Dieťa Predškolák Budujte svet fantázie: 5 tipov na imaginárne hry pre deti

Doteraz sa hranie vášho dieťaťa pravdepodobne točilo okolo vecí, ktoré bežne vidí, takže ho bavilo napríklad kŕmenie medvedíka alebo predstieranie umývania riadu. Hra na niečo zvyčajne zahŕňala hračky a dieťa sa vo všeobecnosti rado hralo aj samo. Vo veku od troch do štyroch rokov sa však rozvíja jeho predstavivosť a zmysel pre zábavu, ktoré ohlasujú začiatok imaginárnych hier. V tomto veku začne byť jeho hranie sa zložitejšie, do svojich vymyslených hier začne zahŕňať ostatných, každému dieťaťu bude dávať úlohu a bude plánovať príbehy a ich zakončenia.

Tiež začne používať známe predmety celkom novými spôsobmi – napríklad si z kartónovej krabice urobí auto, loď alebo dom. Tento druh imaginárnych hier značí, že vaše dieťa teraz rozumie tomu, že sa so svojimi kamarátmi hrá rôznymi spôsobmi, ktoré je možné v závislosti na konkrétnej hre upraviť. Až dve tretiny detí majú v určitom štádiu svojho raného detstva imaginárneho kamaráta – to je tiež v poriadku.

Výhody imaginárnych hier

Imaginárne hry sú nielen skvelou zábavou, ale pomáhajú tiež podporovať ďalšie zručnosti:

  • Pri snahe vysvetliť svoje nápady a hrať určité roly sa rozvíjajú jeho jazykové zručnosti.
  • Lepšie pochopí, ako fungujú rôzne veci, naučí sa riešiť problémy a dokáže sa lepšie koncentrovať.
  • Zvýši sa mu sebadôvera a naučí sa chápať myšlienky a pocity iných detí.

Nadmerná predstavivosť

Bujná predstavivosť ale môže mať aj svoje tienisté stránky. V tomto období môže vaše dieťa začať prežívať nočné mory alebo môže byť presvedčené, že pod posteľou alebo v skrini žije príšera. Vo svojej hlave má veľa obrázkov a myšlienok a je pre neho ťažké ich všetky zvládnuť.

Tiež si môžete všimnúť, že si v tomto veku začne vymýšľať – väčšinou sa vás ale nesnaží zámerne oklamať a je to len výsledok jeho priania a fantázie. Je veľmi dôležité, aby ste svojmu dieťaťu pomohli pochopiť rozdiel medzi skutočnosťou a fantáziou a tiež pravdou a klamstvom, aby sa mohlo začať snažiť svoju predstavivosť ovládať.

Zásobovanie predstavivosti

Predstavivosť je ako sval, aby sa rozvinula, je treba ju používať. Tu je päť rád, ako mu s predstavivosťou pomôcť:

  1. Poskytnite mu k imaginárnemu hraniu rekvizity – môže to byť staré oblečenie, prikrývky, kartónové krabice atď.
  2. Vytvorte mu nejaký priestor, v ktorom si môže vytvárať svoje imaginárne svety – nechajte jeho "hrad" deň alebo dva stáť.
  3. Ak sa hrá stále rovnako dokola, nemajte obavy – pomáha mu to získať dôveru v to, čo robí.
  4. Nezabudnite, že k imaginárnemu hraniu patrí tiež maľovanie, kreslenie a vyrábanie zvláštnych a podivuhodný výtvorov z krabičiek od vajec a jogurtových kelímkov.
  5. Ak mu chcete s predstavivosťou pomôcť, navštívte nové miesta. Výlet do ZOO alebo k vode ho inšpiruje k vymysleniu nových imaginárny hier a umeleckých projektov.
Vytlačiť stránku
Zdielať článok