvavé. Ak takto spojíte palec a prstenník, sval pri palci bude tuhší – rovnako ako medium steak. A nakoniec, keď spojíte palec s malíčkom, zatnutie svalu zodpovedá pružnosti prepečeného steaku.
Fantázii sa medze nekladú, a tak môžete skúšať aj vlastné variácie na uvedené recepty. Časom nájdete svoju najobľúbenejšiu marinádu a možno sa vďaka nej pri rodinných oslavách a priateľských posedeniach preslávite. Ak hľadáte inšpiráciu na skoré grilovanie, určite sa vytiahnete s netradičným receptom na bravčové mäso s ananásom a kukuricou.