Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Pôvodná stredoeurópska kuchyňa bola relatívne ťažká a regionálne rôznorodá. Vidiek sa musel stravovať v súlade s ťažkou fyzickou prácou, aby mohol prežiť. Kuchyňa dostávala impulzy z okolitých kuchýň, a to najmä českej, poľskej, rakúskej a maďarskej. Každodenná strava sa skladala z lokálnych surovín a denne sa jedávali obilninové kaše. Postupne sa do jedálnička dostali aj strukovinové kaše, ako napríklad obľúbená hrachová.
Hrach je významná poľnohospodárska plodina, keďže poskytuje najstabilnejšiu úrodu. To je jeden z dôvodov, prečo bol obľúbený aj v minulosti.
Najcennejšia na hrachu je jedinečná kombinácia horčíka a nukleových kyselín. Nukleové kyseliny sú látky, ktoré podporujú zdravé delenie a rast buniek. Tieto látky nás regenerujú a doslova omladzujú organizmus, preto je hrach mimoriadne vhodný pre deti, dospievajúcu mládež i staršie osoby. Najstráviteľnejší je práve vo forme hrachovej kaše. Vďaka vysokému obsahu vlákniny, bielkovín a pomerne nízkemu počtu kalórií je kaša skvelá aj do diétneho jedálnička.
Hrachová kaša nemusí byť to lacné jedlo pripravené z hrachu a cibule. Môžete ju obohatiť pridaním koreňovej zeleniny. Hrachová kaša sa často podáva s roštenkou, údeným mäsom, opečenou klobásou alebo s údeným tofu.
Olivový olej zohrejte na panvici a orestujte na ňom koreňovú zeleninu nakrájanú na kocky. Pridajte cibuľu a cesnak. Premiešajte a orestujte. Potom pridajte hrach, ktorý ste nechali namočený minimálne 2 hodiny, podlejte vývarom a varte domäkka. Keď je hrach zmäknutý, vypnite, vlejte citrónovú šťavu, dochuťte soľou a čiernym korením a rozmixujte.
Ak ste namočili príliš veľa hrachu, nevyhadzujte ho. Pripravte si z neho výbornú polievku zo suchého hrachu so zeleninou. A nebojte sa, že ostane aj na druhý deň – ohrievaná chutí ešte lepšie.
Hrášková kaša je sviežou alternatívou klasickej hrachovej kaše zo sušeného hrachu. Je ľahšia na trávenie a vďaka svojej sviežej zelenej farbe je zaujímavá aj pre deti.
Kaše na sladko aj na slano, zo strukovín, zeleniny či obilnín majú u nás dlhú históriu. Pozrime sa spolu na to, ktoré kaše okrem hrachovej sú u nás najobľúbenejšie.
Asi sa pousmejete, že čo môže byť zaujímavé na takej obyčajnej zemiakovej kaši. Pre niekoho je to lacná príloha, pre iného výdatné jedlo. Uvariť zemiaky, zaliať ich mliekom a pridať kúsok masla zvládne naozaj každý. Ale čo keď má zemiaková kaša lepkavú konzistenciu a vôbec nie je chutná? Pri jej príprave predsa len treba dodržať pár pravidiel. Ktoré to sú?
Krupicová kaša sa nám spája s vôňou domova a detstva. I keď to vyzerá ako jednoduché jedlo, je na ňom čo pokaziť. Ako ju uvariť tak, aby nebola príliš riedka, ale ani tvrdá ako betón?
Ovos je veľmi ľahko stráviteľná a zdraviu prospešná obilnina. Veľmi dobre pôsobí na naše telo. Táto neodolateľná obilnina patrí medzi najmladšie. Ovos bol objavený v ranom stredoveku. Jeho prednosti boli zaznamenané už pred naším letopočtom. Živili sa ním germánske kmene – konzumáciou ovsa získali veľké množstvo sily a energie.
Medzi menej známe, ale stále populárnejšie kaše patria pšenová kaša či kaša z quinoy. Tieto obilniny sú vhodné aj pre deti, obsahujú veľa zdraviu prospešných látok, podporujú zdravý vývoj a rast detí.
Zdroj: wikipedia.org, polnoinfo.sk, vedanadosah.sk, chutodnaty.sk, detoxtela.sk, nazdravie.sk