Tipy a rady Hummus – skvelá desiata z cícera

Isté je, že tento zdravý pokrm objavil západný svet len pred niekoľkými rokmi a právom si dnes nachádza cestu do našej kuchyne. V tomto článku sa dozviete, ako hummus chutí, ako sa vyrába a čo sa dá z neho pripraviť.

Hummus vo svetovej kuchyni

Keďže hummus je ľahké, jednoduché a veľmi výživné jedlo, objavujú ho kuchári po celom svete. Inšpiráciou je pre nich libanonská, turecká alebo iránska kuchyňa, ktoré však často dopĺňajú o to najlepšie z tej svojej.

Nebojte sa preto vyskúšať hummus vo svojej kuchyni. A ak hľadáte recept, ktorým začať, máme pre vás jeden na jednoduché, rýchle a zdravé tortilly s čerstvou zeleninou a hummusom.


Hummus poznali už Egypťania v 13. storočí, o čom svedčia písomné zmienky o tejto cícerovej lahôdke. Vďaka tomu, že je výživný a nenáročný na prípravu a skladovanie, patrí od dávnych čias k obľúbeným jedlám na Strednom východe. Základný recept na jeho prípravu pozostáva z cícera, sezamovej pasty zvanej tahini, kvapky oleja a korenia alebo cesnaku. Existujú však tiež desiatky receptov, ako pripraviť hummus s paprikou, červenou repou, avokádom, mrkvou, paradajkami, olivami alebo rascou.

Komu patrí hummus

Asi každý národ má jedlo, ktoré považuje za svoj národný poklad. Na Slovensku sú to halušky, v Maďarsku guláš a langoše, v Česku zase tvarôžky alebo kyselo. Východné národy si radi prisvojujú hummus a najviac sa v spore o jeho vlastníctvo ozýva Libanon, ktorý tvrdí, že je to jeho národný pokrm, ktorý by mal mať ochrannú známku.

Pravdou je, že hummus patrí k najstarším známym jedlám, aké nájdete na svete. V každej krajine a regióne ho pripravujú trošku inak, ale jeho konzistencia a základné suroviny sú vždy rovnaké – cícer, voda a sezam. Na Strednom východe boli totiž cícer a sezam ľahko dostupnými surovinami, ktoré si nevyžadovali náročné podmienky na pestovanie.

Hummus tiež vydrží dlhšie pri izbovej teplote, čo je na rozdiel od tradičných kozích a ovčích syrov alebo mäsa veľkou výhodou a jedným z dôvodov, prečo pretrval toľko rokov.


Čo všetko patrí do hummusu

Základom každého hummusu je cícer, sezamová pasta a studená voda. Tri obyčajné suroviny, ktoré dohromady vytvárajú výživnú a lahodnú nátierku zvanú hummus.

Cícer ako základ každého hummusu

Rozvarený cícer je základom každého receptu na hummus. Ak si chcete pripraviť hummus doma, môžete použiť TS Cícer sušený v polkilovom balení alebo cícer v plechovke, ktorý je predvarený.

Vzhľadom na to, že cícer je potrebné namočiť a dlho sa varí, môžete použiť aj konzervovaný, ktorý vám ušetrí veľa práce. Chuť hummusu je v oboch prípadoch veľmi podobná.

Sezamová pasta tahini

Sezamovú pastu zvanú tahini (alebo tiež tahina a tehina) poznali už starší Peržania. Vďaka svojej výživnosti bola každodennou súčasťou ich jedálneho lístka, pridávala sa do hummusu, dresingov a zálievok, do tradičnej chalvy alebo ako prísada do falafelu.

Tahini je mierne riedená a ľahko osolená pasta z pražených sezamových semienok. Používajú sa lúpané a nelúpané semienka.

Ďalšie suroviny

Pri príprave hummusu sa používa studená voda, ktorou sa pasta alebo nátierka mierne riedi. Hummus sa často nemusí vôbec soliť, ale inak sú práve soľ a korenie jeho najčastejšími zložkami.

K jeho orientálnej chuti sa skvele hodí rímska rasca alebo čili papričky, často sa pridáva citrón, cesnak, olivový olej alebo sušená paprika.

Výbornými bylinkami ideálnymi do hummusu sú petržlenová vňať, koriander alebo trochu prekvapivo aj mäta. Skvele ho doplnia aj čerstvé alebo sušené bylinky.

Hummus nájdete tiež vo variantoch so sušenými paradajkami, s avokádom, červenou repou a s ďalšou zeleninou, ktorá obohatí jeho chuť.


Hummus v receptoch

Všestrannosť hummusu dobre ilustruje množstvo receptov, ktoré ho využívajú. Hummus je skvelý ako dip s čerstvou zeleninou, pridáva sa do falafelu, k tortillám, hodí sa k cestovinám, pečivu i k mäsu.

Hummus ako dip

Keďže hummus má jemnú chuť a príjemnú konzistenciu, skvele sa hodí ako dip k zelenine alebo nachos. Stačí nakrájať mrkvu, uhorky alebo reďkovky na hranolčeky, naukladať ich na tanier a do stredu naaranžovať misku s hummusom. Je to ideálne drobné občerstvenie pre návštevu alebo večer k filmu.

Ako dip sa hummus používa tiež k falafelu. Falafel sú vyprážané guľôčky alebo karbonátky z cícera, ktoré sa ochucujú koriandrom, rímskou rascou a citrónom. Ako dip sa k nim skvele hodí hummus alebo biely jogurt.

Častou prílohou hummusu sú chlebové placky, ktorými sa hummus naberá podobne ako lyžicou. Je to najbežnejšia forma konzumácie, akú poznali na Strednom východe. Z kúskov chlebovej placky stlačenej medzi prstami urobíme kapsičku, ktorou naberáme hummus priamo z misky. Ak chcete konzumovať hummus presne tak, ako to robia na východe, naservírujte ho na malý tanierik alebo plytkú misku, lyžičkou urobte doň špirálu, pokvapkajte olivovým olejom a navrch pridajte vetvičku koriandra.

Hummus – skvelá desiata z cícera

Hummus ako nátierka

Hummus je skvelou nátierkou, ktorá vydrží celý deň a ktorú môžete pripraviť na desiatu do školy, práce alebo na výlet.

Vyskúšajte napríklad celozrnné bagety s TS Hummus Avokádo a lístky rímskeho šalátu alebo kaiserky s TS Hummus Červená repa. Pridajte pár kúskov zeleniny alebo varené vajce a máte výživnú desiatu na celý deň.

Hummus k mäsu

Vďaka nízkemu obsahu tuku a vysokému obsahu živín je hummus tiež výborným doplnkom k mäsu. Pridajte ho na tanier k pečenému kurčaťu s pečenými zemiakmi alebo k jedlám z mletého mäsa.

Vyskúšať môžete napríklad TS Hummus Pikantný s červenou paprikou a so sušenými paradajkami, ktorý má ľahko pikantnú chuť a hodí sa k mäsu.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok

Články

Hopla! Neexistujú žiadne produkty zodpovedajúce vášmu filtrovaniu. Prosím, upravte kritériá vyhľadávania.