Tipy a rady Zdravé recepty – pomôžeme vám pri vianočnom prejedaní sa

Je vôbec možné počas sviatkov schudnúť a zaujíma niekoho zdravé pečenie? Poďme si spolu prejsť návod na to, ako sa z chudnutia či prejedania počas sviatkov nezblázniť.

1.   Neseďte celý deň doma pred televízorom

Popoluška ide v televízii 3x denne a vy sa bojíte, že ju tento rok neuvidíte? Len pozor na to, aby ste v novom roku vôbec videli cez prejedené brucho ručičku na váhe. Nie, nemusíte preležať celé Vianoce na gauči. Vydajte sa každý deň na zdravotnú prechádzku, inšpirujte a zapojte aj celú rodinu. Prechádzka po obede či po večeri vám určite padne vhod a bude vám lepšie tráviť. Nebojte sa ani vysadnúť na bicykel, je to zdravé a zábavné. Ak je veľa snehu, pokojne zvoľte ten stacionárny.

2.   Pozor na množstvo vypitého alkoholu

Nezdá sa to, ale celodenné vysedávanie doma počas sviatkov sa často spojí s pár pohárikmi denne. Na raňajky vaječný likér (veď sú Vianoce), na obed varené vínko (veď sú Vianoce) a na večeru koňak či kvalitné víno (veď sú Vianoce). A kilá z nevinne požitého alkoholu idú hore. Snažte sa mať prehľad, koľko toho vypijete a tiež namixujete. Ak už predsa len podľahnete čaru vianočných alkoholických nápojov, nezabudnite ich striedať s tými nealkoholickými, najlepšie s čistou vodou. Počas dňa však uprednostnite skôr popíjanie teplých čajov so zázvorom.

3.   Neprejedajte sa

Výskumy, váhy a opasky dokazujú, že počas štedrovečernej večere prijmeme okolo 3 000 kalórií. A to je viac ako bežný celodenný príjem dospelého človeka. Vianočné sviatky prispievajú k nárastu hmotnosti, spôsobujú zlé trávenie a pálenie záhy, nehovoriac o letargii počas celého dňa, ktorá vedie k vodorovnej polohe na gauči. Práve touto polohou navyše znižujete pravdepodobnosť, že jedlo spálite. Na štedrovečernú večeru si nenakladajte dupľu, naberte si bežnú dávku, oddýchnite si (aspoň 20 minút) a zistite, či ste stále hladní. Mozgu totiž nejaký čas trvá, kým zaregistruje, že žalúdok je plný.

4.   Budujte si silnú imunitu

Počas Vianoc sa vystavujete väčšiemu riziku prechladnutia. Chodíte po návštevách, vaši priatelia, známi a rodina pricestujú zďaleka k vám a mix bacilov je na svete. Minimalizujte riziká nákazy udržiavaním stabilnej imunity – jedzte veľa čerstvého ovocia a zeleniny, uprednostnite zdravé recepty, poriadne sa vyspite, pite veľa tekutín. Takto dokážete lepšie bojovať proti vírusom, ktoré vás obklopujú.

5. Nestresujte sa

Vianoce sú sviatky radosti, ale vyzerá to tak, že radosť je to posledné, čo pociťujete. Stresujete sa výškou vianočných výdavkov, varením, vysávaním, praním, nakupovaním. Skúste tieto stresujúce povinnosti hodiť za hlavu, brať veci s nadhľadom a udržať si zmysel pre humor. Mrkva sa rozvarila, izby nie sú povysávané a stará mama do vás vŕta, kedy sa s partnerom konečne vezmete – ale je toto naozaj koniec sveta? Kašlite na to, Vianoce sú len jeden deň v roku (a ten má 365 dní), tak si ich nepokazte.

6. Jedzte veľa vitamínov

Vianoce sú obdobím nielen stresu (nie vždy sa mu dá vyhnúť), ale aj celoročného vyčerpania, ponocovania a vianočných večierkov. Preto je dôležitý denný príjem čerstvého ovocia a zeleniny. Vyložte na sviatočný stôl okrem orieškov a koláčikov aj misu s čerstvým šalátom (nie majonézovým) a nakrájané čerstvé ovocie. Pri pozeraní rozprávok pekne zobkajte a čipsy odložte bokom.

P.S.: Nie, vianočný punč s ovocím do dennej dávky vitamínov ani medzi zdravé recepty nepatrí.

Zdravé recepty – pomôžeme vám pri vianočnom prejedaní sa
7. Pomáhajte, podeľte sa

Na prvý pohľad to asi vyzerá ako od veci nápad, ale v skutočnosti nie je. V období nadspotreby a konzumu je dôležité uvedomiť si, že rozdávanie je niekedy viac ako prijímanie. A netýka sa to len darčekov, ale aj jedla. Skúste byť milší aj pozornejší, podeľte sa s napečenými koláčmi či pripraveným jedlom so susedmi, ktorým nebolo až tak dopriate, pozvite k sebe domov osamelú tetu alebo sa zapojte do dobrovoľníckych prác miestnej organizácie. Práca (pomoc) šľachtí a dokonca podporuje chudnutie – ak zvolíte zdravé recepty.

8. Naozaj ste zase hladní?

Sviatočné stoly sa prehýbajú pod koláčmi a inými dobrotami a vaše oči by stále jedli. Namiesto toho, aby ste každú polhodinu dávali bezmyšlienkovito niečo do úst, premyslite si, či to skutočne jete preto, lebo ste hladní, alebo len preto, že to vidíte.

9. Pozor na čerstvosť potravín

Vianoce sú obdobím preplnených chladničiek a tiež plných stolov. Podľa prieskumu je to navyše obdobie, počas ktorého ľudia najviac navštevujú lekárov z dôvodu otravy jedlom. Nie preto, že vynechali zdravé recepty, ale preto, že zabudli dať jedlo do chladničky, takže stálo 2 dni na sviatočnom stole, krém na koláčoch by tiež potreboval chladnejšie prostredie a aj rozmrazené mäso je v chladničke dlhšie, než by sa patrilo. Pravidelne teda kontrolujte pripravené jedlá a snažte sa ich udržiavať v chlade. Keď nie v chladničke, poslúži aj balkón či pivnica.

10. Odľahčite jedálniček

Úplne chápeme, že Vianoce sú Vianoce a vy si chcete aspoň raz ročne dopriať a nemáte práve v tomto období chuť na zdravé recepty či zostavovanie jedálnička na chudnutie. Myslite však aj na svoje vnútorné orgány, nielen na šťastný mozog a srdce.

Čo tak niektoré suroviny nahradiť?

  • Majonézový šalát nepotrebujete jesť 3x denne, skúste ho vymeniť za chutný a zdravý vianočný kapustový šalát.
  • Ak vám nevyhovuje kapusta, ponúkame vám tipy na 9 zdravých receptov na šaláty, ktorými môžete aspoň čiastočne nahradiť ten zemiakový.
  • Skúste majonézu nahradiť tofunézou alebo kombináciou kyslej smotanyjogurtom.
  • Rezne môžete „vyprážať“ aj v rúre. V trojobale ich poukladajte na plech vyložený papierom na pečenie, postriekajte olejom v rozprašovači a dajte piecť. Nezabudnite ich po čase otočiť, nech sú pekne chrumkavé z oboch strán.

Zdravé pečenie

Slovné spojenia „zdravé pečenie“ či „zdravé recepty“ znejú pre mnohých odrádzajúco, ale práve tieto predsudky nám bránia v spoznávaní nových chutí a vôní.

Zdravé pečenie nemusí znamenať, že koláč je nejedlý, práve naopak.

Máme pre vás pár inšpirácií na zdravé recepty:

Zdroj: realbuzz.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok