Dieťa Predškolák Rozprávky pred spaním sú dobré pre deti aj rodičov

V dnešnom svete orientovanom na informatiku sa večerné čítanie rozprávok pred spaním stáva také vzácne ako biele vrany v prírode. Nájdite si denne aspoň polhodinku a zaraďte večerné rozprávky do rutiny všedných dní.

Rozprávky upokojujú
Život rodičov je veľmi hektický. Často máte toľko práce, že vám už nezostáva čas na to, aby ste sa venovali svojim deťom tak, ako by ste chceli. Práve pravidelné čítanie rozprávky pred spaním je dobrým riešením. Zakrátko zistíte, že sa naň tešíte spoločne s dieťaťom, pretože je to čas, kedy naozaj zabudnete na prácu a všetky ostatné povinnosti. A tak rozprávka pripraví na večerný kľud dieťa, ale aj vás.

Čítanie zbližuje
Pre dieťa je dôležité, aby deň nielen začínal, ale aj končil v spoločnosti rodičov. Večerné čítanie rozprávok je skvelá príležitosť. Rozprávajte sa pri čítaní o rozprávkovom príbehu a postavičkách, diskutujte, vymieňajte si s dieťaťom pocity a dojmy. Čítanie rozprávok vám tak pomôže spoznať svoje dieťa a vytvoriť si s ním ešte bližší vzťah.

Prispejete k vývoju dieťaťa
Spoločné čítanie nerozvíja len fantáziu, ale aj samostatné myslenie, kreativitu a chápanie a vo výpočte pozitívnych vplyvov by sme mohli ešte pokračovať. Pri večernom čítaní rozprávok nejde len o samotné čítanie, ak si budete o príbehu rozprávať, budete rozvíjať tiež komunikačné schopnosti dieťaťa, vďaka tomu bude odvážnejší a bude sa oveľa ľahšie vyjadrovať. Navyše sa bude rozširovať aj jeho slovná zásoba.

Dôverné väzby
Pri večernom čítaní rozprávok máte príležitosť dieťa objať alebo vziať do lona. Netreba zdôrazňovať, aký je pre dieťa fyzický kontakt dôležitý, aby aj telesne cítilo lásku a zázemie, ktoré mu poskytuje rodina. Takáto príjemná väzba sa môže vyvinúť aj ku knihám, čo dieťaťu pomôže neskôr pri učení sa.

Čítajte viac o výchove a deťoch na Hello Tesco. 

Vytlačiť stránku
Zdielať článok