Zdravý životní styl Zdravé jedlo Melónová diéta? Radšej jedzte melón pre zdravie!

Chudnutie s melónom je jednoduché. Červené dyne sú plné vody a rýchlo zasýtia. No melón má aj blahodarné účinky na zdravie. Dokonca aj melónové jadierka!

Červený melón sa teší veľkej obľube u detí i dospelých. Je ideálnym prostriedkom pre zdravý spôsob uhasenia smädu, pretože popri 90 až 92-percentnom obsahu vody obsahuje červená dyňa vitamíny, antioxidanty a minerálne látky, vlákninu a jadierka, ktoré majú nečakaný vplyv na zdravie. 

Melónová diéta a detox chutia lepšie

Vodný melón je skvelým pomocníkom pri dodržiavaní každého programu zameraného na odkyslenie a detoxikáciu organizmu alebo chudnutie, pretože napomáha odvodňovaniu organizmu. Množstvo vody v červenom melóne podporuje vylučovanie škodlivých látok z tela, navyše vám pomôže zbaviť sa niekoľkých prebytočných kíl. Melón je viac-menej iba voda a vláknina s minerálmi a vitamínmi, takže ak sa rozhodnete držať melónovú diétu alebo detox, hladní veľmi nebudete. Navyše svojou chuťou dyňa zaženie chuť na sladké.
Kalorická hodnota melónov je v sto gramoch melónu nasledovná:


Jedzte melón pre zdravie aj v tehotenstve

Vysoký krvný tlak je hlavným rizikovým faktorom z hľadiska mozgovej mŕtvice a srdcového infarktu. Ak je krvný tlak vyšší, ale ešte nevyžaduje liečbu, je pravidelná konzumácia vodného melóna veľmi chutným spôsobom prevencie. Je tomu tak vďaka vysokému obsahu aminokyseliny známej pod názvom citrulín. V ľudskom organizme sa pretvára na aminokyselinu arginín. V tejto forme pôsobí na rozširovanie ciev. Vďaka arginínu sa zlepšuje cirkulácia krvi, čím sa vyvažuje škodlivé zvýšenie krvného tlaku. S tým súvisí aj významné zníženie rizika vzniku srdcových a cievnych chorôb.
Červenú farbu dužiny vodného melónu spôsobuje prírodné farbivo lykopén, ktoré má silné antioxidačné účinky, pôsobí proti voľným radikálom, znižuje riziko vzniku rakoviny a kardiovaskulárnych chorôb a významne posilňuje imunitný systém.

V horúčavách sa ochlaďte melónovou zmrzlinou


Melónové jadierka sú dobré pre pánov

Jadierka vodného melóna transportujú esenciálne aminokyseliny, napríklad tryptofán a glutamínovej kyseliny. Lyzín hrá dôležitú úlohu pri vstrebávaní vápnika v organizme a pri tvorbe kolagénu a väzivových tkanív. Arginín podporuje látkovú výmenu, zlepšuje činnosť kardiovaskulárneho systému a zlepšuje sexuálne zdravie. Výsledky výskumov zverejnených Európskou liekovou agentúrou poukazujú na priaznivé účinky jadierok vodného melónu v liečbe zväčšenej prostaty.

Melónové zrniečka sú zdrojom energie, obsahujú rozpustnú a nerozpustnú vlákninu. Podporujú správnu funkciu čriev, pôsobia proti zápche. Jadierka sú bohaté na horčík, čím podporujú správnu činnosť srdca, upravujú krvný tlak, podporujú látkovú výmenu a syntézu bielkovín.

Čaj z melónových jadierok

Pripravte si z melónových jadierok čaj: Množstvo 2 až 3 čajových lyžičiek jadierok zalejte horúcou vodou a nechajte odstáť približne 30 – 45 minút. Pite trikrát do týždňa, nie dlhšie ako dva týždne. Takto pripravený čaj reguluje hladinu cukru v krvi a pôsobí blahodarne v prípade cukrovky.
Melónová diéta? Radšej jedzte melón pre zdravie!

Recepty z melóna

Červená dyňa sa dá konzumovať na množstvo spôsobov. Niekde ju jedia okorenenú mletým čiernym korením, populárna začína byť melónová pizza.

Koktejl z melóna a šalátových uhoriek

Je osviežujúci, a to je v lete presne to, čo potrebujete. Dodá vám dostatok tekutín aj vlákniny a ak vám v lete nechutí jesť, takto do seba dostanete aj vitamíny a minerály.

Potrebujeme:

  •  1 kg melóna
  • 2 – 3 šalátové uhorky
  •  kocky ľadu

Nakrájané kúsky melóna a uhoriek rozmixujte v mixéri, nalejte do pohárov a podávajte vychladené s ľadom.

Plnený vodný melón

Mimoriadne dekoratívnu a zdravú lahôdku si pripravíte naplnením väčšieho vodného melóna ďalšími druhmi sezónneho ovocia.

Potrebujeme:

  •  1 vodný melón (hmotnosť 4 až 5 kg)
  •  1 žltý cukrový melón (hmotnosť 1 až 2 kg)
  •  1 kg broskýň
  •  0,5 kg červeného hroznového vína, väčšie bobule
  •  0,5 kg bieleho hroznového vína, väčšie bobule
  •  0,3 kg čučoriedok

Vodný melón rozkrojte na dve polovice a lyžicou vydlabte dužinu, vnútro cukrového melónu nakrájajte na kocky.
Pripravte si ostatné ovocie: čučoriedky umyte a nechajte odkvapkať, oberte bobule hrozna a broskyne ošúpte a nakrájajte na kocky.
Ovocie dôkladne premiešajte, pokvapkajte citrónovou šťavou a zmes vložte do vydlabaného melóna.
Melón zabaľte do alobalu a vložte do chladničky. Pred naplnením odporúčame okraje šupky melónu pre väčší efekt ozdobne povykrajovať.

Istý druh melónov nesie meno nášho národného hrdinu. Ktorý to je? 

Zdroje: naturhirek.hu, gyogyszernelkul.com, mindmegette.hu


Vytlačiť stránku
Zdielať článok

Články

Hopla! Neexistujú žiadne produkty zodpovedajúce vášmu filtrovaniu. Prosím, upravte kritériá vyhľadávania.