Tipy a rady Triky šéfkuchára – toto sa musíte v kuchyni naučiť

Koreniny a bylinky

Zrejme si poviete, že dátum spotreby nie je pri koreninách dôležitá informácia, veď koreniny sa predsa nemôžu pokaziť. Mali by ste ich však používať maximálne jeden rok od otvorenia. Keď ich farba vybledne a vôňa je veľmi slabá, vymeňte ich za nové. Postupom času strácajú svoje benefity, čo sa, samozrejme, odrazí na kvalite a chuti pripravovaného jedla. Ak chcete kvalitu jedla ešte viac zvýšiť, používajte vždy čerstvé bylinky. Ich svieža chuť a vôňa je nezameniteľná.

Čo potrebujete?

Kuchynské nožnice na strihanie byliniek, ostrý kuchynský nôž, dosku na krájanie na ich kvalitné nasekanie a mažiar na prípravu čerstvých marinád, zálievok či bylinkového pesta.

Kombinujte sporák a rúru

Ak chcete mať rovnomerne a kvalitne pripravené mäso, začnite ho pripravovať varením na sporáku a dokončite v rúre. Pri klasických receptoch, ako je soté, najskôr mäso prudko opražte na horúcom oleji z oboch strán, následne ho vyberte z oleja do pripravenej misky, do výpeku pridajte zeleninu s cibuľou, orestujte ich a potom vráťte mäso späť do výpeku so zeleninou. Vďaka tomu bude mäso krásne opečené a zároveň si vnútri zachová svoju šťavnatosť. Rovnako postupujte aj pri príprave diviny, začnite restovaním a dusením na sporáku a dokončite jedlo pečením na teplovzdušnom parnom programe v rúre.

Čo potrebujete?

Na prípravu soté používajte čo najväčšiu hlbokú panvicu, kde sa jedlo najlepšie rozloží, dobre sa premiešava a uvarí sa rovnomerne. Dbajte na to, aby rúčka bola buď kovová (čiže vhodná do rúry), alebo odnímateľná. Na dokončenia jedla používajte v rúre program pečenia s parou.  Jedlo tak bude krásne šťavnaté.

Triky šéfkuchára – toto sa musíte v kuchyni naučiť
Kvalitné steaky

Jedným z tajomstiev prípravy šťavnatých steakov je izbová teplota mäsa. Ak ste mäso vytiahli rovno z chladničky, položte ho do misky a nechajte to aklimatizovať aspoň pol hodiny pri izbovej teplote. Mäso sa dobre uvoľní a neutrpí šok pri styku s horúcou panvicou. Steaky by mali byť menšie a hrubšie, aby sa nevysušili. Krájajte ich ostrým kuchynským nožom na červenej (mäsovej) doske a porciujte na zhruba 2,5 cm hrubé kusy mäsa. Mäso dôkladne vysušte hrubými papierovými utierkami, inak vám bude na panvici prskať a krútiť sa. Pred grilovaním ho nesoľte ani nekoreňte. Pokvapkajte ho len kvalitným panenským olivovým olejom. Po upečení nechajte steak rovnako odpočívať pri izbovej teplote, a to najmenej 5 minút. Jeho chute sa rovnomerne rozložia a bude chutiť lepšie, ako keď sa doň zahryznete ihneď po opečení.

Čo potrebujete?

Liatinová panvica na steaky je najlepšou voľbou. Zvládne vysoké teploty, je nezničiteľná a nelepí sa. Železo je totiž jeden z najlepších tepelných vodičov. Liatinová panvica sa rozpáli na vysokú teplotu za pár sekúnd a teplotu si drží ešte dlho po vypnutí plynu. A určite budete potrebovať kvalitný kuchynský nôž – ten k steakom neodmysliteľne patrí.

Poriadok a systém v kuchyni

Francúzi majú na tento systém profesionálny výraz „mise en place“, čo v preklade znamená „všetko má svoje miesto“. Systém a poriadok počas varenia sú základ, aby ste boli v kuchyni efektívni – treba mať vždy všetky ingrediencie na tom istom mieste a priebežne si po sebe umývať riady alebo ich odkladať do umývačky. Skôr než začnete variť si pripravte, navážte, umyte, očistite a nachystajte do misiek všetky suroviny. Zabránite tak nielen chaosu počas varenia, ale aj krížovej kontaminácii potravín, keď sa vám na stole miešajú čisté a špinavé potraviny. Doma by ste mali mať minimálne dve pracovné dosky na krájanie (jednu na surové mäso a druhú na ostatné potraviny) a veľa misiek na prípravu. Baktérie, ktoré sa bežne vyskytujú v mäse a zničia sa tepelnou úpravou, by vám mohli uškodiť, keby sa dostali do čerstvého zeleninového šalátu. Preto suroviny, ktoré už neprejdú tepelnou úpravou, vždy krájajte na druhej doske.

Čo potrebujete?

Množstvo antikorových misiek rôznych veľkostí a minimálne dve pracovné dosky na krájanie.

Nevyhadzujte zvyšky zeleniny

Zvyšky zeleniny nepatria do koša. Maximálne do kompostéra. Najlepšie však urobíte, keď si ich odložíte a pripravíte z nich domáci vývar. Ten je základom kvalitných omáčok a polievok a je dobré, keď ho máte pri varení vždy poruke. Zvyšky zeleniny tiež môžete zamraziť a mať tak do budúcna nachystanú vlastnú zeleninovú zmes na prípravu vývaru.

Čo potrebujete?

Odrezky mrkvy, petržlenu, cibule, cesnaku a ostatnej koreňovej zeleniny, ale tiež zvyšky brokolice či karfiolu.

Zdroj: insider.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok