Tipy a rady Špagety, orzo, ravioli: Poznáte cestoviny podľa tvaru?

Samotné cestoviny sú veľmi jednoduché jedlo. Stačí na ne múka a voda, prípadne ešte vajce. A potom to príde – rezance, špagety, mušličky, mašličky, kolieska, ušká, trubičky, trubice, hadice, písmenká, hviezdičky... Mohli by sme menovať ešte veľmi dlho. V Taliansku, kolíske cestovín, má jeden a ten istý tvar cestovín hneď niekoľko názvov, v závislosti od regiónu či dokonca mesta.

Druhy cestovín

Rozmanité podoby cestovín nie sú iba pre oči. Ich hrúbka, veľkosť a tvar umožňujú množstvo variácií prípravy a kombinácií s omáčkami, vývarmi, mäsom, zeleninou, so šalátom.

Preto čím lepšie budete cestoviny poznať, tým lepšie ich budete vedieť pripraviť a tým viac vám budú chutiť.

My sme z tých vyše tristo druhov vybrali tie, ktoré sú u nás viac či menej bežné.

Špagety

Azda najznámejšie cestoviny si u nás dáme aj s tvarohom alebo makom, ale originál sa podávajú s paradajkovo-mäsovou omáčkou. Jedia sa vidličkou, na ktorú sa nakrúcajú. Lyžica je pre „amatérov“.

Tenšie špagety sú spaghettini, sploštené linguine, duté makaróny alebo bucatini. Tie chutia dobre aj zapečené.

Kukuričné špagety s orieškovým pestom sú bez lepku


Dlhé cestoviny pred varením nelámte. Po ponorení do vriacej vody za chvíľu zmäknú a zmestia sa do hrnca.

Pappardelle alebo Fettuccine

Široké vaječné rezance s pôvodom v Toskánsku sa podávajú s výdatnými mäsovými omáčkami. Tenšie ploské rezance sú tagliatelle, oblejšie sú linguine.

Tagliatelle so sušenými paradajkami


Farfalle

Ich názov je odvodený od talianskeho slova „motýľ“ a vy už asi tušíte, že sú to tie efektné motýliky alebo mašličky, ktoré sa tak pekne vynímajú v cestovinových šalátoch.

Farfalle so špargľou

Fusilli

Krátke vretienka podávajte so smotanovými omáčkami. Tiež sú pekné v šaláte alebo zapečené. Fusilli bucati označujú dlhé špirály.

Cestovinový šalát: Fusilli s medovo-horčicovou omáčkou


Conchiglie

Veľké mušle sú ideálne na plnenie mäsovou plnkou a zapečenie, menšie zas ako príloha k mäsovým či smotanovým omáčkam.

Gnocchi

S týmto názvom sa už potrápil nejeden z nás. Vyslovuje sa to „ňokky“ a sú to malé knedličky zo zemiakového cesta, dobré s hustými omáčkami.

Pripravte si domáce gnocchi z pečenej tekvice


Orecchiette

„Malé ušká“ sú cestoviny v tvare malých mištičiek. Podávajte ich s ťažšími omáčkami z mäsa a zeleniny. 

Orzo

Veľmi ľahko si ho pomýlite s ryžou. Stredná a staršia generácia si ho môže pamätať ako „slovenskú ryžu“. Orzo sa používa do polievok, šalátov, ale aj ako príloha ku všetkým druhom zeleniny.

Penne

Táto trubicová cestovina je na oboch koncoch šikmo zrezaná, čo je ideálny tvar pre väčšinu omáčok. Stredne dlhé trubičky, kolmo zrezané na koncoch, sú rigatoni.

Dajte si penne s kuracími medailónikmi


Ravioli

Ravioli sú vankúše plnené syrom, mäsom, zeleninou alebo aj morskými plodmi. Podávajú sa s omáčkami, v polievkach, alebo iba tak poliate olivovým olejom.

Domáce chutia najlepšie.

Syrom plnené ravioli


Tortellini

Malé vankúšiky plnené mäsom alebo syrom.

Lasagne

Veľmi široké cestoviny na zapekanie s mäsom alebo zeleninou, paradajkovou omáčkou a bešamelom. Pred pečením sa nepredvarajú.

Cannelloni

Veľké trubice sa podobne ako lasagne plnia mäsom, zeleninou a zapekajú v rúre.

Cannelloni plnené ricottou, špenátom a kuracím mäsom

Špagety, orzo, ravioli: Poznáte cestoviny podľa tvaru?

Ako správne variť cestoviny?

Asi ste už počuli, že správne uvarené cestoviny sú „al dente“, teda „na zub“. Znamená to, že nie sú úplne mäkké, ale majú tvrdší stred, ktorý treba prehryznúť.

Jedna porcia cestovín je 100 gramov a na také množstvo počítajte s litrom osolenej vody. Cestoviny dávajte vždy do vriacej vody a varte podľa návodu. Po uvarení ich sceďte a nepreplachujte, ale nechajte odkvapkať a prípadne premiešajte s trochou olivového oleja.

Zdroj: plated.com, zena.sme.sk, wikipedia.org

Vytlačiť stránku
Zdielať článok