Dieťa Batoľa Odnaučiť dieťa od cmúľania palca pomôže aj pohoda doma

Palec do úst si bábätká strkajú už v brušku okolo 15. týždňa tehotenstva. V tomto období má cmúľanie palčeka veľmi užitočnú funkciu a bábätko si tak trénuje sací reflex. To potom pomáha k správnemu prvému prisatiu sa k matkinmu prsníka a bezproblémovému dojčeniu. Rovnako tak má tento tréning v maternici vplyv na správny rozvoj reči. Ak ale tento zvyk pretrvá do neskoršieho veku dieťaťa, stráca svoju užitočnú funkciu.

Tehotenstvo týždeň po týždni: Čo sa deje vo vašom tele?

Prečo si deti cmúľajú palec?

Tri štvrtiny dojčiat si cmúľajú palec počas prvého roka života. Cmúľať palec si deti začnú vo chvíli, keď sa nudia, sú unavené alebo nahnevané. Cmúľanie palca často sprevádza ešte nejaký iný zvyk - žmolenie prikrývky, krútenie pramienka vlasov alebo napríklad držanie uška. Cmúľanie palca ale nemusí znamenať, že má dieťa nejaké emocionálny problémy. Sanie je jedným z prirodzených reflexov detí a dojčatá majú od narodenia prirodzenú potrebu sať.

12 podôb bábätka: Toto všetko dokáže za jeden rok!


Kedy je cmúľanie palca už problém?

Lekári varujú, že dlhodobé cmúľanie palca môže narušiť rast čeľustí, zubov a motoriku jazyka, čo potom vedie k zlej výslovnosti a teda k logopedickým problémom. U štyridsiatich percent detí, ktoré prídu za zubárom kvôli ortodontickým problémom, je na vine práve cmúľanie palca. Ľahké prípady možno riešiť strojčekom, v ostatných prípadoch nie je vyrovnanie zdeformované čeľuste jednoduchá záležitosť. Niekedy je nutné pristúpiť až k operácii.
Lekári radia, že do 4 rokov veku dieťaťa si nemusíte s cucaním palca robiť starosti. Ak nezaznamenáte problémy v oblasti vývoja reči vášho dieťaťa, nie je dôvod na obavy. Naopak by ste mali zbystriť v prípade, keď od 5 rokov a začínajú rásť druhé zúbky. V takom prípade už hrozia spomínané ortodontickej deformácie. Ďalšími varovnými signálmi sú mozole na palci od cmúľania, rečové poruchy alebo zubné problémy.

Najlepšie tipy pre prerezávanie zúbkov

Ako dieťa od cmúľania palca odnaučiť?

V prvom kroku je vhodné vypozorovať, v akých situáciách si váš drobček strká palec do pusy a cmúľa ho. Pokojne si zapisujte poznámky. Odnaučenie od cmúľanie palca je totiž veľmi individuálne a vždy je kľúčové odstrániť spúšťače cmúľania. Takže ak si dieťa cmúľa palec z nudy, v inkriminovanej chvíli sa ho pokúste zabaviť nejakou hrou, hračkou napríklad v podobe maňušky na ruku alebo akokoľvek inak odviesť jeho pozornosť. V prípade, že si cmúľa palec v noci, zaobstarať sa dá plastový chránič na palec.
Nesnažte sa dieťa strašiť zdeformovaným chrupom, kárať ho za cmúľanie palca alebo ho inak stresovať. Problém by to mohlo naopak zhoršiť. Najlepšie v podobných situáciách funguje pozitívna motivácia. Vždy, keď si dieťa palec nebude cmúľať, pochváľte ho alebo mu dajte malú odmenu.
Účinným a častým riešením je nahradenie palca cumlíkom. Hoci cumlík nie je všeobecne vítaný, v tomto prípade môže pomôcť. Anatomicky tvarovaný cumlík je menej škodlivý ako palec. Odnaučenie od cumlíka je potom oproti cmúľaniu palca jednoduchšou záležitosťou.

Potrebuje moje dieťa cumlík?

Odnaučiť dieťa od cmúľania palca pomôže aj pohoda doma

Ďalšou pomôckou v odnaúčaní od cumlíka je špeciálny horký lak na nechty, ktorý zoženiete v lekárňach. Má za úlohu dieťaťu znepríjemniť jeho zlozvyk a pri cmúľaní sa uvoľní horká chuť prípravku. Tento lak tiež zaberá na odstránenie zlozvyku hryzenia nechtov, ktorý sa prejavuje skôr u starších detí.

Odnaúčajte bez stresu

Či už sa do boja s cmúľaním palca pustíte akokoľvek, majte na pamäti, že by ste mali byť dieťaťu oporou a jeho spojencom. Zabudnite na zákazy, príkazy alebo tresty. Pokojná a pohodová atmosféra doma často sama osebe dokáže zázraky.

zdroj: womanonly.cz, motherclub.cz, zdraviakrasa.cz, maminka.cz, babycenter.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok