Dieťa Novorodenec 12 podôb bábätka: Toto všetko dokáže za jediný rok!

Bábätko je čarovné. Narodí sa do sveta, v ktorom je preňho všetko nové a tými najlepšími sprievodcami sú jeho rodičia. Na začiatku je úplne bezbranné, no za jediný rok urobí neuveriteľný pokrok!

Prvý mesiac
Počas prvých týždňov sa bábätko adaptuje na svoje okolie inštinktívne: hýbe očami za svetlom, keď počuje silný hluk, reaguje vystieraním rúk a nôh, a keď ho pohladíte po líčku, otáča hlavičku a otvára ústa. Úpenlivý plač je jeho jediným spôsobom komunikácie a väčšinou vám chce povedať asi toto: „Som hladný, cítim sa sám, je mi zima, je mi teplo, treba vymeniť plienku.“ Keď plače, vezmite ho na ruky bez strachu, že ho rozmaznávate. Neplače preto, aby vás vytočilo. Jednoducho sa inak vyjadriť nevie.

Druhý mesiac 
Konečne nejaké emócie! Maličké sa totiž začína usmievať, napríklad keď vidí maminu tvár. Vydáva prvé zvuky, aby získal maminkinu či tatinovu pozornosť. A potrebuje stimuly – aby ste sa s ním rozprávali, objímali ho a dávali mu čo najviac lásky.  Aktívna prítomnosť rodičov je zásadná, keďže mu pomáha interpretovať svet, ktorý ho obklopuje.

Tretí mesiac
Začína sa zaujímať o veci v bezprostrednej blízkosti, otáča sa za zvukmi. Jeho najväčšiu pozornosť pútajú vizuálne stimuly: nadšene pozoruje veci v pohybe a jasné farby. A keď sa dotknete jeho dlane prstom, zatína pästičku. Pozorujúc tento reflex môže doktor zhodnotiť stupeň psychomotorického vývoja počas prvých mesiacov.

Štvrtý mesiac
Bábätko už parádne udrží hlavičku a začína si obzerať ruky, hýbať predmetmi a chytať ich. Často sa smeje, zaujíma sa o ľudí a nemá rado samotu.

Piaty mesiac
Vydáva viac zvukov a s radosťou s nimi experimentuje. Rado sa počúva a vy môžete zaregistrovať čosi ako aaaah, awa, nga a podobné spletence. Vie uchopiť veci a dáva si ich do úst. Usmieva sa na tých, ktorí sa usmievajú naňho a keď zbadá fľašku s mliekom, neskrýva nadšenie. Bábätká sa taktiež stále cítia bezbranné a od rodičov očakávajú pocit istoty. Potrebujú, aby im poskytli nehu a keď sa niečo udeje – napríklad pokakaná plienka – mali by ste to vyriešiť v kľude a pokoji.

 Šiesty mesiac
Už je schopné celkom sa obrátiť na bruško a otočiť sa celkom samé. Do registra pohybov sa pridávajú ďalšie zručnosti – berie fľašku do ruky, predáva si predmet z jednej ruky do druhej a začína naťahovať rúčky vyžadujúc od rodičov, aby ho vzali na ruky. Zvykne strácať záujem o svoje ruky a začína sa dotýkať nôh, ktoré si dáva do úst. Ďalšou radosťou sú prvé zúbky, ktoré sa tlačia a vás pravdepodobne čaká zopár bezsenných nocí.

Siedmy mesiac
Čaká vás obdobie, počas ktorého rodičia pozorujú najrýchlejšie pokroky. Vďaka rozvoju svalstva je bábätko schopné sedieť bez podpory. V polohe na brušku dokáže dvihnúť trup, oprieť sa o ramená a takto sa naťahovať za predmety, ktoré ho zaujímajú. Aj keď jeho slová zatiaľ postrádajú význam, maličké rozumie stále viac tomu, čo mu hovoríme a chce nás počúvať, takže by sme mu mali odpovedať, keď sa pokúša komunikovať.

Ôsmy mesiac
Drobec sa už vie pretočiť na obec strany bez pomoci a rád sa hrá na zemi. Začína jasne vyjadrovať svoje pocity a pred neznámymi ľuďmi má strach, dokonca je normálne, ak sa rozplače. Tento strach sa rozplynie, ak sa k nemu neznámy človek približuje pomaly, volá ho menom, rozpráva mu milým hlasom. Ak sa preklenie prvotná nedôvera, môže sa s ním zahrať, ale bez náhlych pohybov.

Deviaty mesiac
Obhrýza veci a s radosťou ich hádže na zem, aby ich potom hľadalo. Môže sedieť bez podpory 15 minút, niektoré bábätká sa už udržia chvíľku na nohách s pomocou podpory. Väčšina začína štvornožkovať, čo je mimoriadne priaznivé pre ich psychomotorický rozvoj. Keď ešte neštvornožkuje, podporujte ho aj v plazení tak, že ho dáte na deku a do istej vzdialenosti umiestnime predmet, ktorý vzbudí jeho pozornosť, napríklad jeho obľúbenú hračku.

Desiaty mesiac
Už to pre vás nie je iba zábava, dieťa sa totiž začína stavať na vlastné nohy pridŕžajúc sa okolitých objektov. Musíte mať oči na stopkách ešte viac ako doposiaľ. Začína vydávať prvé dvojslabičné slová – mama, tata, tete. Vie pozdraviť ručičkou napodobňujúc tých, ktorí mu mávajú. Miluje zvuky, ktoré vydávajú jednotlivé predmety – šúcha papiermi, zhadzuje veci, udiera vareškou do hrnca – rodičia sa musia vyzbrojiť trpezlivosťou a nechať ho robiť hluk. Informácie, ktoré nasáva vďaka vlastným zážitkom, sú totiž preňho nesmierne dôležité.

Jedenásty mesiac
Vyslovuje prvé krátke slovíčka a pozná význam slov ako daj mi, zober si alebo nie. Taktiež začína chodiť samo, podopierajúc sa o nábytok či o dospeláka. Nebuďte netrpezliví, ak sa ešte nenaučilo chodiť. Nenaliehajte naňho, ak si to dieťatko samo neželá.

1 rok
Ak bábätko ešte neštvornožkovalo, je možné, že v tomto veku začne rovno s prvými krokmi. Vo všeobecnosti platí, že ak štvornožkovalo, začne chodiť neskôr, keďže jeho potreba objavovať svet je naplnená. Má k dispozícii všetko na objavovanie toho, čo ho zaujíma – je schopné vstať, pridržať sa, urobiť krok, keď sa unaví zo státia tak sa spustí späť na zem. Čoraz viac sa mu páči hádzať veci na zem, vie samo piť, použiť palec s ukazovákom ako klieštiky na uchytenie malých predmetov. Pokúša sa chytiť všetko, čo nájde. Je potrebné nechať mimo jeho dosahu ostré predmety a tiež aj tie malé, ktoré by mohlo prehltnúť. Je veľmi citlivé na dôkazy pozornosti a začína odpovedať prejavmi nehy a radosti.

Malý človiečik toho za rok zvládne poriadne veľa. Keď sa tak zamyslíme, čo sa podarilo nám za uplynulý rok...

A akých je prvých 12 týždňov v úlohe čerstvej mamičky

Vytlačiť stránku
Zdielať článok