Dieťa Novorodenec 5 zmyslov novorodenca: Podľa čoho spozná mamičku?

Počas siedmich mesiacov sa dieťatku v brušku vyvinú všetky zmysly. Takže ako novorodenec už počuje, cíti, vidí, rozoznáva chute a funguje mu aj hmat. Niektoré zo zmyslov sa ale postupom času ešte zlepšujú a upravujú.

Hmat

Jeden z najdôležitejších zmyslov je práve hmat. Pokožkou vnímajú bábätka všetko, s čím prídu do styku. Bábätká rozoznajú, či je vec studená, teplá, suchá alebo vlhká.

Fyzický kontakt je pre novorodenca veľmi dôležitý, aj preto sa napríklad hneď po pôrode vykonáva tzv. bonding. Nahé bábätko si mamička položí na svoju hruď tak, aby sa dotýkali kožou na kožu.

Bábätká milujú, keď sa s nimi maznáte, objímate ich, tlačíte k sebe, hladíte a hojdáte. Tie bábätká, ktorým sa síce dostáva dostatok kŕmenia, ale iba málo dotykov, majú neskôr problémy s duševným a fyzickým vývojom. Dotyk pre bábätká znamená upokojenie, potešenie a zároveň dotykom podporíte ich správny vývoj. Ak budete bábätko jemne hladiť, pomôže mu to zaspať.

Čuch

Bábätká začínajú cítiť už v maternici. Dýchajú a prehĺtajú plodovú vodu, ktorej vôňa je veľmi podobná materskému mlieku a aj preto ho môžu po pôrode tak dobre rozoznať. Plodová voda nesie vôňu i chuť toho, čo mamička jedla. Čo ste mali na večeru?

Pár dní po narodení dokáže bábätko spoznať vôňu svojou mamičky. Do dvoch týždňov po pôrode neomylne rozlišuje vôňu materského mlieka svojej mamy.

Sluch

Tiež sluch dieťatka sa začína vyvíjať už v maternici. Medzi bublaním vo vašom tráviacom ústrojenstve dokáže bábätko zachytiť zvuky zvonku. Hlasné a neznáme zvuky ho aj v brušku môžu vydesiť, naopak pokojné tóny a melódie ho môžu upokojiť. Najlepšie a najčastejšie počuje v brušku hlas mamy, ktorý sa nesie celým jej telom. Plodová voda dobre nesie mužské hlasy s nízkou frekvenciou, takže s nenarodeným bábätkom môže nadviazať kontakt aj otec, napríklad čítaním rozprávok brušku.

Po narodení majú bábätká veľmi dobrý sluch. Dokážu pomocou sluchu určiť smer, odkiaľ zvuk prichádza. Ak nad bábätkom začnete zvoniť zvončekom, bude jeho zvuk nasledovať otočením hlavičky.

Zrak

Deti po narodení vidia trochu rozmazane. Napriek tomu sa ale pri dojčení dokážu sústrediť na tvár mamičky a rozoznajú rozdiel medzi jej tvárou a tvárou niekoho iného. Novorodenci sú schopní sledovať svetlo a obrátiť oči smerom k svetlu. Pohyby ich očí ale nebudú spočiatku úplne koordinované a každé očko sa môže pohybovať trochu inak. Bábätká sú sprvu krátkozraké a najlepšie vidia na predmety, ktoré sú maximálne 25 centimetrov od ich tváre. Ale nebojte sa, v priebehu 3 mesiacov sa koordinácia upraví a ich zrak sa zlepší.

Bábätká rady pozorujú ľudské oči a sú nimi fascinované. Ich pohľad priťahujú tiež jasné farby, červená, modrá, žltá a ostré obrysy. Páčia sa im aj zložitejšie vzory alebo prúžky a kruhy.

Chuť

Chuťové poháriky sú u novorodenca plne vyvinuté. Ešte ale nedokážu rozlíšiť všetky chute. Preferujú sladkú chuť, preto je aj materské mlieko sladké. Materské mlieko je plné sacharidov a keď si ho bábätka dajú, začnú sa do ich telíčok vyplavovať endorfíny a dostavuje sa pocit šťastia. Nemajú rady kyslú chuť. Slanú chuť začínajú rozoznávať až okolo 4. mesiaca.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok