Zdravý životní styl Zdravé jedlo Odľahčite sa! Potraviny na pohodové prečistenie tela

Cítite, že potrebujete trochu oddychu od jedla, a to nielen preto, lebo sú vám veci akési tesnejšie? Ste unavení, máte problém zaspať aj spať, bývate nervózni? Nemusíte sa hneď púšťať do veľkej detoxikačnej kúry, ak sa na to necítite. Začnite premýšľať nad tým, čo jete a do jedálnička zaraďte prirodzene prečisťujúce potraviny.

Citrusy vás nabijú vitamínmi aj energiou

Grapefruit

Jeho horká chuť nie je to jediné, čo ho robí výnimočným. Grapefruit dokáže zvyšovať hladinu enzýmov v pečeni, ktoré sú kľúčové pre prirodzenú detoxikáciu organizmu. Jedna porcia grapefruitu, napríklad ako dopoludňajšie desiata, sa stane vstupenkou k zdravšej pečeni a tráviacemu traktu. Okrem toho grapefruit:

  • Znižuje hladinu cukru v krvi
  • Upokojuje žalúdok
  • Povzbudzuje unavenú psychiku
  • Pomáha pri problémoch s aftami a zapálenými ďasnami
  • Dobre pôsobí pri chorobách kĺbov a reumatických problémoch

Tip redakcie: Cez deň sa osviežujte detoxikačnou vodou. Do 1,5 litra vody pridajte nakrájaný ošúpaný grapefruit, citrón, mätu a uhorky.

Ružičkový kel

Nielen plný vlákniny, ale aj lahodný ružičkový kel v sebe ukrýva vysoký obsah vitamínov C a K, vitamíny skupiny B a množstvo minerálov. Látky v ružičkovom keli sú prevenciou pred rakovinou hrubého čreva a zlatým stafylokokom v žalúdku. Odvodňuje, udržiava psychiku odolnú voči stresu. Nevarte ho však príliš dlho, stačí 5 – 8 minút podľa veľkosti hlavičiek. Tie najmenšie stačí spariť vriacou vodou.

Zapekaný ružičkový kel

Tip: Čerstvý ružičkový kel krásne doplní každú šalátovú misu, ale vychutnáte si ho aj jemne restovaný na olivovom oleji s pridaním niekoľkých strúčikov prelisovaného cesnaku, štipky soli a čierneho korenia.

Zázvor

Tým, že zázvor stimuluje cirkuláciu krvi, napomáha z tela účinnejšie odbúrať škodlivé toxíny a podporuje tak detoxikačné procesy. Pôsobí antibakteriálne, protizápalovo, účinne bojuje proti plesniam a navyše, chráni pečeň i nervové bunky. Určite ste už počuli, že je dobrým „liekom“ pri chrípke a prechladnutí. So zázvorom však opatrne, ak máte problémy so žalúdkom. V prípade dokázaných ochorení žalúdka či dvanástnika radšej zázvor vynechajte.

Červená repa

Cvikla pôsobí na organizmus omladzujúco a povzbudzujúco. Výrazne napomáha spomaliť starnutie buniek, preto si vyslúžila prezývku „najlacnejšia omladzujúca kúra“. Až 90 % červenej repy je voda, zvyšok vláknina. Obsahuje vitamín E, C, zinok, vápnik a železo, draslík, kremík, horčík, jód, betakarotén, vďaka čomu sa toxíny rýchlejšie odplavujú z organizmu a vidieť to aj na pružnej pokožke, lepšej činnosti žlčníka, pečene, ciev, imunitného systému.

Hoci je cvikla mimoriadne zdravá, denne by ste jej mali zjesť najviac 200 gramov či vypiť deci šťavy z červenej repy. Inak vám hrozí nevoľnosť a závrate. Ak máte močové kamene alebo diabetes, cvikle sa vyhnite.

Cviklový šalát s kozím syrom

Čučoriedky

Tieto modro-fialové superpotraviny sú bohatým zdrojom vlákniny a antioxidantov, nevyhnutných pre správny detox tela. Čučoriedky patria medzi najzdravšie ovocie, znižujú cholesterol, čistia krv, dodávajú energiu. Vláknina pomáha pravidelnému a efektívnemu vyprázdňovaniu, antioxidanty zachovávajú normálnu funkciu imunitných buniek.

Odľahčite sa! Potraviny na pohodové prečistenie tela

Banánovo-čučoriedkové pyré je vhodné aj pre najmenších

Počas detoxikácie sa vyhýbajte najmä:

  • Cukru
  • Polotovarom
  • Jedlám z bielej múky
  • Umelým sladidlám
  • Smaženým jedlám

Na ktorú detoxikačnú vzpruhu ste dostali chuť práve teraz? Objednajte si ju cez Tesco!

Zdroje: rd.com, draxe.com, wikipedia.org, celostnimedicina.cz, zuzanasafarova.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok