Dieťa Predškolák Prvé kroky dieťaťa: Spravte z domu bezpečné miesto

Prvé kroky sú v živote každého dieťaťa veľmi dôležitou etapou vývoja. Naučiť sa chodiť trvá dieťaťu asi tisíc hodín a v tomto období je vystavené mnohým rizikám úrazu. Preto je veľmi dôležité upraviť domov tak, aby sa dieťa stretlo s čo najmenšími prekážkami.

Je izba bezpečná?
Osvojte si užitočný spôsob, ako zisťovať zdroje potenciálneho ohrozenia: drepnite si na úroveň dieťaťa a rozhliadnite sa po miestnosti. Týmto spôsobom budete všetko vidieť z pohľadu detí.

Schody
Predstavujú jedno z najväčších nebezpečenstiev, preto je potrebné čo najskôr zabrániť prístupu dieťaťa ku schodom. Bezpečnostné zábrany sú určené práve na tieto účely.

Nízke stoly
Tie sú nebezpečné kvôli ostrým hranám a rohom. Ak dieťa zakopne, veľmi ľahko si na nich môže poraniť hlavu. Zakryte rohy stola bezpečnostnými krytmi a ak to nie je možné, radšej stôl premiestnite na potrebný čas do inej miestnosti.

Káble, koberce
Voľne položené koberce a káble, o ktoré by mohlo dieťa zakopnúť, netolerujte. Je naozaj potrebné odstrániť ich, alebo zakryť, koberce prilepiť páskou na to určenou.

Nábytok
Pre dieťa, ktoré sa už dokáže postaviť na vlastné nohy, sa stoličky a postele stávajú úplne novým svetom. Rovnako chce preskúmať tajomstvá šuflíkov, skriniek, elektrických zásuviek.
Komody, malé skrinky, šuflíky – nábytok, ktorý sa môže ľahko prevrátiť, je pre malé dieťa veľmi nebezpečný. Skúste sa doň trochu zaprieť a ak sa kýve, upevnite ho o stenu. Šuflíky a dvierka, ako aj okná zabezpečte detskou bezpečnostnou poistkou. Elektrické zásuvky zabezpečte už len čo sa začne dieťa samostatne pohybovať po dome hocijakým spôsobom – plazením či štvornožkovaním!

Menšie predmety
Malé deti vkladajú s obľubou všetko do úst. Preto je potrebné prejsť byt, nájsť a odstrániť všetky menšie predmety, ktoré by mohli uviaznuť v detskom hrdle alebo nose.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok