Tipy a rady Panvice a hrnce: Základné typy na vaše ľahšie varenie

Každý dobrý kuchár potrebuje kvalitné náradie, teda hrnce a panvice na to, aby sa výsledné jedlo podarilo. Výber vhodnej panvice a hrnca súvisí s typom jedla, ktoré budete variť, uľahčí vám tak celý proces prípravy. Máme pre vás niekoľko tipov, aké panvice a hrnce si zaobstarať.

Kvalita vydrží roky

Ak investujete do naozaj kvalitných hrncov a panvíc, vydržia vám mnoho rokov aj pri dennom používaní. Nenechajte sa zlákať lacným kuchynským náradím, ktoré po pár rokoch prestane slúžiť.

Typy panvíc a hrncov, bez ktorých sa nezaobídete

Či už varíte len príležitostne alebo každý deň, investícia do niekoľkých druhov hrncov a panvíc sa oplatí. V domácnosti sa vám rozhodne nestratia:

  • 2 druhy kastrólikov s objemom jeden liter alebo liter a pol s pokrievkou
  • hrniec s objemom 2 – 3 litre
  • panvička so šikmým okrajom
  • hlbšia panvica s pokrievkou na prípravu omáčok alebo dusenie mäsa

Set však prispôsobte podľa toho, aké jedlá varíte a aké riady využijete najčastejšie.

Druhy panvíc:

Klasické panvice – univerzálne hlbšie panvice, na ktorých vypražíte rezeň alebo uvaríte omáčku

WOK panvice – panvice s kotlíkovým tvarom sa hodia predovšetkým na prípravu ázijských jedál

Grilovacie panvice čiže steakové – panvice s vrúbkovaným povrchom a hranatým tvarom sú ideálne na prípravu steakov, grilovanej zeleniny či syrov

Palacinkové panvice – majú veľmi nízky okraj a sú ľahké. Pripravíte na nich nielen palacinky, ale aj lievance, zemiakové placky a placky všetkého druhu

Elektrické panvice – oceníte ich predovšetkým na chatách alebo tam, kde nie sú ideálne podmienky na prípravu jedla. Sú multifunkčné a pripravíte v nich od buchiet až po mäso takmer všetko.

Vo woku pripravte rýchle kuracie kung-pao

Veľkosť panvíc

Najčastejšie predávanou panvíc je tá s priemerom 25 – 30 cm a pojme jedlo pre viac ako dvoch členov domácnosti. Pohodlne na nej usmažíte 4 kúsky mäsa či menšiu rybu.
Malé panvice s priemerom 20 – 24 cm ocenia tí, ktorí varia len pre seba. Výhodou menšieho rozmeru je, že sa s panvicou lepšie manipuluje, pretože nie je taká ťažká.
Najväčšie panvice, ktoré merajú 32 – 40 cm, sú ťažké, zato na nich usmažíte hoci aj celú vianočnú rybu. Takúto panvica si obstarávajú hlavne profesionálni kuchári.

Tvary panvíc

V kuchyniach sa najčastejšie stretnete s panvicami okrúhlymi, ktoré sú univerzálne. Môžete na nich vyprážať i variť. Potom existujú panvice, ktoré majú špeciálny tvar, ktorý určuje, aké jedlá na nich možno pripraviť. Napríklad pre ryby existujú panvice s obdĺžnikovým tvarom. Na dne panvice býva aj mriežka, ktorá vytvorí na rybe pekný vzor. Na takej panvici však nepripravíte omáčku.

Ugrilujte si pražmu s rozmarínovými zemiakmi

Na panviciach s rozdeleným dnom urobíte hneď niekoľko druhov jedál naraz. Naraz môžete pripravovať napríklad mäso a zeleninu.
Už ste sa stretli s obojstrannou panvicou? To je taká, ktorá má klasický okrúhly tvar, ale skladá sa z jednej panvice navyše – obe panvice sa k sebe dajú pricvaknúť. Ak sa chystáte variť vyššie omelety, bude sa vám hodiť.

Nadýchaná omeleta s ovocím

Žiaruvzdorné rúčky rozširujú možnosti použitia

Plánujete v hrncoch a panviciach nielen variť a smažiť, ale tiež zapekať? V tom prípade pozor na rukoväte a držadlá. Musia byť tepelne izolované, z nerezu a hliníka. Prípadne existujú sady hrncov, ktoré majú rukoväť odnímateľnú a ľubovoľne môžete držadlá odcvaknúť alebo pricvaknúť k inému hrncu či panvici zo súpravy. Potom môžete bez obáv vložiť uvarené cestoviny v hrnci ešte do rúry a zapiecť ich. To isté platí aj pre pokrievky, ktoré by nemali mať rúčku z plastu, aby sa v rúre neroztavila.

Nepriľnavý povrch šetrí čas aj nervy

Jednou z najlepších investícií sú bezpochyby hrnce a panvice s nepriľnavým povrchom. Ušetria vám tiež čas a energiu pri umývaní. Na nepriľnavý povrch používajte zásadne len plastové varešky a obracačky alebo drevené nástroje s oblými hranami, aby ste nádoby nepoškriabali. Vďaka tomu predĺžite životnosť hrncov aj panvíc.

Panvice a hrnce: Základné typy na vaše ľahšie varenie

Hrnce, panvice, liatina, teflón: Naozaj záleží na tom, v čom varíte

Riaďte sa piktogrammi

Keď pôjdete kupovať riad, zamerajte sa na symboly, ktoré určujú vhodnosť hrncov a panvíc pre použitie na konkrétnych varných zdrojoch. Najčastejšie ich nájdete na spodnej strane nádob.

Ako sa starať o panvice a hrnce

Panvicu vždy ohrievajte bez tuku, ale neprehrievajte ju. Inak sa prepáli a vytvoria sa na nej farebné škvrny. Najprv ju dajte na sporák bez tuku a predhrejte, potom môžete naliať olej alebo pridať maslo. Rovnaké pravidlo platí aj pre panvicu s nepriľnavým povrchom.
Nerezové riady nikdy neumývajte za pomoci drsných umývacích hubiek, pieskov či drôteniek. Tieto materiály poškriabu povrch a riad sa rýchlejšie stane nepoužiteľným. Než chytíte drôtenku, skúste odstrániť pripáleniny z hrncov a panvíc šetrne
Ak často pridávate soľ do prázdneho riadu, zničí sa hladký povrch dna. To spoznáte podľa malých dierok na dne. Soľ pridávajte vždy, až sa voda začne variť.

S Go Cook hrncami a panvicami budú spokojní foodblogeri, mamičky aj profesionálni kuchári

zdroj: kuchyne.bydleniprokazdeho.cz, gast

Vytlačiť stránku
Zdielať článok