Dieťa Batoľa Obdobie vzdoru: Zvládnite záchvat hnevu s rozvahou

Medzi 2. – 5. rokom života sa u dieťaťa začína formovať jeho vlastné ja. Dieťa si začína viac uvedomovať, že má potreby, priania a zároveň viac vníma aj príkazy a zákazy rodičov. Začína presadzovať svoju vlastnú osobnosť, hľadá rovnováhu pri sebaovládaní a učí sa pracovať so svojimi emóciami. Vzhľadom k nevyvinutej nervovej sústave toto obdobie sprevádza zlosť a vzdor. Od svojho dieťaťa začnete počúvať vety typu: "Ja sám, Ja chcem, Ja nechcem."

Pri výchove si vezmite na pomoc systém odmien

Dieťa vyžaduje viac kontaktu

Obdobie vzdoru je psychicky náročné obdobie aj pre samotné deti. Prejavy rodičovskej lásky sú pre ne veľmi dôležité. Môžete spozorovať aj zvýšenú potrebu maznania, túlenia sa a v noci môžu niektoré deti vyžadovať aj spanie v posteli rodičov. Takéto správanie striedajú záchvaty plaču, hnevu a odvrávania.

Čo zhoršuje prejavy obdobia vzdoru?

Do určitej miery má na prejavy vzdoru vplyv niekoľko faktorov. Na strane rodičov ide o prejavovanie hnevu doma. Ak je v rodine bežné, že sa rodičia často rozčuľujú a hnevajú, dieťa napodobňuje správanie rodičov. Dôležité je pravidelne dieťa objímať, maznať sa s ním a dávať mu najavo lásku a podporu. Tesný kontakt môže zmierniť prejavy vzdoru dieťaťa a rodičom pomáha zvládať detské záchvaty s väčšou trpezlivosťou a porozumením.
Ak je dieťa unavené, záchvaty môžu byť intenzívnejšie a dieťa sa horšie upokojuje. Aj v niektorých konkrétnych situáciách je riziko vzniku záchvatu pravdepodobnejšie. Keď sa dieťa snaží niečo urobiť samo a rodič sa mu snaží pomôcť, môže to dieťa rozčúliť. Ak neberie rodič svoje dieťa vážne a ignoruje jeho slová a pocity, dieťa si to začína uvedomovať a v tých chvíľach tiež hrozí záchvat hnevu.

Vzdorovité správanie je charakteristické pre tento vek.
Neberte ho osobne.

Základom je vyrovnaný rodič

Dieťa sa učí napodobňovaním. Pozoruje vaše správanie sa, riešenie situácií, zvládanie konfliktov. Myslite teda na vlastnú pohodu. Je to jedna z ciest k tomu, ako mať doma pohodové dieťa.

Pracujte na vzťahu s dieťaťom už od začiatku

Nečakajte, až sa dostaví obdobie vzdoru, ale pracujte na vašom vzťahu a pochopení dieťaťa už predtým. Berte do úvahy detské pocity, snažte sa dieťa počúvať a vysvetľovať mu, prečo niečo robíte, prečo musíte niečo zakázať a pod.

Prečo sú rozprávky pred spaním také dôležité?

Dieťa to nerobí naschvál

Pokiaľ už dôjde k záchvatu, než začnete konať, nadýchnite sa a uvedomte si, že dieťa to nerobí naschvál. Dieťa nie je v tejto vypätej situácii schopné ovládať svoje emócie a hnev. Preto ho netrestajte, ale naopak mu ponúknite pochopenie a vašu náruč. Vysvetlite mu, že má, samozrejme, právo na svoj názor a pocity, ale že teraz to jednoducho musí byť tak či onak a vysvetlite aj prečo.

Nechajte dieťa prežiť emócie

Než sa dieťa dostane do afektu, môžete skúsiť situáciu obrátiť na smiech a tak odviesť detskú pozornosť. Pomôcť vám môže obľúbená básnička alebo pesnička, ktorú má dieťa rado.

Ako pomôcť dieťaťu rozvíjať zmysel pre humor?

Ak sa dieťa už dostalo do afektu a nič nepomáha, nechajte ho, aby prežilo všetky negatívne emócie, ktoré záchvat sprevádzajú. Zbytočne sa nerozčuľujte a buďte v tej chvíli len dieťaťu k dispozícii, než sa upokojí. Ak tušíte, že ešte len hrozí záchvat hnevu, môže pomôcť, že odídete z miestnosti.

Uzavrite záchvat v pokoji

Až záchvat pominie, môžete skúsiť s dieťaťom prebrať, čo sa stalo. Nikdy dieťa fyzicky netrestajte, nekričte na neho a v situácii sa zbytočne nepitvajte. Povedzte si, čo záchvat spôsobilo a prečo tak dieťa reagovalo. Potom už sa k incidentu nevracajte a už ho nerozoberajte.

Toto obdobie prejde

Prvá puberta u vášho dieťaťa nebude trvať večne. Ak sa naučíte, ako s dieťaťom pracovať a dokážete vychytať chvíle, kedy hrozí záchvat hnevu, odznie obdobie vzdoru pokojnejšie. Pomôžte dieťaťu pochopiť jeho emócie a pracovať s jeho pocitmi.

Viac o výchove detí čítajte na Hello Tesco

zdroj: nevychova.cz, modrykonik.cz, azrodina.cz, ona.idnes.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok