Zdravý životní styl Relax Upratovanie kúpeľne: Pomôže aj ocot, sóda a igelitka

Dodržiavate pravidelné upratovanie, umývate podlahu, vysávate, ale vaša kúpeľňa si raz za mesiac zaslúži dôkladné upratovanie tiež. Nebezpečné baktérie na vás totiž číhajú medzi kachličkami, pod záchodovú doskou, na závese v sprche a ďalších miestach, ktorým bežne nevenujete pozornosť.

Pravidlá upratovania vám uľahčia prácu

Upratovanie má svoje pravidlá, tak si ich poďme pre istotu zopakovať. Dodržujte vždy pravidlo, že sa upratuje zhora nadol, a to z toho dôvodu, aby vám napríklad prach a špina z poličiek nepadali na čerstvo umytú zem. Než začnete upratovať kúpeľňu, vyberte zo všetkých poličiek všetky veci – kozmetiku, laky na nechty a pod. Povrch pod nimi sa vám bude lepšie upratovať. K upratovaniu si pokojne otvorte okno, pokiaľ teda v kúpeľni nejaké máte, a pustite dovnútra čerstvý vzduch.
Až budete kúpeľňu umývať rôznymi čistiacimi prostriedkami, nezabudnite si chrániť ruky a pokožku gumovými rukavicami.

Upratovanie je hračka, keď máte šikovný systém 

Čo potrebujete na upratovanie kúpeľne?

Než začnete s upratovaním, presvedčte sa, že máte všetky potrebné prípravky a handričky.Je nutné, aby ste rozlišovali handričky a hubky, ktorými čistíte záchod, záchodovú misu či dosku od handričiek a hubiek na umývadlo. Každú hubku a handričku počas upratovania často a dôkladne umývajte a žmýkajte.

Na dokonalé upratanie kúpeľne potrebujete:

Ako postupovať pri upratovaní kúpeľne

Začnite svetlom, na ktoré sa veľmi rád chytá prach. Najskôr ho oprášte prachovkou a suchou handričkou z mikrovlákna. Všetky miesta, na ktoré ukladáte kozmetické prípravky a ďalšie potreby, sú lapačom prachu. Po tom, čo odstránite všetky veci z kúpeľňových plôch, utrite z nich prach. Pre dokonalú čistotu ešte plochy vyčistite pomocou handričky a zmesi vody a octu 1:1.

Ako vyčistiť sprchovací kút alebo vaňu

Keď sa pozriete zblízka na sprchovú hlavicu, možno uvidíte usadeniny medzi a na jednotlivých tryskách. Špinu a vodný kameň kdekoľvek v kúpeľni odstránite zmesou octu a vody v pomere 1:1. Nalejte ju v tomto pomere priamo na sprchovú hlavicu, prípade vlejte zmes do plastovej tašky a sprchovú ružicu ponorte do roztoku. Tašku pevne obviažte okolo hadice a pre väčší účinok nechajte pôsobiť pol hodiny, v prípade väčších usadenín pokojne cez noc.

Tip: Namiesto igelitky použite hrniec. Položte ho do vane, zarobte doň roztok a hlavicu namočte.

Sprchový záves býva predovšetkým v spodnej časti špinavý a chytajú sa naň nečistoty, baktérie, tvorí sa pleseň. Preto záves zložte a doprajte mu riadny kúpeľ v práčke – do bubna so závesom pridajte aj staré uteráky, ktoré sa postarajú o vydrhnutie špiny zo závesu. Perte vo svojom obvyklom pracom prostriedku, bez aviváže.

Pri upratovaní nevynechajte ani dvere na sprchovom kúte. Na ne použite pastu, ktorú vytvoríte zmiešaním octu s jedlou sódou. Dvierka pastou namažte a nechajte hodinu pôsobiť a potom vydrhnite handričkou z mikrovlákna, umyte a osušte zase suchou handričkou z mikrovlákna.

Ako vyčistiť záchodovú dosku

Okrem záchodovej misy nezabúdajte ani na okolie záchodovej dosky a všetky jej záhyby. Vyčleňte starú kefka na zuby, ktorú namočte v zmesi vody a octu a vyčistite dôkladne všetky miesta. Spodnú stranu záchodovej dosky a škvrny na nej vyčistite zmesou jedlej sódy a vody – nechajte zmes zaschnúť, postriekajte octom a vydrhnite špongiou.
Vnútro záchodovej misy posypte hrnčekom jedlej sódy, nechajte pôsobiť niekoľko minút, vydrhnite záchodovou kefou a potom opláchnite. Záchodovú kefu by ste mali umývať ideálne po každom použití. Priklopte držadlo záchodovej kefy medzi misu a záchodovú dosku tak, aby kefa bola vo vzduchu vo vnútri misy. Potom ju polejte bielidlom, nechajte pôsobiť a prelejte vodou. Nádobku na záchodovú kefu zase naplňte horúcou vodou zmiešanou s mydlom a nechajte odstáť. Vodu, do ktorej sa tak uvoľnili nečistoty, vylejte do záchoda.

Ventilátor je lapačom prachu

Do mriežky od ventilátora v kúpeľni sa dostáva veľké množstvo prachu a špiny. Raz za čas je preto nutné, aby ste vetrák rozobrali, snímateľnú časť namočili v horúcej mydlovej vode a vydrhli handričkou. Pevnú časť ventilátora v stene môžete omiesť štetcom a zvyšnú špinu vysať vysávačom.

Ako vyčistiť kachličky a škáry v kúpeľni

Pred čistením radšej vysajte podlahu kúpeľne. Dlaždičky – podlahu, steny, a prípadne aj strop, nastriekajte univerzálnym čistiacim prostriedkom a potom pustite v sprche horúcu vodu. Počkajte asi 5 minút, až sa vytvorí para, zastavte vodu a zatvorte dvere do kúpeľne na 20 minút. Potom povrch dlaždíc vysušte handrou.
Pokiaľ máte špinavé špáry medzi dlaždičkami, najlepším pomocníkom je parný čistič, ktorý si s nečistotami poradí raz-dva. Pokiaľ ale parným čističom nedisponujete, budete si musieť vystačiť so zmesou vody a octu opäť 1:1 a handričkou a postupne škáry vydrhnúť.

Čistenie umývadla

Pokiaľ sa na kohútiku začína robiť vodný kameň, urobte to isté ako so sprchovou hadicou – do vrecka nalejte zmes vody a octu, ponorte doň kohútik a obviažte, aby zmes mohla odviesť svoju prácu. Vnútro umývadlá vydrhnite zmesou vody a octu 1:1. To isté urobte aj s vonkajšou stranou umývadla, na ktorú sa často zabúda. Do odpadu zase nasypte zmes jedlej sódy a octu a spláchnite horúcou vodou.

Pravidelná starostlivosť o kúpeľňu

Aby vám kúpeľňa vydržala žiarivo čistá čo najdlhšiu dobu, dodržujte pár základných rád. Spolu s použitím ventilátora by tieto opatrenia mali udržať vašu kúpeľňu bez plesní.

  • Vždy pri dlhšom pobyte v kúpeľni zapínajte odvetrávanie. Plesne a nečistoty tak budú mať o niečo menšiu šancu.
  • Po každom sprchovaní vysušte sprchovací kút od prebytočnej vody – na sklenený sprchový kút sa skvelo hodí stierka, s ktorou hravo zotriete vlhkosť.
  • Častejšie používajte kefu na záchod a hoci sa misa zdá inak čistá, pokojne ju vydrhnite.
  • A v neposlednom rade vždy po čistení zubov dôkladne spláchnite všetky škvrny od zubnej pasty.

Prečítajte si viac tipov na zdravšie bývanie 

Zdroj: realsimple.com, cleanandscentsible.com, wikihow.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok