Šetrenie potravinami 12 spôsobov, ako využiť citrusové šupky

Nabudúce, až budete jesť pomaranč alebo grapefruit, či si vytlačíte citrón alebo limetku, nevyhadzujte šupky. Existuje mnoho spôsobov, ako tieto zvyšky plodov použiť. Prinášame vám 13 najlepších tipov.

Na ďalšie spracovanie používajte iba kôru z BIO citrusov!

Pre lepšiu chuť jedla

1. Citrusová strúhanka

Pomocou jemného strúhadla, ideálne typ zester, nastrúhajte citrusovú kôru. Prisypať ju môžete ku všetkým druhom pokrmov a je skvelá do pečenia. Dokonca ju môžete zmraziť a uchovať na neskôr.

2. Citrónové korenie

Kôru z citróna využijete v príprave vlastnej originálnej koreniacej zmesi. Voňavé a čerstvé citrónové korenie dodá chuť množstvu pokrmov. Nastrúhajte kôru z 5 – 7 citrónov na strúhadle, zmiešajte s rovnakým množstvom guličiek novéhočierneho korenia a usušte v rúre. Suchú zmes potom zomeľte na hladký prášok. Môžete pridať soľ alebo vždy pokrmy s týmto korením soliť zvlášť.

3. Kandizovaná citrusová kôra

Premeňte citrusové šupky na sladkosti, ktoré budete maškrtiť hoci aj večer pri filme. Je to také jednoduché! Citrusovú kôru nakrájajte na prúžky a dajte na 15 minút variť do vody. Potom kôru odložte nabok. Do hrnca vsypte 100 g cukru a nalejte 100 ml vody a varte. Keď sa cukor rozpustí, pridajte citrusovú kôru a varte ďalších 30 minút, až kôra spriehľadní. Takto upravenú kôru nechajte na plechu preschnúť a potom prúžky obaľte v práškovom cukre.

Cuketovo-orieškový koláč s kandizovanou pomarančovou kôrou

4. Citrónový olivový olej

Jednoduchý spôsob, ako pridať citrusovú príchuť do olivového oleja. Jednoducho prisypte 2 -3 lyžičky jemne nastrúhanej citrónovej kôry do šálky extra panenského olivového oleja, umiestnite do sklenenej nádoby a nechajte dva týždne stáť a občas pretrepte. Potom zlejte olej cez sito do sklenenej fľaše.

Ako ľahko vybrať dužinu z citrusov?

Upratovanie s citrusmi

5. Čistič z citrusového octu

Ocot je prírodný a účinný čistiaci prostriedok. Jeho ostrá vôňa však môže citlivým nosom vadiť. Citrusová kôra mu dodá sviežu vôňu, ktorá zamaskuje nepríjemný zápach a ešte znásobí čistiace účinky. Až dojete pomaranč, šupky vložte do zaváracieho pohára, zalejte octom a zatvorte. Nechajte lúhovať po dobu 2 týždňov a potom môžete pomarančovú kôru vybrať a máte pomarančový ocot. Vyčistíte ním okná či zrkadlá alebo ho použite na upratovanie kúpeľne.

Domáce eko čistiace prostriedky účinne a za pár korún
12 spôsobov, ako využiť citrusové šupky

6. Osviežovač odpadkového koša

Citrusové šupky hoďte do odpadkového koša. Osviežite tak zapáchajúcu nádobu a prekryjete nepríjemné pachy.

7. Žiarivé nerezové umývadlo

Posypte nerezový povrch morskou soľou a citrusovou šupkou začnite drhnúť. Nerezovému materiálu tak vrátite lesk.

8. Čistič mikrovlnky

Do mikrovlnnej rúry vložte misu naplnenú do polovice vodou s citrusovými šupkami. Zapnite mikrovlnku na plný výkon na 5 minút. Para začne vo vnútri mikrovlnnej rúry kondenzovať. Po 5 minútach vyberte misku a vnútro rúry utrite uterákom.

9. Odpudzovač mačiek

Posypte pomarančovými šupkami hlinu okolo rastlín na vašej záhrade, tak zamedzíte, aby si vaša mačka robila z kvetín a kríkov záchod.

10. Prevoňaný byt

Citrusové šupky spolu s ďalšími bylinkami vám môžu krásne prevoňať byt, keď ich dáte do hrnca s vodou a postavíte na kachle. K citrusom prisypte napríklad klinčeky alebo škoricu.

11. Voňavé topánky

Ak sa vám spotia nohy a vy nechcete, aby sa z nich po vyzutí šíril nepríjemný pach, použite šupky z čerstvo olúpaného pomaranča. Zabaľte ich do papiera na pečenie alebo plátenného vrecka a vložte do topánok na 24 hodín. Šupky do seba vsiaknu nežiadúci zápach a z topánok sa bude šíriť príjemná vôňa.

Citrusy pre zdravie a krásu

12. Hladká pleť

Do šálky najemno nastrúhajte kôru z umytého BIO citróna, pridajte cukor a toľko olivového oleja, aby vznikla pasta. V sprche sa potom najskôr namočte vodou a potom natrite pripravenou pastou. Jemne ju vmasírujte do celého tela a dôkladne umyte.

Zdroj: herbsandoilsworld.com, naturallivingideas.com, abecedazahrady.dama.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok