Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Doteraz sa hranie vášho dieťaťa pravdepodobne točilo okolo vecí, ktoré bežne vidí, takže ho bavilo napríklad kŕmenie medvedíka alebo predstieranie umývania riadu. Hra na niečo zvyčajne zahŕňala hračky a dieťa sa vo všeobecnosti rado hralo aj samo. Vo veku od troch do štyroch rokov sa však rozvíja jeho predstavivosť a zmysel pre zábavu, ktoré ohlasujú začiatok imaginárnych hier. V tomto veku začne byť jeho hranie sa zložitejšie, do svojich vymyslených hier začne zahŕňať ostatných, každému dieťaťu bude dávať úlohu a bude plánovať príbehy a ich zakončenia.
Tiež začne používať známe predmety celkom novými spôsobmi – napríklad si z kartónovej krabice urobí auto, loď alebo dom. Tento druh imaginárnych hier značí, že vaše dieťa teraz rozumie tomu, že sa so svojimi kamarátmi hrá rôznymi spôsobmi, ktoré je možné v závislosti na konkrétnej hre upraviť. Až dve tretiny detí majú v určitom štádiu svojho raného detstva imaginárneho kamaráta – to je tiež v poriadku.
Výhody imaginárnych hier
Imaginárne hry sú nielen skvelou zábavou, ale pomáhajú tiež podporovať ďalšie zručnosti:
Nadmerná predstavivosť
Bujná predstavivosť ale môže mať aj svoje tienisté stránky. V tomto období môže vaše dieťa začať prežívať nočné mory alebo môže byť presvedčené, že pod posteľou alebo v skrini žije príšera. Vo svojej hlave má veľa obrázkov a myšlienok a je pre neho ťažké ich všetky zvládnuť.
Tiež si môžete všimnúť, že si v tomto veku začne vymýšľať – väčšinou sa vás ale nesnaží zámerne oklamať a je to len výsledok jeho priania a fantázie. Je veľmi dôležité, aby ste svojmu dieťaťu pomohli pochopiť rozdiel medzi skutočnosťou a fantáziou a tiež pravdou a klamstvom, aby sa mohlo začať snažiť svoju predstavivosť ovládať.
Zásobovanie predstavivosti
Predstavivosť je ako sval, aby sa rozvinula, je treba ju používať. Tu je päť rád, ako mu s predstavivosťou pomôcť: