Dieťa Batoľa Na prvý krok treba čas, svaly a odvahu

Niektoré deti urobia svoje prvé kroky už v deviatom mesiaci, iné lezú ešte aj ako jedenapol ročné. V priemere začne väčšina detí chodiť medzi trinástym až pätnástym mesiacom.

Nepanikárte!
Rodičia sa radi chvália tým, kedy ich dieťa začalo chodiť alebo rozprávať. Väčšina oneskorencov všetko rýchlo dobehne. Ak dieťa začne behať skoro, vôbec to nesúvisí s jeho šikovnosťou. Prvé kroky vyžadujú vývoj svalov, nie mozgu. U niektorých detí to jednoducho trvá dlhšie.

Učíme sa chodiť
Chodenie prebieha vo fázach. S veľkou pravdepodobnosťou sa vaše bábätko najskôr začne zdvíhať a opierať o nábytok. V ďalšej fáze začne vzpriamene chodiť okolo nábytku, stále však s potrebou pridržiavať sa. Rovnako zvládne pustiť sa a chvíľu stáť bez opory. Nakoniec sa pustí a urobí prvé krôčky.

Naboso je to najlepšie

Väčšina odborníkov sa zhoduje v tom, že dieťa by sa malo učiť chodiť bosé. Prispieva to k správnemu vývoju kostí a svalov. Ale pozor! Chodenie naboso po rovnej podlahe má pre detskú nôžku opačný účinok. Ak je vonku teplo, nechajte batoľa chodiť bosé čo najviac.

Ako podporiť chodenie

Nie je nič zlé na tom, ak sa rozhodnete svojmu dieťaťu na ceste k chodeniu pomôcť.

  • Držte ho za ruky a povzbudzujte k „chodeniu“
  • Pomôžte mu chytiť sa okraja nízkeho nábytku, aby stálo vzpriamene
  • Ukážte dieťaťu lákavú hračku, k prvým krokom to podnietilo už veľa detí
  • Vyberajte hračky, ktoré môže dieťa tlačiť pred sebou
  • Vyberte dieťa z postieľky či kočiara a dajte mu možnosť vyskúšať stáť a následne chodiť.
Vytlačiť stránku
Zdielať článok