Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
A je to tu! Z vášho batoľaťa sa stáva chodiaci človiečik. Už urobilo prvé kroky a to je pre každého rodiča veľmi emotívne obdobie. Dieťa objavuje svet z celkom novej perspektívy, otvárajú sa pred ním nepoznané možnosti – a maminky musia mať odteraz naozaj oči na stopkách!
Keď vznikne potreba zaobstarať dieťatku prvé topánočky, dbajte hlavne na:
Občas môže byť ich výber naozaj náročný, a tak vám chceme dať niekoľko rád, ako na to!
Tak znie otázka, ktorú si musíte položiť ako prvú. Ak váš malý anjelik totiž urobil len dva krôčiky a samostatne ešte chodiť nevie, máte na výber ešte nejaký ten piatok čas. Doprajte deťom, aby chodili bosé a to najmä vonku, po tráve, piesku. Majú tak lepší „úchop“, zdokonaľujú si rovnováhu a môžu krásne mrviť prstíkmi. Ak im chcete poskytnúť extra ochranu pred drsnejším či chladnejším povrchom, stavte zatiaľ na tzv. capačky. Sú ľahké, flexibilné a doprajú detským nôžkam voľnosť, ktorú potrebujú.
Kedy začne vaše dieťa chodiť? Podporte ho tak, aby sa nebálo vykročiť.
Keď dozreje čas na prvé topánočky, snažte sa k tomu pristupovať rozvážne. Overujte si veľkosť, dbajte na kvalitu materiálov aj správny typ topánky.
1. Správna veľkosť
Nájsť správnu veľkosť topánok môže byť trochu problematické. Deti totiž ešte nemajú vyvinuté nervové vlákna natoľko, aby cítili, či sú im topánočky tesné alebo, naopak, sedia perfektne. Aj keby všetko cítili, ešte len začínajú komunikovať, a tak vám nepohodlie možno nevedia dať najavo.
Chodidlá im teda musíte odmerať sami. Urobte to najlepšie poobede – od rána môžu končatiny dieťatka mierne opuchnúť. Zamerajte sa pritom na dĺžku, ale aj na šírku nohy. Všeobecne sa odporúča, aby boli prvé topánky o 12 – 16 mm dlhšie než najdlhší prst, než noha samotná, aby mali deti priestor na pohyb. Ak si aj tak nie ste istí veľkosťou, poraďte sa s personálom v obchode.
Upravte byt tak, aby bol bezpečný pre chodiace dieťa
2. Kvalitné materiály sú základom úspechu
Pri výbere prvých detských topánok dbajte na kvalitu materiálu. Lacnejšie topánky zo syntetických materiálov síce môžu vyzerať pekne, ale nedovoľujú detským chodidlám „dýchať“. A to je prvoradé. Najlepšie na nohu pôsobí jemná mäkká koža, ktorá poskytne detským chodidlám oporu, ale zbytočne sa na ne nelepí a po zapotení nohy rýchlejšie vyschne, takže je pripravená na opätovné nosenie.
3. Vyberte ten najvhodnejší typ
Každá detská noha je plochá, a tak by prvé topánky na cupotanie mali podporovať klenbu. Typ topánky by mal poskytovať dostatočnú oporu, ale byť aj flexibilný. Či sa rozhodnete pre šnurovacie, sandálové alebo formálnejšie topánky, prípadne klasické modely so šnúrkami, záleží len na vašich preferenciách, príležitosti a tiež na ročnom období. Dbajte len na to, aby topánky nohu upevnili a nedali tak malej nôžke možnosť krútiť sa či zbytočne ohýbať.
Niekedy sa môže stať, že detská noha na prvé topánky zareaguje zle – priveľmi sa potí, vznikajú otlaky alebo poškodenia nechtov. Na tieto problémy si dávajte pozor a neprehliadnite ich:
Zdroj: babyshoes.co.uk, babycentre.co.uk