Dieťa Predškolák Pripravte si s predškolákom hviezdny odmeňovací systém

Záchvaty hnevu a nevhodné správanie sú bežnou súčasťou predškolského veku. Systém odmien môže byť skvelým nástrojom, ako motivovať dieťa k tomu, aby sa správalo slušne a správne. Rozhodnutie, za čo dieťa dostane hviezdičku, je len na vás. Môže to byť dobré správanie alebo splnenie úlohy, alebo upratanie hračiek.  Rovnako môže tento systém fungovať aj pri malých deťoch v čase, keď sa učia používať nočník.

Ako to funguje?
Väčšinu systémov odmien tvorí jednoduchá mriežka, v ktorej každý stĺpec predstavuje jeden deň v týždni. Stĺpce môžete rozdeliť na ráno, popoludnie a večer, alebo na hodiny v priebehu dňa. Cieľom je stanoviť malé ciele tak, aby sa stali súčasťou každodennej rutiny vášho dieťaťa. Akonáhle dieťa nazbiera hviezdičky napríklad za celý týždeň, dostane odmenu alebo niečo pre radosť.

Jasné pravidlá
Je dôležité vysvetliť, ako systém odmien funguje. Hviezdy by mali mať pre dieťa skutočnú hodnotu, aby mu dobré správanie stálo za to. Smerujte ho k jedinečnej odmene alebo zážitku. Keď dieťa získa hviezdičku a uvidí vašu radosť, bude sa tešiť a správanie či skutok zopakuje. S veľkou pravdepodobnosťou vám samo pripomenie, že je čas pridať hviezdičku do mriežky. Nikdy neodstraňujte hviezdičku za zlé správanie a nedávajte hviezdičku preto, aby ste dieťa upokojili. Musí vedieť, že hviezdičku dostane až za dobré správanie, nie naopak.

Odmeny za hviezdičky
Dieťa môžete nalákať mnohými spôsobmi. Skúste:
• Výlet do aquaparku
• Možnosť vybrať večeru pre celú rodinu
• Jedna rozprávka na dobrú noc navyše
• Spoločné pečenie a zdobenie
• Vystavenie špeciálneho diplomu

Tvorba diagramu
Dovoľte dieťaťu vybrať farby, ktorými nakreslíte mriežku. Čím farebnejšia bude, tým je pre dieťa lákavejšia. Dieťa môže vybrať aj samolepky alebo hviezdičky, stanú sa preň väčšou odmenou, ak ich získa. V obchode určite nájdete širokú ponuku pomôcok na kreatívnu výrobu diagramu.

Na konci každého dňa ukážte dieťaťu jeho diagram s hviezdičkami, aby videlo, aký urobilo pokrok.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok