Zdravý životní styl Zdravé jedlo Sezónna jarná zelenina: Recepty prekypujúce vitamínmi

Každá zelenina dodá telu dôležité látky a čerstvé vitamíny, ktoré po zime všetci potrebujú. Aby ste maximálne využili silu jarnej zeleniny, používajte ju surovú, či už v šalátoch, alebo na chlebe s nátierkou. Veď práve čerstvosť zeleniny je to, čo ľudí pri jej nakupovaní najviac oslovuje.

Jarná cibuľka povzbudí srdce

Mladá cibuľka je jemnejšia a menej aromatická ako jej jesenná sestra. Je ľahšie stráviteľná, takže sa oplatí dať jej šancu, aj keď cibuľu inak nejedávate. Zelenú časť mladej cibuľky nevyhadzujte! Obsahuje veľa vitamínu C, provitamínu A, vitamínu B1, draslíka aj kyseliny listovej.

Ako vplýva mladá cibuľka na zdravie?

  • Má antibakteriálne účinky, takže vám napríklad pomôže rýchlejšie sa zbaviť nádchy.
  • Znižuje hladinu cukru v krvi, takže ulahodí cukrovkárom.
  • Odstraňuje únavu.
  • Pomáha regulovať krvný tlak.
  • Posilňuje srdce.

Recept s jarnou cibuľkou: Zeleninovo-syrová nátierka

Odporúčame prečítať si aj: Šalotka, jarná, červená: Ktorú cibuľu použiť pri varení?

Reďkovka vzpruží obličky

Spolu s cibuľkou patrí reďkovka k najobľúbenejším druhom jarnej zeleniny. Stačí ju nakrájať na čerstvé pečivo alebo do šalátu a dostanete do seba dávku vitamínu C a vitamínov skupiny B, ako aj vápnik, draslík, horčík, sodík a železo.

Ľudová múdrosť hovorí:
„Reďkovka je ráno jed, na obed jedlo a večer liek.“

Pravdou je, že reďkovka má pozitívny vplyv na trávenie a činnosť obličiek, podporuje imunitu, uvoľňuje hlieny, ničí baktérie, povzbudzuje chuť do jedla.

Reďkovku si môžete dopriať červenú i bielu, surovú, odšťavenú, jemne prehriatu ako súčasť vareného jedla alebo naklíčenú zo semienok. Mladé listy bielej reďkovky môžete použiť ako šalát. Skúste aj praženicu s reďkovkou: Reďkovku nakrájajte na mesiačiky, na troche oleja mierne osmažte, pridajte rascu, korenie a vajcia. Spravte praženicu, dochuťte soľou a korením, posypte pažítkou.

Netradičný recept s reďkovkou: Pečená reďkovka s kozím syrom


Listový šalát na chudnutie

Pri chudnutí asi nenájdete lepšieho kamaráta. Šaláty totiž obsahujú veľa vlákniny, ktorá podporuje trávenie a vyprázdňovanie. Šalátu môžete zjesť, koľko chcete, pretože sto gramov šalátových listov obsahuje iba 14 kalórií. Zelené šalátové listy majú vysoký podiel horčíka, dôležitého pre „pevné“ nervy a dostatok životnej energie. V červených druhoch je zase dostatok karoténu, ktorý okrem iného podporuje aj červené krvinky a pôsobí ako prevencia vážnych ochorení. V listoch šalátov sú významne zastúpené aj vitamíny C, E, B1, B2, B9 (kyselina listová).

Aby ste neprišli o vitamíny, nerežte listy nožom, ale ich trhajte rukami.

Šalát hlávkový, rímsky alebo ľadový je skvelým základom akéhokoľvek zeleninového šalátu. Zo šalátu môžete pripraviť aj polievky alebo steakový šalát podľa nášho receptu.

Špargľa pre zdravé bábätko

Asparágus lekársky, ako sa táto typická jarná zelenina odborne volá, má sezónu od apríla do polovice júna. Špargľa by mala byť povinná pre všetky ženy, ktoré chcú otehotnieť, a rovnako pre budúce mamičky. Obsahuje veľa kyseliny listovej, ktorej nedostatok sa môže prejaviť u bábätka rázštepom alebo inými poruchami vývoja. Zaraďte ju aj do svojho detoxikačného jedálnička a určite sa jej držte pri chudnutí. Osoží aj pri pálení záhy. Ako ostatná jarná zelenina aj špargľa má vysoký obsah vitamínu C, vitamínov skupiny B, tiež draslíka, horčíka a fosforu. Významným množstvom vitamínu E prospieva špargľa koži, nechtom a vlasom. Vyhýbajte sa jej, len ak máte dnu, pretože zvyšuje hladinu kyseliny močovej. Pre vyšší obsah dusičnanov uvarenú špargľu už druhýkrát nezohrievajte.

Špargľu kupujte radšej zelenú a varte „al dente“. Pred varením ju ošúpte a odstráňte drevité a hnedé časti. Najobľúbenejšia je špargľa s omáčkou alebo v šalátoch. Skúste si však pripraviť podľa nášho receptu špargľu obalenú v parmezáne

Prečítajte si ďalších 10 dôvodov, prečo jesť špargľu počas celej sezóny.

Sezónna jarná zelenina: Recepty prekypujúce vitamínmi

Špenát na rast svalov

Špenát je nízkokalorická zelenina, ktorú je dobré jesť surovú, ale aj tepelne upravenú. Hoďte za hrsť špenátových listov do smoothie alebo do svojho šalátu a posilníte svoju imunitu, prečistíte cievy od cholesterolu, podporíte pevnosť kostí, nechtov aj zubov, rast svalov a činnosť žalúdka, povzbudíte tvorbu červených krviniek a zostríte zrak. To všetko a ešte viac vďaka významnému obsahu luteínu, kyseliny šťavelovej, draslíka, ako aj už spomenutých vitamínov. Nevyhýbajte sa ani varenému alebo mrazenému špenátu – práve v tejto forme obsahuje 5-krát viac železa ako špenát surový. V našich receptoch nájdete recepty s čerstvými špenátovými lístkami aj s vareným špenátom.

Zdroj: mojezdravi.cz, www.zuzanasafarova.cz, healthcommunities.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok