Zdravý životní styl Zdravie Nebezpečná krása: Za tieto topánky vám nohy nepoďakujú

S príchodom teplých dní siahame nielen po ľahšom a vzdušnejšom oblečení, ale aj po topánkach, v ktorých naše nohy môžu slobodne „dýchať“. Nie každá obuv, ktorá je na prvý pohľad pohodlná, je pre vaše nohy vhodná.

Kvalita na nezaplatenie
Ruku na srdce: Aké kritériá sú pre vás pri výbere obuvi najdôležitejšie? Na prvom mieste by mala byť totiž funkčnosť, kvalitný materiál a až potom estetická stránka. V horúcich dňoch je na nezaplatenie priedušná topánka, ktorá je kožená alebo látková. Ostatné materiály spôsobujú nadmerné potenie, zápach, odreniny či popraskané päty. Ideálne topánky na leto sú tie, ktoré opisujú klenbu nohy a dobre na ňu priliehajú.

Popoluškina črievička
Chcete vedieť, ako sa cíti vaša noha v konkrétnej topánke? Obkreslite si chodidlo na papier. Z topánky vytiahnite vložku a položte ju na obrys chodidla. Prekrýva vložka celý obrys? Ak áno, gratulujeme, vaše nohy sa cítia ako vo vatičke. Ak však z chodidla niečo vytŕča, vaša noha je v topánke v týchto častiach deformovaná.

Žabky iba na pláž
Ani vy si bez nich neviete predstaviť leto? Žabky  (flipflops) sú skvelé, ale vaše nohy rovnaký názor nezdieľajú. Každodenným nosením riskujete nielen úraz, ale i deformáciu chodidla. Chôdza v nich je nestabilná, medzi prstami sa často tvoria pľuzgiere, dlhodobé nosenie oslabuje svaly a šľachy. Ak sú vyrobené z gumy alebo plastu, chodidlo sa v nich potí, množia sa baktérie a tie vedú k plesniam či infekciám. V tomto prípade ide výlučne o dovolenkovú obuv k bazénu či na pláž.

Na jediný krok musí telo uviesť do pohybu asi 200 svalov !

Gumené topánky
Na scéne sú už niekoľko rokov a svojej obľube sa tešia stále rovnako. Po gumených topánkach rôznych farieb siahajú dospelí a obúvajú ich aj svojim deťom. Chyba! Najväčší počet potných žliaz majú práve chodidlá a za deň vyprodukujú až pol litra potu. Tie v gume zostávajú a tvoria hotový raj pre baktérie. Tieto topánky mávajú nevhodný tvar, čo spôsobuje vznik rôznych abnormalít. Ich nosenie prináša vašim nohám viac škody než osohu.

Baleríny radšej nie
Máte pocit, že chodíte ako bosá a pod nohami cítite každý kamienok? Ani balerínky nie sú vhodné na každodenné nosenie. Topánka, ktorá sa ohýba takmer o 180 stupňov, topánkou vlastne ani nie je. Noha v nich nie je stabilná, klesá klenba a navyše sa nepáčia ani mužom.

Lodičky na opätku
Topánky na vysokom opätku vyzerajú žensky a zvodne, ale aj ich nosením si z dlhodobého hľadiska zarábate na problém. Ak sa ich neviete vzdať ani v lete, výška opätku by mala byť maximálne 4 – 5 cm. Pri ich dlhodobom nosení sa oslabujú a skracujú svaly, šľachy, deformujú sa prsty. Ak nosíte opätky denne, môže sa stať, že Achillova šľacha vám praskne v momente, keď si obujete nízku obuv.

Zdroj: medbroadcast.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok