Dieťa Predškolák Posledné prázdniny: Čo by mal vedieť predškolák?

Máte doma predškoláka? Isto si už lámete hlavu, ako zvládne veľký míľnik v živote – nástup do školy. Dieťa čaká nový kolektív, pevný režim a učenie sa. Všetko veci, na ktoré doposiaľ nebolo zvyknuté. A vy chcete, aby váš prváčik do školy nastúpil pripravený, na úrovni a aby nezaostával za ostatnými. Práve na to môžete využiť tieto letné prázdniny – pomôžte vášmu potomkovi vybrúsiť činnosti, ktoré by mal ešte pred nástupom do školy zvládnuť.
Ako tak budete spolu drilovať, zlepšovať, nacvičovať, navykať si a odvykať, majte na pamäti, že každé dieťa je iné. Niektoré sa na konci škôlkarskeho obdobia trochu dohovorí po anglicky, vie čítať aj čosi napísať. A iné zas ledva rozlíši zopár písmeniek. Dôležité však je dosiahnuť, aby sa dieťa do školy tešilo, aby ju vnímalo ako čosi príjemné, aby k nej malo pozitívny postoj a dostatočne verilo v samé seba. Nepotrebuje vedieť žiadne veľké veci, postačí, aby malo chuť ísť do školy, všetko potrebné ho tam už naučia. Niektoré veci by už však rozhodne malo zvládnuť ešte predtým, než prvýkrát prekročí prah školy.

Matematika hrou: Takto si ju obľúbia prváci aj škôlkari

Než prvák pôjde do školy: 

Odnaučí sa od cumlíka

Možno vaše dieťa ešte občas cmúľa cumlík. Využite leto na to, aby ste ho definitívne odnaučili od tohto zvyku. Bude si to však vyžadovať veľa trpezlivosti. Úspech môžete zožať vysvetlením, že ide o jeho zúbky. Aby sa mu nedeformovali, musí cumlík odložiť. Alebo ho pochváľte, že už je veľký, vysvetlite mu výhody „veľkáctva“  a zdôraznite, že cumlík používajú len malé deti. Dajte mu jasne najavo, že ste naňho nesmierne pyšní, keď sa cumlíka skutočne pokúša zbaviť.
Ďalšou možnosťou je túto barličku z raného detstva rázne odhodiť, aby bolo jasné, že niet návratu späť. Napríklad ho spolu odovzdajte nejakej rozprávkovej postave alebo ho spolu hoďte rovno do koša. Pomôžte dieťaťu preklenúť tento moment objatím, láskaním a ak sa bez cumlíka cíti neisto, nech vie, že s vašou podporou môže rátať.

Bude samostatne jesť príborom

V jedálni s desiatkami ďalších žiačikov nebude môcť učiteľka kŕmiť individuálne to vaše. Preto mu pomôžte k samostatnosti a nacvičujte hoci aj každý deň samostatné jedenie príborom.

Má pravidelný režim

Ešte pred začiatkom školského roka musíte deti naučiť na nový rozvrh dňa – ukázať im a vysvetliť, čo so sebou prináša skoré ranné vstávanie. Musia sa uložiť na spánok skôr ako zvyčajne. Pediatri odporúčajú, aby predškoláci spali aspoň desať hodín, aby mali dostatok energie na vyučovanie. Ráno totiž musia stihnúť rutinnú hygienu, obliecť sa, v pokoji sa naraňajkovať, aby šli do školy bez stresu a náhlenia sa.

Zvládne odlúčenie od rodičov

Ak dieťa nenavštevovalo materskú školu, pred začiatkom školského roka je dôležité ho motivovať, aby odlúčenie od rodičov nebralo ako niečo negatívne. Preto je potrebné ich už vopred povzbudzovať, aby s nami zdieľali  všetko, čo sa udialo v škole. Venujte im čas, aby sa cítili milované a aby školu nepovažovali za akýsi druh emocionálneho strádania.

Bude bez plienok

Pred nástupom do školy by už dieťa malo vedieť kontrolovať svoje biologické potreby. Je to zručnosť, na ktorú treba určitú zrelosť a každé dieťa dozrieva neskôr, no rodičia musia urobiť všetko, čo je v ich silách, aby deti vykročili do školy bez plienok. Leto je na doťuknutie tejto úlohy ideálnym obdobím.

Praktické prázdninové aktivity

V lete by ste do programu vášho potomka mohli zaviesť pravidelnú rutinu – každý deň by sa počas pätnástich minúť mal venovať vybraným aktivitám sústrediac sa na rozvoj jemnej motoriky. Tú pocvičí napríklad hrou s plastelínou, vyfarbovaním omaľovánok, navliekaním korálok. Zároveň si zvykne na používanie oboch rúk a nebude zaťažovať len jednu.

Predškolák by sa mal naučiť:

  • poriadne držať v ruke ceruzku,
  • vyfarbovať obrázky bez toho, aby zachádzal za okraje,
  • zopakovať si farby, písmená a číslice.

„Treba ho však aj nechať užiť si leto. Nech si poriadne oddýchne. Keď sa začne školský rok, príde na rad práca,“ upozorňuje José Ignacio Rivas zo španielskej univerzity UMA.  Rivas rodičom taktiež odporúča, aby sa uvoľnili a nástup do školy až tak kŕčovito neprežívali. „Mali by sa starať iba o to, aby ich dieťa bolo šťastné, lebo keď je spokojné a uvoľnené, bude nosiť dobré známky. Musia sa na učenie pozrieť z dlhodobej perspektívy,“ dodáva.

Má vaše dieťa problém s čítaním či počítaním? Možno za tým bude porucha učenia 

Zdroj: guiainfantil.com, diariosur.es, mirror.co.uk

Vytlačiť stránku
Zdielať článok