Zdravý životní styl Zdravý štýl Odskúšané: 5 najlepších cvičení pre telo aj dušu

Pravidelné cvičenie by malo byť pre každého samozrejmosťou, to ste počuli už miliónkrát. Lenže sú objektívne príčiny, pre ktoré to jednoducho nejde – čas, peniaze, hanba pred ostatnými... Cvičiť sa však dá aj doma s efektívnymi videami, ktoré sú voľne prístupné. Ak je vašim cieľom relax po uponáhľanom dni, pomoc ubolenej chrbtici či niečo akčnejšie, pozrite si naše tipy. Máme ich odskúšané, a preto ich odporúčame ďalej.

5 Tibeťanov

Ak túžite po nenáročnom relaxačnom cvičení, starých dobrých 5 Tibeťanov je tu pre vás. Postačí vám desať minút denne a podložka natiahnutá v izbe. Základ tvorí päť cvikov, ktoré sa opakujú, konečný počet opakovaní každého cviku je 21. Účinky sa vraj dostavia už po prvom týždni v podobe prílevu energie a vitality. Ideálne je na zahnanie únavy, bolestí chrbtice a obnovenie prúdenia energie v tele.

Jóga

Jóga je jednoducho skvelá. Fakt! Možno sa vám môže zdať pomalá, liknavá, nudná či neakčná. No ak sa do nej zahĺbite denne aspoň na pár minút, rýchlo sa pre vás stane nevyhnutou závislosťou. Okrem toho, že si skutočne kvalitne ponaťahujete celé telo, časom sa vám podarí upokojiť aj rozbúrenú myseľ. Na zložitejšie pozície sa už totiž potrebujete stopercentne sústrediť.
Vyskúšajte viac štýlov a vyberte si ten váš. Klasickú hatha jógu, tradičnú ashtanga jógu či dynamickú power jógu. Nejaká sa vám isto zapáči a vaše telo sa vám neskôr len poďakuje. Ak ste začiatočníci, skúste túto výzvu.

Pilates

Ak celé dni presedíte v kancelárií, pilates je pre vás ako stvorený. Cvičenia špeciálne zamerané na posilnenie stredu tela – chrbta, panvy, zadku či brucha – vám po ich pravidelnom vykonávaní výrazne uľavia. Či už bojujete s bolesťami chrbta alebo stuhnutým svalstvom. Prinesie vám silu a flexibilitu. Keď ste pokojný typ, poteší vás aj fakt, že pri ňom nemusíte trpieť žiadnu tuc-tuc dunivú hudbu, takú charakteristickú pre fitká.
Skúste napríklad video Zory Czoborovej. Je to riadna makačka, Zorica vám nedá vydýchnuť.

Zumba

Vyskúšali ste už Zumbu? Zmes rozjuchaných latino rytmov vám zaručene dvihne náladu aj tepovú frekvenciu. Pestrá zmes jednoduchých choreografií na chytľavé tóny je mimoriadne populárna aj na Slovensku. Ak sa vám nechce natriasať sa vo fitku s ďalšími spotenými telami, internet je plný videí, podľa ktorých si môžete zostaviť vlastných desať, dvadsať či šesťdesiat minút. Zakladateľ Zumby Beto Pérez je sexy päťdesiatnik s kockami na bruchu, ktorý prisahá na neskutočné účinky zumby už viac ako dvadsať rokov.
Otvorte si na YouTube kanál švédskych dvojičiek Zumba Twinz a skúste to podľa nich.

Jillian Michaels – 30 day shred

Pozor, prichádza legenda! Americká trénerka Jillian Michaels zostavila svoj program 30 Day Shred už pred desiatimi rokmi, no veľké úspechy žne doteraz. Je to jeden z najobľúbenejších cvičebných programov pre dievčatá a ženy. Postačí vám karimatka v obývačke a počítač, na ktorom si video pustíte. Výhodou je, že trvá polhodinu, no ak budete cvičiť poctivo, výsledky sa dorazia čoskoro. A poriadne sa pri ňom zapotíte. Program má tri samostatné videá, každé z nich cvičíte počas desiatich dní. S každým videom náročnosť stúpa. Trúfnete si?
Ak vám robí problémy angličtina v originálnom programe, môžete to skúsiť s českou YouTuberkou Little Nikky.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok