Zdravý životní styl Zdravie Nebojte sa vysadnúť na bicykel! Je to zdravé a zábavné

Propagácia bicyklov je v dnešnej dobe znečistených miest a preplnených parkovísk aktuálnou témou. Jazdenie na bicykli je lacné, ekologické, šetríte ním čas, spaľujete prebytočné tuky, utužujete svoje zdravie a zvyšujete kapacitu pľúc. Mnohých však pri predstave jazdy na bicykli až mrazí, pretože majú strach z nepríjemných pádov a úrazov, z bolestí chrbta alebo napríklad zo zlatej žily a kŕčových žíl. Zistite s nami, aké sú výhody cyklistiky a čo by ste mali urobiť, aby ste znížili riziká tohto krásneho športu na minimum.   

Spoznajte 15 výhod cyklistiky. Patria k nim lepšie vzťahy i váš výkon


Začnime tým, že sa bližšie pozrieme na plusy cyklistiky, ktorých je naozaj veľké množstvo.

Jazdením na bicykli sa stávame šťastnejšími

Dnes existuje mnoho dôkazov o tom, že jedinci žijúci aktívnym životným štýlom sa cítia lepšie než tí, ktorí nemajú fyzickú aktivitu. Šport totiž zlepšuje psychickú pohodu v mnohých smeroch – vďaka nemu sa do krvi uvoľňujú endofíny, teda „hormóny šťastia“ a adrenalín, pri dosahovaní nových cieľov zvyšuje sebavedomie, pomáha budovať bohatšiu sociálnu sieť či usporiadať si myšlienky a zlepšuje aj celkové zdravie. To už je veľmi slušný zoznam dôvodov, prečo si kúpiť bicykel. 

Tip: Vybavte sa na bicykel so skvelou športovou kolekciou F&F!

Cyklistikou proti civilizačným ochoreniam

Cyklistikou zvyšujete svoju srdečnú frekvenciu, krv cirkuluje v tele rýchlejšie, spaľujú sa kalórie, a to všetko znižuje šancu na vznik nadváhy. Tým výrazne znižujete riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb ako vysoký krvný tlak alebo infarkt a zároveň predchádzate rakovine. Jazdením na bicykli bojujete aj proti nespavosti, a to hlavne vďaka znižovaniu úzkosti, ktorá je jednou z hlavých príčin neschopnosti nerušene spať. Navyše, fyzická aktivita prispieva k zdravšiemu hornému dýchaciemu ústrojenstvu, a tým aj k prevencii nádchy a chrípky.

Na bicykli k lepšej postave

Ak sa chcete dostať do formy a zhodiť do leta pár kilogramov, musí byť kalorický príjem menší než kalorický výdaj. Na bicykli spálite približne od 400 do 1000 kalórií za hodinu – v závislosti od intenzity a vašej fyzickej stavby. Spaľovanie tukov vám tak pôjde od ruky a ak svojej záľube prispôsobíte aj jedálniček, výsledky na seba určite nenechajú dlho čakať. Cyklistika však neslúži len na spaľovanie tukov a chudnutie, ale aj na budovanie svalstva. Najmä okolo zadku, na stehnách, bokoch a lýtkach. Pokiaľ vám ide o jemné tvarovanie kriviek, cyklistika bude pre vás tá pravá.

Chcete na bicykli efektívnejšie chudnúť? Dodržujte týchto 5 zásad


Lacné bicykle vs. drahé autá

Schválne, koľko vás stojí ročná prevádzka auta? Poistenie, opravy, benzín, čistenie, pokuty za parkovanie... Bude to iste slušná suma. Navyše musíte s autom dennodenne čakať v zápchach. Pokiaľ to čo i len trochu ide, vymeňte túto drahšiu a stresujúcejšiu možnosť za jazdenie na bicykli. Poháňať vás bude len vlastná energia, do práce prídete plní elánu, nabudení na nový deň a spokojní so svojím ranným výkonom. Navyše ušetríte množstvo peňazí, pretože v porovnaní s autami sú bicykle lacné a dostupné takmer pre každého z nás.

Cyklistika teraz znie naozaj parádne, že? Nesmieme však zabúdať na jej temnú stránku, ktorá so sebou prináša úrazy, bolesti chrbta či dýchanie znečisteného vzduchu v mestách. Naozaj je to však také zlé, alebo sa dá takým problémom celkom ľahko predchádzať?

Výfukové plyny nebudú takým veľkým problémom

Mnohí tvrdia, že cyklisti musia na cestách vdychovať obrovské množstvo výfukových plynov z motorových vozidiel, a tak je pre nich vlastne cyklistika nezdravá. Opak je však pravdou a za propagáciu bicyklov hovoria fakty. Bolo totiž dokázané, že ľudia, ktorí šoférujú auto, sú výfukovým plynom pri neustálej premávke áut vystavení až 5x viac než cyklisti.

Ako na bolesti chrbta

Ľudia praktizujúci cyklistiku majú väčšinou naozaj silno vyvinuté svaly na nohách, no nie vždy majú taký silný trup, aby tú silu „udržali na uzde“. Preto u nich často vznikajú bolesti spodnej časti chrbta a krížov a pri jazde sa objavia aj kŕče či únava. Ak tomu chcete zabrániť, zvyknite si chrbát viac vystierať, či už sedíte, alebo stojíte, a posilňovať hlavne jeho spodnú časť. Tým sa zmiernia bolesti a váš chrbát bude opäť bezproblémový.

Pripravte svoj bicykel na novú sezónu pomocou rád odborníka

Nebojte sa vysadnúť na bicykel! Je to zdravé a zábavné

Predchádzajte úrazom jednoducho a s rozumom

Na bicykli, rovnako ako za volantom auta, musíte predpokladať, že vás druhý vodič nevidí, a dávať naňho zvýšený pozor. Tu je zopár bezpečnostných tipov, ktoré by ste pri jazde na bicykli mali dodržať za každých okolností.

  • Používajte oblečenie s výraznými farbami, reflexné a ochranné prvky, ako aj silné osvetlenie bicykla a cesty pred sebou.
  • Udržujte si odstup od áut a pokiaľ idete s partnerom, jazdite vždy za sebou, nie vedľa seba.
  • Buďte predvídateľní – signalizujte rukami, čo sa práve chystáte urobiť, brzdite pomaly a s ostatnými vodičmi naviažte v nebezpečných situáciách očný kontakt.
  • Dodržujte pravidlá cestnej premávky za každých okolností.
  • Pri jazdení po ceste nenoste slúchadlá. Musíte byť schopní počuť všetko, čo sa okolo vás deje.
  • Pravidelne kontrolujte svoj bicykel. Uistite sa, že máte nafúkané pneumatiky bez oderov, či dokonca dier, kontrolujte brzdy, mažte reťaz a prevody.
  • Noste prilbu aj ochranné okuliare a rukavice. Nikdy neviete, kedy sa vám môžu náramne hodiť.

Zdroje: cyclingweekly.com, betterhealth.vic.gov.au, ncbi.gov

Vytlačiť stránku
Zdielať článok