Tipy a rady Slepačie vajce namäkko alebo natvrdo? Obe sú zdravé!

Nezáleží na tom, či bolo skôr vajce alebo sliepka. Isté je, že vajcia sú tu a mali by ste ich jesť vo všetkých možných podobách. Veď sú jednou z najvýživnejších potravín. Stačí si uvedomiť, že vajce všeobecne obsahuje všetko potrebné na to, aby sa z neho vykľul nový tvor. „Vajcia sú najkvalitnejšou bielkovinou, dokonca kvalitnejšou než mäso,“ vysvetľuje odborníčka na zdravú výživu Zuzana Pavelková Šafářová. „Vaječná bielkovina totiž zahŕňa všetky esenciálne aminokyseliny, a to navyše vo vysokom obsahu a v ideálnom pomere.“

Stratené vajce je obľúbeným jedlom aj pre svoj vizuálny efekt.

Prečo jesť vajcia? Pre ich vysoké nutričné hodnoty!

Čo je vlastne vajíčko? Škrupina, žĺtok a bielok, odpovie väčšina. Keď vajíčko rozklepnete, vidíte však oveľa viac než len tieto tri veci. Tvrdá pórovitá škrupina neprepúšťa vodu a chráni žĺtok zvonka. Farba škrupiny závisí od plemena nosnice a môže byť biela, hnedá, zelená či hnedočierna až čierna. Všeobecne však možno povedať, že tmavé sliepky znášajú tmavé vajíčka a svetlé nosnice zas vajcia biele. Pevnosť vaječnej škrupiny ovplyvňuje takisto plemeno sliepky, ale aj jej vek a strava. Tá má vplyv ešte aj na farbu a chuť vajíčka. Pod škrupinou je vonkajšia a vnútorná papierová blana. Na jednom konci vajíčka je vzduchová komôrka.

Vedeli ste, že...
... v Japonsku predávajú takmer výhradne biele vajíčka?

Určite ste už vo vajíčku spozorovali tenkú belavú pevnejšiu časť, akoby cievku. To je pútko spájajúce žĺtok s blanami.
Žĺtok je tmavý aj svetlý a obaľuje ho žĺtková blana. Je zásobárňou živín budúceho zárodku a je nerozpustný vo vode. Nachádzajú sa v ňom cholesterol, vápnik, sodík, draslík, fosfor, vitamíny A, D, E, K, vitamíny skupiny B, kyselina listová a pantoténová a asi polovica bielkovín z celého objemu vajíčka. Priemerný žĺtok má asi 82 kalórií.

Sýtosť farby žĺtka ovplyvňuje strava, farbu mu prepožičiavajú karotenoidy. Antioxidanty v žĺtku chránia oči pred degeneráciou sietnice podmienenou vekom. V žĺtku je síce aj cholesterol, o ktorom si povieme neskôr, no sú tu aj fosfolipidy a omega-3 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú organizmu udržiavať normálnu hladinu cholesterolu.

Červená „bodka“, na ktorú v žĺtku neraz narazíte, je zárodočný terčík, z ktorého sa vyvíja mláďa, ak bolo vajíčko oplodnené. Žĺtok pláva v bielku, ktorý je smerom od škrupiny k žĺtku hustejší.

Čím je vajce menšie, tým viac žĺtka má.
Bielok
má za úlohu chrániť žĺtok pred poškodením. Tvorí asi 60 % hmotnosti vajca. Neobsahuje cholesterol ani tuk, ale až vyše 3 g bielkovín, vitamíny B12, D, A, horčík, vápnik, železo, síru. Bielok má asi 17 kalórií.

Nechajte si čerstvé vajíčka priviezť až domov!

Vajíčka a chudnutie

Priemerné vajce má 155 kalórií. Vajíčka sú vzhľadom na svoje nutričné zloženie, obsah bielkovín a ľahkú stráviteľnosť vhodným jedlom pri chudnutí. Ak si dáte na raňajky jedlo s vajíčkom, cez deň zjete menej, ako keby ste raňajkovali napríklad len žemľu. Rozhodne sa teraz však nepúšťajte do nejakých neoverených vajíčkových diét, ktoré by váš organizmus zaťažili! Dajte si vajce namäkko alebo na hniličku, prípadne omeletu alebo praženicu spravenú na suchej panvici. Takto pripravené vajíčka strávi žalúdok za dve hodiny. Vajcia natvrdo, smažené alebo pripravované s tukom vám v ňom budú ležať o minimálne hodinu dlhšie. A ako radí naša odborníčka na zdravé stravovanie Zuzana Pavelková Šafářová – vajíčka jedávajte so zeleninou.

Koľko vajec denne je zdravé jesť?

Vajcia sú stráviteľné na vyše 95 % a ich výživovú hodnotu možno porovnávať iba s mliekom.

Dokonca ani s tým cholesterolom to pre zdravých ľudí nie je také zlé, ako sa kedysi hovorievalo. Vajcia do zdravého jedálnička rozhodne patria. Kým bielky môžete jedávať takmer neobmedzene, na žĺtky si predsa len radšej dajte pozor. Odporúčaná dávka vaječných žĺtkov sú 4 za týždeň. Lenže vajcia nejedávate iba natvrdo, namäkko či ako omeletu, ale aj ako prísadu mnohých pokrmov. Dávajte si na to pozor pri nakupovaní a čítajte zloženie.

Svojím zložením sú vajíčka vhodné aj v tehotenstve. Deti by mali jesť vajíčka od pol roka. Začnite nadrobno rozdrveným vajíčkom natvrdo, a to bielkom aj žĺtkom. Budúce mamičky a mamičky malých detí by pri tepelnej úprave vajec mali byť obzvlášť obozretné a jesť iba tie dostatočne tepelne upravené.

Máte alergiu na vajíčka? Zistite, čím môžete vajcia v receptoch nahradiť

Strašiak cholesterol v slepačích vajciach

Zo strachu pred zvýšeným cholesterolom sa mnoho ľudí vajíčkam vyhýba. Čo je vlastne cholesterol? Cholesterol je súčasťou bunkových membrán a je dôležitý napríklad pri tvorbe estrogénu, testosterónu, kortizolu, pri vstrebávaní tukov či vitamínu D. V tele cholesterol produkuje pečeň a svoju produkciu reguluje podľa množstva cholesterolu prijatého zo stravy.

Vajíčka obsahujú 170 – 220 mg cholesterolu, čo je viac než polovica odporúčanej dennej dávky 300 mg. Treba však rozlišovať dobrý HDL cholesterol a zlý LDL cholesterol. Toho dobrého je vo vajíčkach dvakrát viac.

Na obsah cholesterolu vo vajíčkach vplýva spôsob chovu, vek nosníc aj plemeno, na jeho spracovanie zas metabolizmus a životný štýl každého z nás.

Vajíčka úplne bez cholesterolu nenájdete. Menej cholesterolu než slepačie obsahujú prepeličie vajíčka. V malom vajci prepelice je asi 55 – 63 mg cholesterolu.

Úplne sa vajíčkam nevyhýbajte, ani ak si zo zdravotných dôvodov kontrolujete cholesterol. Najviac ho je v žĺtkoch, preto jedávajte bielky, ktoré sú prirodzene bez tuku a cholesterolu. Raz do týždňa si môžete dopriať aj cholesterolový žĺtok.

„Žĺtok navyše obsahuje aj lecitín, ktorý cholesterol v krvi znižuje. Celkovo sa ukazuje, že problematika cholesterolu je zrejme oveľa zložitejšia, než sa predpokladalo,“ vraví nutričná odborníčka. „Pokiaľ mávate vyšší cholesterol, používajte vždy len zdravú formu úpravy vajec. Rozhodne ich nevysmážajte a jedávajte ich vždy spolu so zeleninou,“ radí Zuzana Pavelková Šafářová.

Recept: Mäsová plnka s prepeličími vajíčkami

Salmonely vo vajciach sa báť nemusíte, ak...

Nákazy salmonelou sa báť nemusíte, ak kupujete vajíčka, ktoré boli skladované vo vhodných podmienkach a nie sú poškodené. Čo je však pri prevencii salmonelózy najdôležitejšie, je tepelná úprava vajec. Z vajíčka natvrdo ju určite nedostanete, ale pri stratených vajciach alebo vajíčka na hniličku či namäkko už hrozí určité riziko. Najväčšie riziko salmonely je pri konzumácii surových vajec a výrobkov z nich, napríklad majonézy alebo zmrzliny.

Špinavé vajíčka pred použitím dobre umyte. Po práci s vajíčkom si vždy umyte ruky, aby ste prípadné choroboplodné zárodky zo škrupiny nepreniesli ďalej.

Salmonela sa ničí varením pri teplote aspoň 70 °C.


Pštrosie vajce nakŕmi celú rodinu, z kačacích vajec skúste praženicu

Bez slepačích vajec si ľudia varenie už ani nevedia predstaviť. Pokiaľ nemusíte sledovať zloženie potravín, dá sa povedať, že slepačie vajíčka konzumujete takmer denne. Nachádzajú sa v mnohých výrobkoch, či už je reč o cestovinách, pečive, keksoch, alebo o majonéze a omáčkach...

V obchodoch sa už bežne stretnete aj s prepeličími vajcami a od domácich chovateľov si môžete kúpiť kačacie, husacie, či dokonca morčacie alebo aj pštrosie vajcia. Než sa budeme zaoberať primárne slepačími vajíčkami, pozrime sa na tie ostatné.

Prepeličie vajíčka

Od slepačích sa nápadne odlišujú svojou veľkosťou a škrupinou. Vajcia japonských prepelíc s hmotnosťou asi iba 12 g sú päťkrát menšie ako slepačie. Škrupina je svetlohnedá, biela alebo sivá s výraznými hnedými a sivými škvrnami.

Nutrične sa prepeličie vajcia podobajú slepačím. Na svoje pomery majú väčší žĺtok, čo je charakteristický znak menších vajíčok. Prepeličie vajíčka sú v ázijských krajinách považované za liek.

V kuchyni sa používajú vo varenej forme, najmä pri príprave studených mís, obložených chlebíkov či šalátov, kde sa zároveň uplatnia aj ako milá dekorácia.

Kačacie vajíčka

Vajcia kačiek sú o polovicu väčšie než slepačie, majú hrubšiu škrupinu bielej, sivej, zelenkavej, či dokonca až čiernej farby. Žĺtok je tmavší a bielok svetlejší ako pri slepačích vajciach. Kačacie vajcia majú viac tuku a ich chuť je výraznejšia. Hoci nie sú v našich kuchyniach udomácnené, za slepačími vajíčkami v ničom nezaostávajú a z času na čas môžete z nich skúsiť spraviť o poznanie krémovejšiu a tmavšiu praženicu alebo omeletu.

Husacie vajíčka

Husi znášajú biele vajcia s oválnym pretiahnutým tvarom vážiace až 200 g, čo môže byť aj trikrát viac ako vajcia slepačie. Oproti kačacím vajciam majú pomerne málo tuku, no rovnako ako ony majú krásny žltý žĺtok, z ktorého je pekná praženica aj piškótový korpus na tortu.

Kačacie a husacie vajcia pred použitím vždy poriadne poumývajte a nikdy ich nejedzte surové.

Pštrosie vajcia

Jedno pštrosie vajíčko zasýti až desať hladných krkov. Bodaj by nie, veď veľkosťou 15 cm a váhou okolo 1,5 kg nahradí až 30 slepačích vajec. Takéto veľké vajce si vyžaduje aj dostatočne dlhé varenie – 1 až 1,5 hodiny. Pštrosie vajcia sú bohatšie na železo a kyselinu listovú, majú menej medi a zinku.

Označovanie vajec

V rámci krajín Európskej únie je zavedené jednotné označovanie vajec.

Na obale vajec nájdete informáciu o:

 • počte vajec v balení,
 • hmotnosti vajec:
  • S – malé vajcia s hmotnosťou menej ako 53 g,
  • M – stredné vajcia vážiace 53 až 63 g,
  • L – veľké vajíčka s hmotnosťou 63 až 73 g,
  • XL – veľmi veľké vajcia, ktoré vážia viac ako 73 g,
 • kvalite – trieda A alebo „čerstvé“ či „extra čerstvé“ – tieto vajíčka spĺňajú všetky štandardy kvalitných vajec, ostatné sú označené ako trieda B; v obchodoch by ste iné ako „áčkové“ vajcia ani nemali nájsť,
 • minimálnej trvanlivosti, čo je najneskôr 28 dní po znáške, pričom vajíčka sa môžu predávať maximálne do 21 dní od znášky; označením „extra“ alebo „extra čerstvé“ sa môžu pýšiť vajcia iba do deviateho dňa po znáške,
 • baliarni alebo triediarni, a to vo forme čísla so značkou štátu – toto číslo však neinformuje o pôvode vajec, ten zistíte až pri pohľade na škrupinu vajca.

Z označenia na vajíčku (napríklad 1 SK LM 6-5) vyčítate:

 • spôsob chovu nosníc:
  • 0 – ekologický chov,
  • 1 – chov vo voľnom výbehu,
  • 2 – chov na podlahe, podstielkový chov,
  • 3 – chov v obohatených klietkach.

Spôsob chovu má výrazný vplyv na kvalitu vajec – veď viete, že tie najkvalitnejšie vajíčka sú domáce. Domácemu chovu sa najviac približuje chov sliepok vo voľnom výbehu a ekologický chov. Vo voľnom výbehu sa na jednu sliepku počíta so 4 m2 výbehu, takže má dostatok pohybu na čerstvom vzduchu po celý deň. Podobne je to aj pri ekologickom chove, no tu sú nosnice ešte najmenej šesť týždňov kŕmené ekologickým krmivom. Podstielkové chovy sú v uzavretých halách bez klietok, kde na 1 m2 môže byť najviac deväť nosníc. Sliepky v obohatených klietkových chovoch sú v klietke s celkovou plochou aspoň 2 000 cm2;

 • kód krajiny,
 • identifikačné číslo, ktoré tvorí skratka okresu prevádzkarne a poradové číslo v rámci tohto okresu.

Skladovanie vajec

Pri nakupovaní vajec siahnite po tých, ktoré boli skladované v chlade. Nikdy nekupujte vajcia zo stánkov bez chladiacich zariadení, pri ceste či z iného miesta, kde na ne svietilo slnko. Vajíčka si starostlivo prezrite, či nie sú prasknuté alebo rozbité. 

Zvyknete kúpené vajcia umývať? Neodporúčame vám to. Na škrupine vajca je tenká ochranná vrstva, ktorá bráni prenikaniu mikroorganizmov do vajíčka. Vlhkosť robí škrupinu pórovitou a baktérie sa tak ľahšie dostanú dnu. Vajíčka umývajte až tesne pred ich použitím.

Doma vajíčka uložte do chladničky, ideálne na najchladnejšie miesto. Vajíčka vydržia týždeň aj pri teplote do 20 °C, keď budú uložené v košíku v tmavej miestnosti.

Vajcia skladujte pri teplote 5 až 8 °C.

Ako zistiť, či je vajce čerstvé?

Máte doma vajíčka už nejaký ten piatok a neviete, či sú ešte čerstvé? Čerstvosť vajíčka prezradí jednoduchý test. Ponorte vajce do vody a keď zostane na dne, je čerstvé. Čím vyššie vajíčko vypláva, tým je staršie. Nadnáša ho zväčšujúca sa vzduchová bublina vnútri vajíčka. Zorientovať sa môžete aj podľa žĺtka po rozklepnutí vajca. Keď sa rozteká, vajíčko je staršie. Staré vajce nemusí byť nutne pokazené. Ak nezapácha, použite ho napríklad do pečenia.

V Tescu nájdete iba zaručene čerstvé vajcia.

Triky pri varení vajec

 • Vajíčka pred varením vytiahnite z chladničky, aby mali izbovú teplotu.
 • Do vody na varenie vajec pridajte trochu octu. Ak vajce praskne, bielok sa hneď zrazí a nevytečie.
 • Ako ochranu pred vytečením môžete na širšom konci vajíčka spraviť špendlíkom naozaj maličkú dierku.
 • Tiež môžete skúsiť potrieť vajce citrónovou šťavou, ktorá na škrupine vytvorí ochranný film.
 • Uvarené vajcia ochlaďte vložením do ľadovej vody. Po teplotnom šoku sa budú ľahšie lúpať.
 • Vychladnuté vajíčko poklepte lyžičkou na oboch koncoch. Potom ho jemne pogúľajte po doske. Škrupina sa naruší a vajce lepšie olúpete.
 • Ak vám zostanú po varení alebo pečení žĺtky, zalejte ich v pohári studenou vodou alebo olejom, aby nestvrdli.
 • Bielky zakryte potravinárskou fóliou alebo zamrazte.
 • Vajíčka natvrdo ošúpte, zabaľte do potravinovej fólie a v chladničke skladujte maximálne dva dni, inak budú páchnuť po síre.

Slepačie vajce namäkko alebo natvrdo? Obe sú zdravé!

Prečítajte si aj: Triky, ako uvariť dokonalé vajcia natvrdo aj namäkko

Veľkonočné kraslice: Zdobenie vajíčok je dlhá tradícia

Vajíčka sú symbolom Veľkej noci už stovky rokov. Symbolizujú plodnosť, znovuzrodenie a v kresťanstve aj zmŕtvychvstanie. Zvyk zdobiť vajíčka siaha až do Mezopotámie a starovekého Egypta, odkiaľ ho prví kresťania rozšírili do Európy. Tí pôvodne farbili vajíčka načerveno. Dnes sa kraslice farbia, maľujú voskom, oblepujú slamou, látkou, papierom, leptajú, vyškrabujú, perforujú, a dokonca aj drôtujú alebo okúvajú železom. Ozdobené kraslice slúžili ako dekorácia aj ako dar.

Recepty zo slepačích vajec

Vajcia sú súčasťou takého množstva receptov, že sme mali problém vybrať pre vás tie najlepšie recepty s vajíčkami. Nakoniec sme sa rozhodli pre tieto, no na našich stránkach ich nájdete ešte viac. Skúste napríklad:

Cuketové muffiny s volským okom
Mäsovú roládu s vajíčkami
Vajíčkových snehuliakov, ktorí potešia deti
Hravé plnené vajíčka

Zdroj: nazdravie.sk, osvalech.cz, wikipedia, slovenskypacient.sk, Nariadenie Komisie európskych spoločenstiev č. 589/2008 z 23. júna 2008, svps.sk, ncbi.nim.nih.gov, eufic.org, nutridatabaze, www.zuzanasafarova.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok