Tipy a rady Najrýchlejší spôsob, ako ošúpať zrelé mango

Mango nám dodáva množstvo vitamínov a dokáže každý zdravý jedálny lístok príjemne osviežiť svojou chuťou. Mango je vhodné do mnohých sladkých aj slaných receptov. Svojou hladkou konzistenciou dodáva smoothie plnú textúru a deti ho tiež milujú. Odrádza vás od kúpy manga v obchode, že si nedokážete správne vybrať alebo ho, naopak, pohodlne spracovať? S tým je koniec! Dnes vám ukážeme, ako sa dá mango využiť do posledného kúska dužiny.

Recept: Mangový RAW zákusok

Mango je posvätná rastlina

Mangovník je robustný strom, ktorý sa najviac vyskytuje v ázijských krajinách. Aj keď sa mango pri pestovaní udržuje v nižšom vzraste, v dažďových pralesoch môže dorastať až do 600 – 1000 metrov. Legendy hovoria, že v tieni mangovníka meditoval aj Budha. Jeho kvety a listy majú významnú úlohu pri hinduistických obradoch a miska plodov manga bola v Indii symbolom priateľstva.

Mango obsahuje množstvo vitamínov pre pevné zdravie

Mango obsahuje viac než 20 rôznych vitamínov, ktoré z neho robia nutričnú bombu. Vedeli ste si, že:

  • Konzumáciou jednej dávky manga denne doplníte svoju zásobu vitamínu C, ktorý podporuje kognitívne a neurologické funkcie organizmu a hrá tiež dôležitú úlohu pri imunitných procesoch.
  • Mango je bohaté aj na vitamín A – ten vplýva na zdravú pleť, správny vývoj kostí a dobrý zrak.
  • S mangom telo zásobujete vlákninou, ktorá rýchlejšie zabezpečí pocit plnosti, a tým reguluje množstvo prijatej potravy, podporuje trávenie a spomaľuje absorpciu cukrov do krvného obehu.
  • Vitamín B6, obsiahnutý v mangu, podporuje normálnu funkčnosť nervových systémov a pomáha tvorbe hemoglobínu, krvného farbiva.
  • Kyselina listová k tomuto všetkému pomáha vytvárať červené krvinky a podporuje kardiovaskulárne funkcie – pre zdravé srdce a cievy.
  • Mango neobsahuje žiadny cholesterol ani tuk.

Recept: Losos s mangovým šalátom

Zrelé mango nájdete hmatom a čuchom

Nesústreďujte sa na farbu. Aj zrelé mango môže byť sfarbené do zelena. Pri výbere toho správneho kusa bude najdôležitejší váš hmat a čuch. Poťažkajte mango v ruke a veľmi jemne stlačte. Zrelé mango nebude tvrdé, ale sa trochu podvolí. Potom ho ovoňajte – ak je zrelé, má pri stopke sladkastú arómu.

Najrýchlejší spôsob, ako ošúpať zrelé mango
Čo urobiť s mangom, ktoré ešte nie je zrelé?

Ako jednoducho očistiť mango?

Mango skrýva v strede veľkú podlhovastú kôstku, ktorá sťažuje jeho krájanie. My vám však ukážeme, ako na to ísť ľahko a rýchlo:

1. Stopku manga nasmerujte smerom nahor a pod ňou si predstavte líniu, ktorá vertikálne prepolí mango.
2. Z každej strany rozrežte ovocie asi 1,5 centimetra od tejto vertikálnej linky.
3. Dužinu potom nožom rozdeľte na kocky bez toho, aby ste rozrezali šupku.
4. Následne kocky od šupky oddeľte polievkovou lyžicou.

Tip: V obchodoch nájdete aj špecializovaný krájač na mango, ktorý z neho jadro priamo vykrojí, a tak je celý postup krájania oveľa jednoduchší.

Na stránke Hello Tesco nájdete mnoho zdravých a chutných receptov s mangom. Ktorý si obľúbite najviac?

Zdroje: mango.org, nutrition-and-you.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok