Tipy a rady Kapor v trojobale či bravčové karé? Ako voňajú Vianoce?

Vianoce sú na Slovensku kresťanský sviatok – 24. december je deň, ktorý symbolizuje vyvrcholenie pôstu – adventu. Tieto udalosti ovplyvnili aj výber a chuť jedál v minulosti.

Čo hovoria tradície?

Na štedrovečernom stole mali byť všetky plodiny, ktoré sa na hospodárstve dopestovali. Z tradičných jedál sa pripravovali pečené a varené cestoviny, hrach, zriedkavejšie šošovica, kapustnica s hríbmi, polievka z repy a koreňovej zeleniny. Ryby, bez ktorých si väčšina ľudí nedokáže štedrovečerný jedálniček predstaviť, boli charakteristické najmä pre bohaté mestské obyvateľstvo.

V katolíckych rodinách sa mäso mohlo jesť až po polnoci. V evanjelických sa tento deň varievala kapustnica s klobásou a čerstvým či údeným bravčovým mäsom.   

Na východe Slovenska sa aj v tento deň jedli pirohy s bryndzou alebo s tvarohom z jednej misy.

Veľmi často bývali len tvarohové či makové rezance. V Čičmanoch sa ako prvé jedli oblátky s medom. Okrem pečených bryndzových a makových pupáčikov mávali miestne katolícke rodiny na štedrú večeru kapustnicu s hubami, ale bez mäsa a klobás. V Štrbe bývali hlavným štedrovečerným jedlom kapustnica, lokše s makom, slivky a halušky s bryndzou.

Ryby

Ryby sú známe vysokou hladinou omega-3 mastných kyselín, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri vývoji a raste mozgu. Práve losos, makrela, sardinky a treska obsahujú najvyšší podiel týchto zdraviu prospešných kyselín.

A čo „slovenský“ kapor? Kapor žije v pomaly tečúcich vodách a i keď sa mnohí z nás domnievajú, že je to Slovák ako repa, pochádza z Číny. Práve Číňania zistili, že ak sa kapor prenesie z rieky do rybníka, darí sa mu lepšie a rastie rýchlejšie. A od toho závisí aj jeho chuť. Sila či intenzita typickej chuti kapra závisí od miesta žitia – buď je to tečúca rieka, alebo stojatý rybník (v druhom prípade je chuť intenzívnejšia).

Manuál na kapra

Práve kapor je u nás jednou z najpreferovanejších rýb na vianočnom stole. Mäso z kapra je veľmi kvalitné. Zo zdravotného hľadiska je cenné predovšetkým pre obsah ľahko stráviteľných bielkovín a pre nízky obsah tuku.

 • Na udržanie kvality kaprieho mäsa je nutné dodržiavať zásady jeho skladovania. Čerstvo opracovaného kapra skladujte pri teplote od -1 do 5 °C, mrazeného pri -18 °C, ale maximálne 4 mesiace. Pri skladovaní toho čerstvého však dbajte na to, aby teplota neklesla pod -1 °C, pretože vtedy sa začínajú vytvárať vo svalovine kryštáliky ľadu, ktoré spôsobia nežiaduce zmeny v štruktúre a v pôvodnej kvalite mäsa.
 • Čerstvý kapor vám v chladničke vydrží pri teplote 2 až 4 °C jeden celý deň, ak ho nasolíte a pokvapkáte citrónom, tak aj dva.
 • Mrazeného kapra pred úpravou rozmrazte v chladničke, nikdy ho neponárajte do teplej vody.
 • Kapra umyte pod tečúcou chladnou vodou a osušte.
 • Citrónová šťava výrazne zlepší jeho chuť. Šťavu nechajte pôsobiť minimálne 15 minút. Ak vám prekáža pachuť kapra, ponorte ho na noc do mlieka.
 • Kapra poriadne nasoľte, dokonca viac, ako ste bežne zvyknutí soliť počas varenia. Nič nie je horšie ako málo nasolená ryba.

Vôňa Vianoc znamená aj vôňu vyprážaného kapra, ale dá sa to aj o niečo zdravšie. Vyskúšajte nášho obaleného kapra pečeného v rúre a k nemu zemiakový šalát bez majonézy.

Ak máte chuť na zdravý experiment, kapor na orechoch s mandľovým maslom je výbornou kombináciou, ktorú ste zrejme ešte nejedli.

Vianoce s lososom

Losos prestáva byť len záležitosťou fit receptov a našiel si svoje miesto aj na štedrovečernom stole. Ak nemáte skúsenosti či trpezlivosť s vykosťovaním rýb, losos je skvelou voľbou. Filety či steaky z lososa sú ľahko dostupné.

Pripraviť si ho môžete na mnoho spôsobov, ale tento pečený losos s omáčkou z kapár bude po prvom ochutnaní vaším favoritom. Alebo vyskúšajte voňavého lososa s vianočným korením.

Prečo je losos oranžový?

Viete, prečo má losos svoju výraznú farbu? V umelých chovoch ho totiž kŕmia rôznymi vitamínmi a hlavne betakaroténom. Losos žijúci vo voľnej prírode nemá až také intenzívne sfarbenie.

Kuracie prsia či bravčové karé

Okrem rýb patria k zaužívanej vianočnej nepôstnej klasike aj vyprážané kuracie prsia, kuracie stehná či rezne z bravčového karé. Ako ich však pripraviť tak, aby boli čo najchutnejšie?

Kapor v trojobale či bravčové karé? Ako voňajú Vianoce?

Rezňové desatoro

 1. Na rezne vyberajte mäso viac prerastené ako suché. Vhodným výberom je bravčové karé alebo v prípade hydiny kuracie stehná. Tuková časť dodá mäsu šťavnatosť.
 2. Ak pripravujete rezne deťom, zvoľte, naopak, kuracie prsia. Tie nebudú mastné a sú u detí obľúbené.
 3. Ak chcete suché mäso vyprážať, dajte ho na noc do marinády. Naložte ho do kyslej smotany alebo jogurtu, bude krásne mäkké a šťavnaté. Takto môžete „zachrániť“ aj kuracie prsia.
 4. Kuracie prsia na rezne len roztlačte dlaňou, neklepte ich. Sú príliš jemné, narušili by ste ich štruktúru. Kuracie stehná len zbavte kože a rovno obaľujte.
 5. Dokonalý trojobal? Na mlieko a vodu do vajíčka zabudnite. Väčšina mäsa obsahuje veľký podiel vody, ktorá sa pri smažení odparuje. Ak pridáte ďalšiu tekutinu, bude sa trojobal od mäsa oddeľovať.
 6. Počas vyprážania do rezňov určite nepichajte. Vytečie vám z nich šťava a vysušia sa.
 7. Používajte vždy čerstvú, domácu a preosiatu strúhanku. Hrubé časti v strúhanke sa oddeľujú od mäsa a pripália sa na panvici.
 8. Aby sa vám trojobal neprichytil na panvicu, pridajte do vyšľahaného vajíčka lyžičku zemiakovej múčky.
 9. Ak chcete docieliť exotickú chuť, pridajte do strúhanky sušený zázvor či cesnak.
 10. Obalené rezne nikdy neodkladajte do chladničky. Obaľujte ich bezprostredne pred vyprážaním. Vlhkosť a rozpálený tuk nie sú kamaráti.

Kuracie mäso inak

Vianoce však nemusia byť len o rezňoch. Deťom viac prospeje, keď nebudú jesť vyprážané jedlá. Kuracie prsia s ananásovou omáčkou sú skvelou alternatívou pre deti – milujú paradajky a sladké chute, a to tento recept ponúka.

Vyskúšajte im tiež pripraviť kuracie stehná s voňavou bylinkovou plnkou. Kuracím stehnám bylinky jednoducho pristanú. A keď sa skombinujú s orieškami, pečivom a pečeňou, výborná plnka je na svete.

Zdroj: slovenske-zvyky.webnode.sk, tojenapad.dobrenoviny.sk

Vytlačiť stránku
Zdielať článok