Šetrenie potravinami Ako udržať ovocie a zeleninu dlhšie čerstvé?

Podľa foodblogerky Lucie Grigovej z blogu Do poslednej omrvinky, je dôležitá otázka, či chceme konzumovať skutočne čerstvé potraviny alebo nám ide skôr o dlhodobé skladovanie. Teda či chceme uchovať čo najdlhšie čerstvé nejaké prebytky ovocia a zeleniny alebo veľké množstvo práve zozbieranej úrody. Ak chceme jesť skutočne čerstvé ovocie a zeleninu, také je najlepšie skonzumovať ihneď. Čím dlhšie sú totiž odtrhnuté, tým väčšie sú straty vitamínov a prospešných látok. 
 „Nie každé ovocie a zelenina sú vhodné na dlhodobé skladovanie. Z ovocia môžeme dlhodobo skladovať napríklad jablká, na to je však najlepšie mať doma pivnicu. Zo zeleniny ide o druhy s tvrdou šupkou a dužinou, teda napríklad tekvice a koreňovú zeleninu – mrkvu, petržlen, zeler alebo zemiaky. Dlhodobé skladovanie tejto zeleniny však tiež vyžaduje podmienky, ktoré nemá vytvorená každá domácnosť, pretože na ich dlhodobé skladovanie je ideálna práve pivnica. Ak chceme nejaké ovocie a zeleninu skladovať dlhodobo, potom d'alšími možnosťami sú konzervovanie, mrazenie, nakladanie, sušenie alebo skvášanie,“ delí sa s nami o svoje tipy Lucia.

Pozor na prezreté ovocie

Najrýchlejšie sa podľa nej kazí ovocie a zelenina v plnej zrelosti, teda prezreté ovocie. „Z ovocia sú to určite mäkké druhy ovocia resp. ovocie s vysokým podielom vody, ako napríklad bobuľové ovocie, jahody, maliny, ďalej zrelé broskyne, marhule, slivky, čerešne či banány. Zo zeleniny zas napríklad brokolica, cukety, baklažány, paradajky, listová zelenina. Čím tvrdšia zelenina a nižší obsah vody, tým dlhšie by mala vydržať,“ hovorí. „Treba si však uvedomiť, že aj nesprávnym skladovaním môžeme predčasne vyvolať to, že nejaká potravina začne hniť alebo plesnivieť, hoci by mala v skutočnosti vydržať dlhšie. Preto ak cibuľu skladujeme v chladničke, určite nevydrží tak dlho ako v špajzi, kde sú pre ňu oveľa lepšie podmienky na skladovanie,“ dodáva.

Viete, ako dlho vydržia ovocie a zelenina čerstvé?

Takto vám vydrží zelenina a ovocie čerstvé

  • Zemiaky, paradajky, cibuľa či cesnak by sa nemali skladovať v chladničke. Zemiaky pri nízkej teplote sladnú, lebo škroby v nich sa menia na cukry, cibuľa a cesnak zas potrebujú suché a dobre odvetrané miesto. Určite by sme ich tiež nemali skladovať v uzatvorených plastových sáčkoch, kde nemajú možnosť dýchať – môžu sa zapariť a začať hniť. 
  • Problémom tiež môžu byť vňate. Ak sa neodtrhnú včas, napríklad na reďkovkách, mrkve či petržlene, odoberajú plodu vlhkosť a ten potom rýchlejšie zvädne. 

Päť skvelých nápadov, ako využiť zvyšky zeleniny

  • Dozrievajúcemu ovociu, ktoré bolo odtrhnuté nezrelé, nevyhovuje chladné prostredie, lebo proces zrenia sa veľmi spomalí. Nedozreté mango, avokádo, broskyne či banány je lepšie skladovať pri izbovej teplote. Prezretému ovociu zas pobyt v chladničke neublíži, práve naopak, jeho životnosť sa tak dá predĺžiť o pár dní.
  • V zásade chladný vzduch nie je na škodu, pri nižších teplotách vydržia potraviny dlhšie. Napríklad také banány sa trhajú nezrelé a počas prepravy sa udržiavajú v chlade, aby vydržali cestu loďou z Južnej Ameriky do Európy. Až v supermarkete sa dostanú do tepla a začnú dozrievať. Ak ich dáme do chladničky, zrenie sa opäť spomalí až zastaví. Keď však prezrejú, pobyt v chlade ich životnosť o pár dní predĺži, hoci šupka môže sčernieť, dužina banánu ostane v poriadku a dá sa jesť.

Nechce sa vám skladovať doma ovocie a zeleninu? Objednávajte si vždy čerstvé! 

  • Treba tiež zvážiť, ktorej potravine vyhovuje vlhko a ktorej skôr sucho a tiež, či potrebuje dýchať a je treba zabezpečiť, aby mala kam unikať vlhkosť. Napríklad pri citrusovom ovocí je dôležitá cirkulácia vzduchu, najmä ak ho skladujeme pri izbovej teplote a minimum dotykových plôch s ostatnými kúskami ovocia či nádobou na skladovanie. To sú väčšinou miesta, kde začne plesnivieť.
  • Jedným z tipov sú aj vhodné obaly. Na skladovanie pečiva sa osvedčila kombinácia chlebníka a ľanového vrecúška. Na uskladnenie rozkrojeného ovocia alebo syrov či údenín zas bavlnené obrúsky napustené včelím voskom. Zvyšky vareného jedla je dobré mať vždy v chladničke na očiach, preto ich uskladňujte v sklenených dózach, aby ste bez otvárania nádoby videli,  čo v nej je.
  • Zelenine, napr. brokolici, špargli, karfiolu, hrášku, fazuľovým lúskom prospeje blanšírovanie. Osvedčilo sa  tiež blanšírovanie, pri ktorom sa zelenina krátko povarí a následne prudko schladí. Takto upravená sa potom dáva zmraziť.

Kto šetrí potravinami, ten šetrí vlastnú peňaženku. Začnite aj vy!

Zdroj: doposlednejomrvinky.sk

Vytlačiť stránku
Zdielať článok