Zdravý životní styl Zdravé jedlo Ostali vám doma prebytočné jahody, čučoriedky či iné drobné ovocie? Vieme, čo s nimi.

Drobného ovocia však nikdy nie je dosť. Považuje sa za najchutnejšie a najobľúbenejšie u detí aj u dospelých. Brusnice, černice, čučoriedky, egreše, maliny, jahody či ríbezle – kto by ich nemal rád? Čo však s nimi, keď vám po zbere ostali prebytky?

Skladovanie

Drobné ovocie je možné skladovať v chladničke v keramickej miske alebo v papierovom vrecúšku, avšak len krátkodobo. Pred uskladnením ho nikdy neumývajte, urobte tak až tesne pred konzumáciou. Ak celý objem, ktorý ste si kúpili alebo natrhali, nedokážete počas najbližších dní skonzumovať, odporúčame vám ovocie správne uskladniť, a to niekoľkými spôsobmi – mrazením, zaváraním alebo sušením.

Mrazenie

Ako prvý príklad uvedieme ten, ktorý považujeme za najsprávnejší, a tým je mrazenie. Mrazením si drobné ovocie uchová až 90 % vitamínov. Skontrolujte však teplotu v mrazničke, mala by byť od -18 °C do -30 °C. Drobné ovocie nemá výnimky – môžete zmraziť všetko od jahôd cez čučoriedky, maliny až po ríbezle. Po rozmrazení je možné ovocie konzumovať v neupravenom stave, to znamená, že ho môžete použiť napríklad na výrobu čerstvého smoothie, na zdobenie zmrzliny alebo priamo do koláčov. Stojí za to vyskúšať ten náš čučoriedkový s quinoou. Nezabudnite však, že ak chcete mrazené ovocie pridať do cesta, dôkladne ho musíte nechať odkvapkať, aby ste ho zbavili prebytočnej tekutiny. Obzvlášť je to dôležité, ak ovocie pridávate navrch koláča, mrazené ovocie plné vody by vám cesto úplne rozmočilo.

Ostali vám doma prebytočné jahody, čučoriedky či iné drobné ovocie? Vieme, čo s nimi.
Zaváranie

Ďalším výborným spôsobom uchovania drobného ovocia je zaváranie. Zaváranie predlžuje životnosť ovocia, vďaka prevareniu a vzduchotesnej nádobe sa totiž určite nepokazí. Varením džemov a marmelád sa ničí väčšina baktérií. Ak sa chystáte zavárať, nezabudnite sterilizovať zaváracie poháre. Môžete tak urobiť v rúre, kde na plech poukladáte umyté poháriky a sterilizujete ich pri teplote 100 °C cca 15 minút. Vrchnáky nechajte variť vo vriacej vode asi 10 minút a poriadne ich vysušte čistou utierkou.

Džemy a kompóty je dobré skladovať na mieste so stabilnou teplotou a klímou, ideálne je chladné a tmavé prostredie. Po otvorení patria džem aj kompót určite do chladničky a vyžadujú si čo najrýchlejšiu konzumáciu. Koľko vydrží džem uložený v špajze? Minimálne rok. Nezabudnite však raz za čas urobiť v špajze dôkladnú revíziu všetkých zaváranín a skontrolovať, či niekde nevzniká zlým utesnením vrchnáka pleseň. Ak áno, napadnutú zaváraninu ihneď vyhoďte.

Zavárané drobné ovocie vám v zimnom období poslúži na zdobenie pudingov, teplých sladkých raňajok, palaciniek či toastov. Skúšali ste niekedy pripraviť sladké toasty s ovocím?

Sušenie

Patrí medzi najstaršie spôsoby uchovávania vitamínov aj vlákniny a používali ho už naši predkovia. Ako sušiareň im slúžila povala, ovocie si jednoducho rozložili na sitá. Tie boli na povale síce chránené pred priamym slnkom, ale nevyhli sa prítomnosti hmyzu a prachu. Dnes nám pri sušení ovocia pomáhajú profesionálne sušičky, ktoré sušia ovocie šetrným spôsobom.

Sušením sa v ovocí redukuje tekutina približne na 10 – 15 % pôvodného stavu. Vodu je nutné z ovocia odobrať čo najrýchlejšie, pretože organizmy obsiahnuté vo vode spôsobujú hnitie ovocia. Pri sušení sa z ovocia odoberá vlhkosť cirkuláciou teplého vzduchu. Pri šetrnom sušení do 50 °C sa zachováva maximálne množstvo živín. Sušené ovocie je priestorovo úspornejšie a dá sa ľahko prepravovať.

Po vysušení ovocie skladujte tiež na tmavom mieste, najlepšie v sklenenej nádobe.

Vedeli ste?

Jahody sú veľmi náchylné na hnitie aj plesnivenie a musia sa sušiť postupne tak, ako dozrievajú. Jahody nakrájajte na plátky alebo ich rozštvrťte a sušte pri teplote od 30 do 50 °C.

Pozor! Ríbezle, maliny, ostružiny nie sú vhodné na sušenie, pretože vyšší počet jadierok v sušenom ovocí nie je veľmi chutný.

A čo ostatné drobné ovocie? Poznáte ho dôkladne? Otestujte sa, ako dobre poznáte bobuľové ovocie.

Zdroj: wikipedia.sk, korunnycukor.sk, farmarik.sk

Vytlačiť stránku
Zdielať článok