Dieťa Školák 10 vecí, ktoré chcú učitelia povedať rodičom

Škola nie je len o vzdelávaní, ale aj o výchove detí. Preto je na škodu, ak rodičia a učitelia stoja na opačnej strane barikády a dieťa je medzi nimi.
Britský denník The Guardian priniesol svojho času článok, v ktorom sa učiteľ prihovára rodičom s najčastejšími problémami, s ktorými sa stretáva vo svojej praxi. Článok je aktuálny aj po rokoch a nielen v Británii, ale aj u nás.

Vaše deti nie sú vaši kamaráti

Učitelia od rodičov čoraz častejšie počúvajú, že deti sú ich najlepší kamaráti. No názor učiteľov je opačný: Dieťa nie je váš kamarát! Vy ste ich rodičia a vašou úlohou je sprevádzať deti v ich živote a ukazovať im hranice, nie zaťahovať ich do vašich problémov. Vaše dieťa nepotrebuje poznať detaily hádky medzi vami a matkou jeho kamaráta, alebo to, ktorý otecko či mamička sa vám na rodičovskom združení páčili. V budúcich rokoch si môže vaše dieťa uvedomiť, že niektoré z jeho vlastných sociálnych problémov môže mať základy s diskusiami, ktoré ste s ním viedli v jeho ranom veku.

Známky ani úroveň dieťaťa na začiatku nie sú všetko

Počas prvých troch rodičovských združení na novej škole sa učitelia s rodičmi budú baviť aj o tom, ako ktorý žiak zapadol do kolektívu a ako je spokojný. Ďalším bodom rozhovoru pravdepodobne bude, ako sa vášmu dieťaťu darí v učení a na čom je treba zapracovať, aby boli na vysvedčení dobré známky. Lenže akonáhle sa rodičia dozvedia, že ich dieťaťu nejde matematika, nemá dobré známky z angličtiny, zaostáva trochu za inými žiakmi, logicky sa začnú zaujímať, čím to je. Pedagóg by sa spýtal: Keď sa vy, rodičia, prechádzali veľkou životnou zmenou, boli ste pokojní a vôbec vás to nerozhodilo? Dajte deťom čas, aby si zvykli na novú školu, učiteľov, žiakov. Chvíľu to potrvá a preto neriešte horšie známky a menšie pokroky prísne.  

Keď sa dieťaťu nedarí, možno má poruchu vnímania

Doprajte deťom samostatnosť

Skôr či neskôr sa vaše dieťa začne osamostatňovať. Možno vám dá prečítať zvláštnu slohovú úlohu, ukáže neobyčajný obrázok, alebo začne experimentovať v kuchyni. To sú znaky, že vaše dieťa začína túžiť po nezávislosti. Doprajte mu nezávislosť, pri ktorej sa naučí aj zodpovednosti. Desaťročné dieťa je schopné samo si napísať domáce úlohy, zbaliť školskú tašku, pripraviť raňajky. Je veľa jednoduchých činností, ktoré dieťaťu dajú pocit samostatnosti a zároveň v ňom budujú zmysel pre zodpovednosť a aj sebavedomie, keď úlohu zvládne. Pre budúcnosť vášho dieťaťa je to dôležitejšie, než ako keby ste všetko robili zaň.

Hudba naozaj pomáha pri učení. Je lepší Mozart, alebo metal? 

Vekové obmedzenia majú svoj dôvod

Filmy či videohry ovplyvňujú detské vnímanie reality viac, ako si myslíte. Niektoré veci sú schopné pochopiť a spracovať až od určitého veku a preto sú pri filmoch či hrách ikony s odporúčaným vekom. Alebo si myslíte, že je správne, ak tretiaci rozoberajú, koľko nepriateľov včera rozstrieľali či preberajú, čo sa vo filme dialo, keď tí dvaja boli nahí?

Deti skúšajú hranice

K učiteľskej dennej rutine patrí aj napomínanie detí počas vyučovania. Hoci je to nepríjemné, je to v poriadku, pretože tak sa dieťa naučí rešpektovať autority a hranice. No sú deti, ktoré svoje správanie stupňujú. Učiteľ ho napomenie, dieťa začne odvrávať, hádať sa, prevracia oči, gestikuluje, vyhráža sa, že zavolá rodičov. Možno ho učiteľ za to nechá po škole, ale tým sa nič nevyrieši. Dieťa, ktoré sa takto správa v škole, má podobné správanie aj doma a preto sú rodičia tými pravými a prvými, kto by mal dieťaťu vysvetliť, že takéto správanie je nevhodné.

Priateľstvá bývajú zložité

Detské kamarátstva neberte na ľahkú váhu. Pre deti majú rovnaký význam, ako pre dospelých. Dievčenské priateľstvá sú trochu zložitejšie, ako chlapčenské, ale keď je dievča na prvom stupni smutné, že ešte nemá chlapca a jej kamarátky áno, je to dôvod na zvýšenie pozornosti. Vysvetlite dcére, že keď ju romantika na ihrisku neláka, je to v poriadku, bez ohľadu na kamarátky. Deti majú zostať deťmi čo najdlhšie.

Sociálna fóbia berie deťom kamarátov aj detstvo

Pomoc sa cení, ak je nezištná

Vašu pomoc učitelia ocenia, či už to bude materiálna pomoc, pomoc s výzdobou triedy, s usporiadaním večierka, výletu, dozor nad deťmi. Pokiaľ to ale chcete robiť len preto, aby ste nazreli na spôsob učenia a výchovy vášho dieťaťa, prípadne ho potom hodnotili, či dokonca preberali s učiteľovým nadriadeným, tak radšej nepomáhajte. Ak máte problém, vyriešte ho okamžite s učiteľom. Vy ste v triede iba chvíľu a vidíte iba časť z celku a to môže váš názor skresľovať.

Prepáčte, ale vaše dieťa je lenivé

Každý učiteľ chce, aby jeho žiaci napredovali a robí pre to všetko, čo je v jeho možnostiach. Niekedy je to však ako ísť hlavou proti múru. Ak vaše dieťa nedosahuje pokroky a nie je to vinou jeho slabších schopností alebo únavy, dôvodom bude asi jeho lenivosť. Také dieťa nielenže nenapreduje, ale sa v učení ešte zhoršuje. Je ťažké učiť niekoho, kto o to nemá záujem a zdá sa mu, že všetko už vie. Okrem rozhovoru o zodpovednom prístupe by možno bolo dobré deťom pripomenúť, že po prvom stupni ich čaká druhý a po ňom stredná škola. A všade sa od neho bude očakávať snaha a zodpovednosť.

Domáce úlohy majú svoj význam

Domáce úlohy vždy budú predmetom sváru medzi rodičmi a učiteľmi. Rodičia sa často sťažujú, že domácich úloh je veľa. Alebo málo. Alebo sú ťažké. Alebo príliš jednoduché. Sťažujú sa, že musia s deťmi robiť úlohy neskoro do noci, ale nevedia, že je to preto, lebo ich dieťa si úlohu robí na poslednú chvíľu a zadanie dostalo už pred troma dňami. Sťažujú sa, že úlohe nerozumejú. Domáca úloha slúži na utvrdenie si učiva zo školy. Učí sa dieťa, nie vy. Domáce úlohy tu proste budú a keď si ich dieťa nebude nechávať na poslednú chvíľu, bude to oveľa menej stresujúce.

Koľko času by deti mali stráviť nad úlohami?

Telocvik je potrebný pre zdravie vašich detí

Dieťa by malo 90 minút denne venovať pohybu. Nemusí to byť cvičenie, stačí obyčajná chôdza, tanec, akýkoľvek prirodzený pohyb. Ruku na srdce – viete, koľko pohybu má vaše dieťa? Nedostatok pohybu v detskom veku vplýva na detskú imunitu, zvyšuje riziko vzniku cukrovky, obezity a ovplyvňuje vznik rôznych ochorení v dospelosti. Telocvik je na to, aby sa dieťa zlepšilo v pohybovej zdatnosti, zlepšilo si kondíciu. Telocvik je pre dieťa jednoducho užitočný rovnako ako matematika, slovenčina, angličtina. Tým, že sa mu dieťa vyhýba ospravedlnenkami alebo výhovorkami, robí zle iba samo sebe.

Školské prázdniny 2018/2019: Kedy sa oplatí vziať si dovolenku? 

Vytlačiť stránku
Zdielať článok