Zdravý životní styl Zdravý štýl Športy so psom: Štvornohý tréner vás dá rýchlo do formy

Psa venčíte niekoľkokrát denne, ale na vašej postave to nevidno. Kvôli prechádzkam vám už nezostáva čas ani energia na vaše cvičenie. Čo tak spojiť venčenie a cvičenie? Psa unavíte, seba dostanete do formy. Spôsobov, ako športovať so psom, je veľa a určite vám niektorý zapasuje.

Canicross
Canicross je beh so psom. Pri canicrosse bežca a psa spája špeciálny popruh, ktorý ich neobmedzuje v pohybe, ako by to robilo vodidlo. Pes má na sebe špeciálny popruh a bežec okolo pása niečo ako lezecký podsedák. Oboch spája odpružené lano. Canicross môžete robiť s hocijakým psom, pravda, maličké plemená mu asi holdovať nebudú, aj keď skúsiť to môžete.

Dogtrekking
Náročnejším variantom športu so psom je dogtrekking. Pri ňom rozvíjate okrem kondície aj súhru a porozumenie so svojim psom. Dogtrekking je outdoorová vytrvalostná chôdza, pri ktorej prekonávate spoločne so psom vzdialenosti aspoň 80 kilometrov, pri etapovom dogtrekkingu 40 km. Psa máte priviazaného o pás špeciálnym popruhom, alebo ho vediete na vodítku. Dôležité je, že pes nesmie ísť ani nachvíľu navoľno.

Dogdancing
Radi tancujete? Zapojte do tanca aj svojho psíka! Dogdancing nie je náročný ani na čas, ani na priestor či špeciálne pomôcky. Stačí vám cvičiť štvrťhodinky každý deň. Dogdancing má štyri divízie:

  • Musical Dressage je štýl vhodný pre pokročilých dogdancerov. Pohyby psa aj psovoda sú ladné a presne zapadajú do rytmu hudby.
  • Heelwork to Music – pes predvádza nacvičené prvky pri nohe psovoda za sprievodu hudby.
  • Freestyle – ak sledujete talentové súťaže, určite ste už freestyle v dogdancingu videli. Vystúpenie má svoj príbeh a psy predvádzajú tie najzaujímavejšie „psie kúsky“.
  • Tanec so psom – psovod predvádza tanečné kroky, pričom ho pes sprevádza alebo kopíruje jeho pohyb, predvádza prvky z dressage, heelworku alebo freestylu.

Agility
Trénovanie obratnosti, pohyblivosti a zručnosti psa sa bude páčiť aj teenagerom. Pri agility psy prekonávajú rôzne prekážky, slalom, behajú cez tunel. Cieľom je prebehnúť danú trasu čo najrýchlejšie a spraviť pritom čo najmenej chýb. Agility je šport vhodný pre všetky psy a je vynikajúcim spôsobom využitia voľného času pre celú rodinu.

Bikejöring
Na prvý pohľad vyzerá bikejöring ako bicyklovanie so psom. Nie je tomu tak, pretože tento šport je vhodný len pre skúsených cyklistov a psychicky vyrovnané psy. Pes beží pred bicyklom v špeciálnom postroji na asi 2,5 metra dlhom pružnom lane a cyklistu ťahá, pričom ten mu pomáha bicyklovaním a povelmi. Ak by ste chceli bicyklovať so svojim psom iba tak, vyhnite sa cestnej premávke a tvrdým povrchom a zamierte na poľné cestičky.

Dogfrisbee
Pri dogfrisbee si zašportuje viac váš pes ako vy. Princíp je jednoduchý – vy hádžete lietajúci tanier, pes ho chytá. Zbaľte celú rodinu a choďte si zahádzať na najbližšiu lúku. Ak má váš pes čo len trochu športového ducha, bude vás za dogfrisbee zbožňovať. Svojho štvornohého sparring partnera nepreťažujte, najmä ak má kratšie nôžky, dlhšie telo, nadváhu a problémy s kĺbami.

Paddleboard
V letných horúčavách môžete skúsiť okrem plávania aj paddleboard. Pri ňom stojíte na doskej, podobnej surfovej a na pohyb využívate dlhé pádlo. Pes sa vlastne iba vezie. Udržiavanie rovnováhy je náročné pre oboch a precvičí svaly celého tela. Psa na paddleboard učte už doma, trebárs v obývačke. Musí sa naučiť nebáť sa, nastupovať a vystupovať.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok