Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Z nevinného kýchnutia kamaráta máte doma pacienta s horúčkou a vyrážkami. A práve vyrážky vám napovedia, čo to asi váš drobec domov priniesol.
Ochorenie, pomenované podľa častí tela, na ktorých sa vyskytujú vyrážky, sa nazýva aj chorobou špinavých rúk. Oprávnene, pretože sa organizmu najčastejšie u detí dostane nedostatočne umytými rukami. Choroba ruky – nohy – ústa sa prenáša rýchlo, najmä v lete a na jeseň a v detských kolektívoch môže vyvolať malú epidémiu. Postihuje aj dospelých. Ochorenie si ľahko pomýlite s inými chorobami s vyrážkou, na začiatku s chrípkou.
Po prepuknutí ochorenia má dieťa horúčku, je slabé, malátne, mrzuté. Môže to vyzerať ako chrípka. Pár dní potom sa mu na a v ústach vyhodia vyrážky, pre ktoré dieťaťu nechutí jesť. Neskôr vyrážky prejdú aj na ruky a nohy. Hojný výsyp na rukách a nohách môže spôsobiť až zlezenie nechtov. V ťažších prípadoch sa môže pridružiť aj zápal mozgových blán.
Chorobu ruky – nohy – ústa zvládnete s dieťaťom za týždeň až desať dní. Na svrbenie zaberajú antihistaminiká, horúčku nad 38 °C zmiernite liekmi proti teplote. Dbajte, aby choré dieťa pilo dosť tekutín, pretože hrozí dehydratácia. Zvýšte mu príjem vitamínov, varte mu ľahkú, kašovitú stravu a nevystavujte ho slniečku.
S chorým dieťaťom nevychádzajte z domu, choroba je ľahko prenosná. Pripravte sa na týždňovú až 10-dňovú OČR-ku.
Prevenciou tejto choroby je dôkladná hygiena rúk po použití toalety, príchode zvonku, pred jedlom a pred prípravou jedla, po prebaľovaní bábätka. Deti s príznakmi choroby treba držať mimo kolektívu.
Osýpky sú závažným detským ochorením, ktoré môže prejsť do zápalu pľúc, priedušiek, centrálneho nervového systému a v závažných prípadoch môže skončiť smrťou. Mimoriadne nákazlivý vírus sa prenáša kašľom a kýchaním, ale aj pri rozprávaní.
Osýpky prebiehajú v dvoch štádiách. Osem až jedenásť dní po nakazení sa u dieťaťa objavia príznaky ako pri chrípke či inom bežnom vírusovom ochorení – je malátne, nepokojné, bolí ho bruško, má horúčku. Pridruží sa nádcha a štekavý kašeľ a v ústach vyskočia bielo-červené škvrny, tvoriace až povlak. Oči slzia. O tri – štyri dni teplota klesne. Po klesnutí teploty sa v druhom štádiu objavia vyrážky za ušami, tvári, krku a postupne na tele a teplota opäť stúpne. Klesať začne, keď vyrážky dosiahnu chodidlá. Symptómy sa pomaly strácajú a koža sa šúpe.
Liečba osýpok spočíva v pokoji na lôžku a pri svetloplachosti v tmavej miestnosti. Človek, ktorý prekonal osýpky, je voči nim už imúnni. Proti osýpkam je možné očkovanie.
Až keď odznejú všetky príznaky osýpok, môžete dieťa poslať späť do školy alebo škôlky.
Prevenciou osýpok je očkovanie a preočkovanie detí. Neočkované deti by sa mali vyhýbať chorým na osýpky.
Vysoko nákazlivé ochorenie ovčích kiahní spôsobuje ľudský herpetický vírus. Najviac postihuje predškolákov a menších školákov. Čím neskôr človek ovčie kiahne dostane, tým väčšie komplikácie hrozia. Hlavne u tehotných žien sú ovčie kiahne nebezpečné dvojnásobne – pre matku aj pre vývoj dieťaťa. Po prekonaní ovčích kiahní zostáva v tele neaktívny vírus, ktorý sa ale môže prebrať a prejaviť ako pásový opar.
Zhruba po dvoch týždňoch od nakazenia sa pri zvýšenej teplote na tele, tvári a vo vlasoch objavia malé červené fliačky, ktoré sa menia na vodnaté svrbiace pľuzgiere. Tie praskajú a tvoria sa chrastičky. Celý proces jednej vyrážky trvá do štyroch dní a chrastičky odpadnú za jeden až tri týždne. Pupencov môže byť až päťsto.
Ovčie kiahne špeciálnu liečbu nepotrebujú. Kým má dieťa teplotu, udržíte ho na lôžku, ale potom sa mu už ležať nebude chcieť. Malo by však mať pokojný režim. Dôležitý je, aby dosť pilo, a tiež malo dostatok vitamínov. Stravu upravte na bezmäsitú a nedráždivú, teda málo soli, korenia.
Prvé dva dni dieťa nekúpte, potom iba krátky kúpeľ v troške hypermangánu, repíku, harmančeku, bazalke a následná sprcha bez mydla. Pri utieraní dávajte pozor, aby ste chrastičky nezoškrabli, zostali by po nich jazvy. Proti svrbeniu si v lekárni vypýtajte účinný prostriedok, aj keď podľa najnovších metód sa vyrážky neodporúča natierať ničím.
Pretože ovčie kiahne sú vysoko nákazlivé, dieťa musí byť počas celej doby trvania choroby izolované doma. Podľa priebehu kiahní sa bude liečiť dva až tri týždne. Späť do škôlky či školy môže ísť až po odporúčaní lekárom.
Pred ovčími kiahňami sa môžete brániť očkovaním. Kto už ovčie kiahne prekonal, je voči nim imúnny.
Šiestu chorobu alebo roseolu dostanú najčastejšie deti medzi 6. mesiacom a 2. rokom života. Vyvoláva ju herpetický vírus, prenáša sa kvapôčkovou cestou, takže stačí kýchnutie alebo slabé zakašľanie. Spravidla sa šiesta choroba vyskytuje na jar.
Asi desať dní od nakazenia dostane dieťa náhle horúčku, ktorá môže trvať tri dni až týždeň. Keď klesne, na trupe sa objavia vyrážky a odtiaľ sa rozširujú na celé telo. Po zatlačení vyrážka zbledne. Dieťa môže mať zväčšené lymfatické uzliny aj kašeľ.
Lieky na roseolu, teda šiestu chorobu, nie sú. V liečbe šiestej choroby sa zamerajte na znižovanie vysokej horúčky liekmi, zábalmi, vlažnou sprchou a na pravidelné pitie tekutín, aby ste predišli dehydratácii.
Po návrate teploty do normálu, zmiznutí všetkých vyrážok a prípadného kašľa.
Šiestej chorobe sa dieťa môže vyhnúť tak, že sa nebude kontaktovať s chorými deťmi.
Šarlach spôsobujú baktérie, ktoré sú schopné mesiace prežívať na predmetoch. Častejšie sa však šarlach prenáša kvapôčkovou infekciou.
Asi tri dni po nakazení môže mať dieťa príznaky ako pri angíne. Bolí ho hrdlo, má opuchnutý hltan a mandle. Tieto príznaky ale môžu chýbať, ak sa šarlach dostal do organizmu cez kožu a nie dýchacími cestami. Lymfatické uzliny sú bolestivé a zväčšené, v ústach nabehnú afty a na jazyku sa vytvorí biely povlak. Po pár dňoch povlak zmizne, jazyk sa vysype malými pupencami a zmení farbu na malinovú. Nesvrbivé vyrážky sa začnú objavovať na krku a hrudníku, podbrušku, vnútornej strane stehien, v podpazuší. Koža sa môže ošupovať.
Bakteriálnu infekciu vyliečia antibiotiká. Spolu s nimi podávajte deťom probiotiká. Horúčku znižujte liekmi proti teplote. Dieťa potrebuje ležať a veľa piť. Po skončení liečby je vhodné spraviť vyšetrenie moču, či baktérine nenapadli aj močové cesty.
Po vyliečení sa zo šarlachu, resp. po dobratí antibiotík by malo dieťa ešte týždeň zostať doma, kvôli dôkladne rekonvalescencii.
Prevenciou šarlachu je nekontaktovanie sa s chorým, vlastný riad, dodržiavanie hygienických zásad.
Vyrážkou na koži sa prejavuje aj piata choroba. Spôsobuje ju vírus, nebezpečný najmä pre tehotné ženy a ľudí s oslabenou imunitou. Kým predošlé ochorenia napádajú najmä mladšie deti, piata choroba sa nevyhýba ani 15-ročným teenagerom.
Príznaky piatej choroby sa môžu objaviť až tri týždne po nakazení. Chorý je nákazlivý ešte skôr, než sa príznaky objavia. Tie u detí v málo a u dospelých vo viac prípadoch zahŕňajú slabosť, bolesti kĺbov, teplotu, no spoľahlivým príznakom piatej choroby je vyrážka. Prejavuje sa najmä u detí do 10 rokov a to najprv červenou škvrnou na tvári, odkiaľ sa šíri na telo. Približne po 5 – 10 dňoch začne vyrážka miznúť. Len čo sa vyrážka vyhodí, dieťa už nie je infekčné.
Piata choroba sa lieči ako iné vírusové ochorenia. Chorý potrebuje ležať, piť dostatok tekutín, jesť ľahkú stravu. Horúčku znižujte liekmi proti teplote.
Dieťa prestáva roznášať vírus, keď sa objavia prvé vyrážky. Medzi deti však môže ísť až po tom, čo vyrážky zmiznú.
Riziko nakazenia sa piatou chorobou sa znižuje dodržiavaním hygienických zásad.
Zdroj: wikipedia.sk, wikipedia.org, detskechoroby.rodinka.sk, solen.sk, kidshealth.org, primar.sme.sk, choredieta.sk