Tipy a rady 10 najčastejších chýb pri pečení, ktoré zničia váš koláč

Recepty na pečenie sa oplatí dodržiavať. Množstvá, teploty, postupy sú overené a ich zanedbanie sa vám nemilo vypomstí. Chyby robíme všetci, najmä v začiatkoch. Týchto desať chýb je pri pečení najčastejších a veľmi ľahko sa im môžete vyhnúť.

Neprečítate si recept vopred

Pri pečení postupujete presne podľa receptu, až tu zrazu kdesi v jeho polovici natrafíte na bod, v ktorom treba nechať cesto dve hodiny postáť. Už je vám jasné, že koláč nedopečiete vtedy, keď ste chceli. Preto si vždy vopred prečítajte celý recept, aby ste sa vyhli nepredvídaným prekvapeniam.

Používate múku priamo z vrecka

Múku nasypete do misy, odvážite a začnete piecť. Vaše očakávanie krásne nadýchaného cesta sa však nestretne s realitou. Prečo? Pretože ste múku nepreosiali. Osievaním múku prekypríte a v sitku sa zachytia aj prípadné nečistoty, ktoré sa do nej mohli počas spracovávania dostať. Múku preosejte aj na tradičné koláče z kysnutého cesta

Zamieňate prášok do pečiva a sódu bikarbónu

Obe prísady majú za úlohu cesto zdvihnúť, nakypriť. No sóda bikarbóna  a prášok do pečiva  fungujú na inom princípe. Jedlá sóda, alebo sóda bikarbóna či hydrogénuhličitan sodný, je zásaditá látka, ktorá reaguje s kyslými látkami. Preto, ak použijete jedlú sódu, musíte do cesta pridať aj niečo kyslé, napríklad ocot, citrónovú šťavu, jogurt. Prášok do pečiva je zmiešaný z kukuričného škrobu, jedlej sódy a kyseliny. Na spustenie reakcie medzi kyselinou a sódou stačí už len tekutina, a tou je mlieko alebo voda. Preto po zamenení prášku do pečiva a jedlej sódy výsledok nebude dobrý.

Tip:
1 lyžičku jedlej sódy zameníte za 3 lyžičky prášku do pečiva. Ak máte doma iba prášok do pečiva a potrebujete ho nahradiť sódou, vydeľte potrebné množstvo tromi. Nezabudnite ale pridať niečo kyslé, aby prebehla chemická reakcia.  

Mrkvové rezy s kokosom nadvihne jedlá sóda

Používate maslo vytiahnuté z chladničky

Je množstvo receptov, v ktorých potrebujete maslo  izbovej teploty. Nesnažte sa ho nahradiť studeným, no ani roztopeným maslom. Prikryte studené maslo teplou sklenenou miskou, zahriatou v mikrovlnke, a za pár minút bude maslo zmäknuté. Skúsiť to môžete s receptom na čokoládové cookies .

Plech si pripravíte na poslednú chvíľu

Cesto je hotové a čaká, kým vytriete pekáč maslom alebo vysteliete papierom na pečenie . A zatiaľ v ňom prebiehajú kypriace reakcie, zvlášť ak ste použili sódu bikarbónu. Akonáhle je cesto pripravené, dopravte ho čo najskôr do tepla rúry, aby kvasný proces prebiehal tam.

Tučniakove mafiny si potrpia na rýchly transport

Krém prestanete miešať priskoro

Na prípravu krému použite vždy maslo izbovej teploty. Keď ho miešate s cukrom, nestačí, že sa tieto dve látky spoja. Pokračujte ešte pár minút, kým zmes nie je žltšia a cukor roztopený. Zistíte to tak, že medzi prstami požmolíte trošku krému. Necítite žiadne granulky či jemný prášok? Krém ste vymiešali na jednotku!

Na makrónky s černicovým džemom je potrebné krém dokonale vymiešať

Necháte časť cesta v mise

Pri miešaní alebo miesení cesta sa jeho časť prilepí na misu. Odlepujte ju odtiaľ a zmiešavajte s cestom v mise. Výbornou pomocníčkou je silikónová špachtľa. Zíde sa vám aj pri pečení bezgluténových sladkých buchtičiek

Zabúdate na štipku soli

Štipka soli v sladkých receptoch vyzdvihuje sladkú chuť. Preto na ňu nezabúdajte ani v čerešňovej bublanine.

Rúru nepredhrejete a často otvárate

Teplota rúry je pri pečení podstatná. V slabo vyhriatej rúre vám cesto nevyskočí, v prehriatej zas priskoro získa na povrchu hnedú farbu a vnútri bude nedopečené. Aj časté či príliš skoré otváranie rúry má vplyv na to, ako bude váš koláč vyzerať a chutiť. V receptoch sa uvádza, po akom čase treba znížiť teplotu rúry. Zároveň je to doba, počas ktorej rúru neotvárajte. Nezabudnite, že každé otvorenie rúry znižuje teplotu v jej vnútri.

Bezlepková maková torta

Nenecháte koláč dostatočne vychladnúť

Už sa neviete dočkať, aby ste svoj výtvor ochutnali alebo krásne vyzdobili. Svojou netrpezlivosťou však môžete všetko pokaziť. Nadýchané cesto môže spľasnúť, alebo sa krém začne pri zdobení roztápať. Nepokazte si svoju námahu vo finále a nechajte múčnik poriadne vychladnúť. Až potom sa pustite do zdobenia alebo krájania.
Tip: Ak potrebujete krájať horúci koláč, použite veľmi ostrý nôž a namáčajte ho do vody.

Cviklové brownies musia tiež vychladnúť

10 najčastejších chýb pri pečení, ktoré zničia váš koláč

Ďalšie fantastické recepty nájdete na Hello Tesco

Zdroj: buzzfeed.com, varecha.pravda.sk, bakewithshivesh.com, lifehack.org

Vytlačiť stránku
Zdielať článok