Zdravý životní styl Zdravý štýl Šport na jeseň: Zlepšite si náladu a spáľte kalórie

Leto je síce to najlepšie obdobie pre outdoorové športy, ale s príchodom jesene a nevľúdneho počasia nemusíte radosť zo športu zavesiť na klinec. Existuje veľa možností, ako si udržať fyzičku v teple domova i vonku medzi opadaným lístím. Vyberte si vhodný šport pre vás a zistite, koľko spálite kalórií za jednu hodinu pohybu.

Beh

Posilnite kardiovaskulárny systém a vyrazte si zabehať do parku či lesa. Ak budete behať na tvrdom povrchu, vaše kĺby budú vystavené väčšej záťaži. Kúpte si tiež kvalitné topánky, ktoré pomôžu utlmiť nárazy a tak i šetriť kĺby. Ak s behaním začínate, striedajte rýchlu chôdzu s behom.

Ak pobežíte hodinu priemernou rýchlosťou 8 km/h, vaše telo spáli 720 kalórií.

Pri obliekaní začnú dámy funkčnou športovou podprsenkou. Na seba si oblečte napríklad funkčné termo tričko, vestu či bundu a pohodlné dlhé legíny. V chladnejšom počasí si nezabudnite chrániť krk šatkou. Nezabúdajte ani hlavu, z ktorej uniká najviac tepla. Kúpte si funkčnú šatku, širokú čelenku alebo tenkú bežeckú čiapku. Aby vám podrážka topánok na mokrej zemi nekĺzala, mala by obsahovať gumu.

Pripraviť sa, pozor... Začíname behať a spaľovať

Bicykel

Posilňujte svaly spodnej polovice tela a vyrazte na bicykel. S bicyklom sa môžete vydať na dlhšie výlety ako pri behaní, takže spálite celkovo aj viac kalórií. Ak to s cyklistikou nehodláte preháňať a nebudete jazdiť viac ako 4x týždenne, nemusíte sa obávať zväčšenia svalov na stehnách – budú len pevnejšie.

Za hodinu šliapania na bicykli spálite 680 kalórií.

S oblečením je to rovnaké ako pri behaní. Voľte ho primerane počasiu a vždy si chráňte hlavu prilbou a krk šatkou alebo nákrčníkom.

Chudnite pri cyklistike: 5 zásad, aby šli kilá dolu

Chôdza

Ak neholdujete behu ani cyklistike, skúste vyraziť len tak na výlet alebo na prechádzku. Môžete so sebou vziať psa alebo sa chopiť palíc na nordic walking, ale môžete vyraziť len tak. Chôdza v členitom teréne pomáha posilňovať kardiovaskulárny systém, nervový systém a posilňuje pohybový aparát a kĺby nie sú toľko zaťažované ako pri behu.

Pri rýchlom tempe chôdze spálite až 600 kalórií, pri tom pomalšom okolo 400 kalórií.

Pes, najlepší priateľ pre šport

Šport na jeseň: Zlepšite si náladu a spáľte kalórie

Plávanie

Skvelým športom do jesenného počasia je plávanie. Zájdite do bazéna a pretiahnite všetky svaly v tele. Zároveň je plávanie aj lymfatickou masážou, zlepší prúdenie krvi a pôsobí proti celulitíde.

Za hodinu plávania spálite 545 kalórií.

Po plávaní si nezabudnite dobre osušiť vlasy a prípadne i nasadiť čiapku, aby ste v chladnejšom počasí neprechladli.

Kolieskové korčule

Pre spevnenie zadku a svalov na stehnách je výbornou voľbou jazda na in-linoch. Tento šport zvládne každý, stačí si zaobstarať in-linové korčule. Vyberte si trasu bez veľkých zákrut a bez prudkého stúpania či klesania. Výhodou korčuľovania je tiež to, že toľko nezaťažuje kĺby.

Pri hodinovom korčuľovaní spálite okolo 600 kalórií.

Oblečte sa opäť podobne ako na beh či jazdu na bicykli. K športovému oblečeniu nezabudnite pridať helmu a chrániče na dlane, lakte a kolená.

Cvičenie doma alebo v posilňovni

Ak sa vám nechce za športom von do studeného počasia a ani do vody, prihláste sa napríklad na skupinové cvičenie a vyskúšajte zumbu, TRX, jumping alebo jogu. A ak nemáte radi ani skupinové cvičenia, zostaňte pokojne doma a cvičte podľa videí na internete alebo aplikácií, ktorých je dnes k stiahnutiu už mnoho.

Nenechajte sa tak otráviť sychravým počasím, zdvihnite si náladu a urobte niečo pre svoju kondíciu.

5 najlepších cvičení pre telo i myseľ. Začnite s jogou alebo zumbou

zdroj: prozeny.cz, kaloricke-tabulky.cz, mevyo.com

Foto: Shutterstock

Vytlačiť stránku
Zdielať článok