Zdravý životní styl Relax Vianočné nákupy: 24 zaujímavostí o zháňaní darčekov

Vianočné nákupy sú Vianocami pre obchodníkov. Ich tržby v tomto období stúpnu až o štvrtinu. Koľko sme ochotní vynaložiť za darčeky pre blízkych? Kto míňa najviac? Čo je najkupovanejším darčekom a kedy nákupná horúčka naberá najväčšie grády?

1. Podmanivá vianočná hudba v obchodných centrách vás má motivovať zamyslieť sa nad tým, že okrem potrebných vecí máte nakúpiť aj nejaký ten darček, veď Vianoce sú tu čo nevidieť. Jedna z najznámejších vianočných piesní – Jingle Bells, bola zložená nie ako vianočná, ale pre americký Deň vďakyvzdania. Skladba Let it snow! zas vznikla uprostred horúceho kalifornského leta a hoci v nej nie je ani len zmienka o Vianociach, stala sa ich neodmysliteľnou súčasťou.

2. Však sú tie zlato-červené ozdoby v obchodoch slávnostne nádherné? Tak ako vás vianočné skladby podprahovo nútia premýšľať nad nakupovaním darčekov, červená farba vás stimuluje k nakupovaniu.

3. Vianoce, resp. vianoční obchodníci, útočia na všetky zmysly. Zrazu je svet voňavý ako medovníky, mandarínky, škorica a jablko. Kým sa vám pod vplyvom vôní zbiehajú slinky, nakupujete viac, ako keď chuť na jedlo práve nemáte. A to nielen potraviny.

4. Ak sa tovaru dotknete, je väčšia pravdepodobnosť, že si ho aj kúpite. A pretože majorita obyvateľstva sú praváci, tie najzaujímavejšie kúsky na vás čakajú hneď pri vchode vpravo a v strede predajne.

5. Najviac peňazí počas vianočných nákupov necháme v hyper- a supermarketoch.

6. Tiež sa márne snažíte dopátrať, čo by si ktorý z vašich blízkych želal pod stromček? Polovica nakupujúcich to už má vyriešené a inšpiráciu hľadá na sociálnych sieťach a každý siedmy svoju inšpiráciu aj premení na realitu.

7. Každý druhý človek neverí, že počas roka dostatočne poslúchal, a tak nenecháva nič na Santu či Ježiška, ale kúpi si darček sám.

8. Ako darčeky sa najviac predávajú hračky, športové potreby, lacnejšie mobily, holiace strojčeky, elektronika, veci do domácnosti a oblečenie.

9. Najviac sa z predaja teší LEGO. Každú sekundu sa vo svete predá 28 stavebníc. Teenageri dostanú najčastejšie knihy alebo peniaze.

10. Všetky darčeky treba pekne zabaliť. Minú sa na to viac než 4 milióny ton baliaceho papiera.

Vedeli ste, že...
...najväčším vianočným darčekom bola Socha slobody,
ktorú v roku 1886 darovali Francúzi Američanom.

11. Tá pravá nákupná horúčka vypukne v polovici decembra a trvá až do 24. Vrchol dosahuje posledný piatok a sobotu pred Vianocami. Nákupy počas deviatich predvianočných dní tvoria až 40 % vianočného predaja.

12. A hoci máme predchádzajúcu štatistiku, vianočné reklamné kampane spúšťa až polovica obchodníkov už pred koncom októbra.

13. S dostatočným predstihom nakupujú ľudia starší, lepšie zabezpečení, vysokoškolsky vzdelaní a ženy.

14. Oficiálny začiatok vianočných nákupov nie je nikde stanovený. Snáď najjasnejšie v tom majú Američania – sezónu vianočných nákupov za Veľkou mlákou neoficiálne začína Black Friday, čo je piatok po Dni vďakyvzdania. Ten pripadá na štvrtý novembrový štvrtok. Avšak v tom čase má už vianočné darčeky nakúpených takmer 30 % obyvateľstva Spojených štátov.

15. Keď už sme v tej Amerike – miestni tu ročne minú za vianočné darčeky až 5 miliárd dolárov. Že no a čo? Pardon, zabudli sme dodať, že sú to darčeky pre domáce zvieratká.

16. Nakupujete so zoznamom alebo čakáte, či vám niečo „frnkne do nosa“? Väčšina kupujúcich nakúpi až polovicu darčekov podľa zoznamu. A zvyšná polovica? Tá je výsledkom impulzívneho popudu.

17. Ak sa vydáte nakupovať pešo, je až o vyše 40 % menej pravdepodobné, že budete nakupovať bez rozmyslu. K takémuto nakupovaniu ste náchylní, keď nakupujete autom. Veď komu by sa chcelo vláčiť všetky tie tašky v hromadnej doprave?

18. Single ľudia robia až o 45 % viac nepremyslených nákupov, než tí, ktorí majú vážny vzťah.

19. Každý tretí nakupujúci ide nad limit peňaženky, pretože sa domnieva, že je dôležitejšie kúpiť niečo svojim blízkym, než držať sa rozpočtu.

20. Tí, ktorí nakupujú vianočné darčeky pohodlne cez mobil, majú tendenciu utratiť viac než tí, ktorí si za nimi dôjdu do obchodu.

21. Viac ako polovica ľudí si na darčeky peniaze vopred neodkladá a nakupuje z decembrovej výplaty, prípadne si vezme úver.

22. Na vianočné darčeky míňajú najviac Rumuni. V obchodoch nechajú až tretinu výplaty. Druhé miesto patrí Čechom, tí doprajú svojim blízkym darčeky v hodnote štvrtiny svojho platu. A na treťom mieste stretávame opäť Američanov. Za darčeky pod stromček sú ochotní vynaložiť 15 % svojej mesačnej mzdy, pričom každý piaty si berie úver.

23. Najlepšie sa aj tak nakupuje Nórom. V novembri platia iba polovicu daní, aby mali viac peňazí na decembrové výdavky. Milý darček od štátu, čo poviete?

24. Dvaja ľudia zo sto vybavia svoje vianočné nákupy cez internet, kým sedia na toalete

Vytlačiť stránku
Zdielať článok