Tipy a rady Šalotka, jarná, červená: Ktorú cibuľu použiť pri varení?

Cibuľu poznáme v rozličných tvaroch, farbách i rozmeroch. A to nehovoríme o chuti! Niektoré druhy cibule sú šťavnaté a sladkasté, iné sa označujú za výraznejšie, korenisté či dokonca ostré. Ako zistiť, ktorá cibuľa sa najlepšie hodí presne pre vaše recepty? Pomôžeme vám!

Cibuľa je prírodné antibiotikum

Zaradenie cibule do jedálnička prináša množstvo zdravotných benefitov. Cibuľa je považovaná za prírodné antibiotikum. S baktériami si dokáže poradiť alicín a tiež vitamín C, E a vitamíny skupiny B, ako aj síra, fosfor, horčík či železo. Cibuľový sirup pomáha pri vykašliavaní, cibuľa pozitívne ovplyvňuje srdce, cievy, tlak, obličky, kožu, vlasy a poradí si aj s nepríjemnými reakciami po poštípaní hmyzom. Dokonca sa považuje za prírodné afrodiziakum, a to aj napriek svojej nevábnej vôni.
Kyselina listová, ktorú cibuľa obsahuje, môže pomôcť pri vylepšovaní depresívnych stavov, zvýšený príjem zeleniny všeobecne, vrátane cibule, je vďaka vláknine spájaný so znižovaním rizika vzniku rakoviny hrubého čreva.

Aj cibuľu vám privezieme až ku dverám!

Univerzálna žltá cibuľa sa hodí všade

Ak vám recept presne nestanovuje, ktorú cibuľu máte použiť, najbezpečnejšie bude využiť žltú cibuľu. Výborne znáša teploty a svoju prenikavú chuť dokáže bez problémov prepájať s rôznymi typmi potravín.

Francúzska cibuľačka na víne sa jedáva zapečená

Červená cibuľa pre krajšie šaláty a burgery

Vďaka svojej výraznej červenej farbe sa červená cibuľa skvele hodí do šalátov, hamburgerov a ostatných jedál, kde sa jedáva aj bez varenia. Jedlám dodáva korenistú až pikantnejšiu chuť, preto je najlepšie konzumovať ju od marca do septembra, kedy chutí sladšie. Sadne si najmä s listovou zeleninou, ako je rukola či poľný šalát, dokonalá je aj na grilovanie.

Pečené jahňacie s červenou cibuľou

Biela cibuľa chutí v prílohách

Biela cibuľka sa vyznačuje silnou chuťou, ktorá nezanecháva svoje nepríjemné podtóny v ústach. Používajte ju hlavne do šalátov. Kuchári ju dokážu oceniť hlavne pri príprave jedál mexickej kuchyne, kde jej sladkastá chuť ladí s rôznymi salsami, guacamole alebo s tacos. Servíruje sa však aj ako príloha k mäsovým tanierom či iným špecialitám spoločne s kyslými uhorkami alebo paprikami.


Cibuľové krúžky v slanine sú zaujímavé predjedlo

Jarná (mladá) cibuľka je najlepšia pre studenú kuchyňu

Jemnú chuť jarnej cibuľky využite v receptoch studenej kuchyne, kde sa používa jej čerstvá podoba. Svoju popularitu si užíva v receptoch čínskej kuchyne ako súčasť polievok či pečených rezancov a ryže. Je úplne na vás, či do receptov použijete jej bielu alebo zelenú časť, pretože obe sa hodia do šalátov, sendvičov, nátierok či len na posypanie omasteného chleba.
Kuracie rezance s jarnou cibuľkou

Šalotka má najjemnejšiu chuť

Malý tvar a delikátna chuť pripomínajúca spojenie cibule a cesnaku robia zo šalotky úplne unikátnu zeleninu. Hojne sa využíva do omáčok, soté, polievok a tiež na dozdobenie hotových jedál. Šalotku použite všade tam, kde chcete mať iba jemnú cibuľovú chuť. Pokiaľ si recepty vyžadujú použitie šalotky, ale doma ste žiadnu nenašli, jednoducho ju nahraďte iným typom cibule. Na jedle to však bude trochu poznať, pretože bude mať silnejšiu chuť.

Konfitované kačacie stehno pripravíte so šalotkou

Prečo nás cibuľa rozplače?

Pri krájaní cibule poškodzujete jej bunky a spôsobíte tak uvoľňovanie látky zvanej alináza. Malými kvapôčkami vzduchu sa vám dostane do očí, no a v snahe túto látku vyplaviť sa u spúšťa reflexné slzenie. "Cibuľové slzy" majú iné chemické zloženie, než slzy smútku, v ktorých je napríklad viac bielkovín.

Šalotka, jarná, červená: Ktorú cibuľu použiť pri varení?

Ako nakrájať cibuľu bez sĺz? Skúste tieto triky!Zdroje: medicalnewstoday.com, tasteofhome.com, finedininglovers.com, sciencealert.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok