Zdravý životní styl Zdravie Migréna nie je výhovorka, ale civilizačná choroba
        Tí, čo ju nezažili, si migrénu predstavujú ako silnejšiu bolesť hlavy. Migréna je však závažná zdravotná komplikácia, ktorá sa prejavuje nielen bolesťou hlavy, ale má vplyv na celý organizmus.Štyri fázy migrény
Skôr, než migréna udrie naplno, hlási sa varovnými príznakmi – prodromami. Môže ísť o malátnosť, depresiu, eufóriu, hnačku, zápchu, chuť na sladké a podobne.  Druhá fáza je aura. Túto fázu nezaznamenáva každý. Počas aury môžete vidieť nezvyčajné vizuálne efekty, napríklad kľukaté čierne a biele čiary, bodky, farebné svetlá, rozmazané zorné pole. Auru môžete pociťovať aj ako mravenčenie, pískanie v ušiach, závraty, poruchy reči.  V bolestivej fáze prichádza samotná bolesť, ktorá sa opakuje a je veľmi silná. Môže trvať pár minút, hodín, ale aj tri dni. V tejto fáze môžete byť citliví na svetlo, pachy, dokonca môžete zvracať. Po odznení predchádzajúceho stavu vás už môže „iba“ bolieť hlava, či budete mať pocit ako po opici alebo budete slabí ako po chorobe. Táto fáza môže pretrvať aj niekoľko hodín či dní.

Príčina migrény nie je známa
Prečo trpíte migrénou nie je lekárom úplne jasné. Vie sa, že ide o poruchu prekrvenia mozgu, ktorú môžu spustiť podnety ako stres, blikajúce svetlo, nedostatok spánku, niektoré jedlá  a pachy. Pridávajú sa aj rizikové faktory, ktoré nemáte možnosť ovplyvniť a tými sú napríklad menštruácia či počasie.

Ako s migrénou bojovať? 
Zvlášť pri prvých záchvatoch je to systém pokus – omyl. Pomáha tma, ticho, dostatok tekutín a niekomu aj studené obklady na čelo. Voľne predajné analgetiká majú iba krátkodobý účinok, neostáva vám iné, iba bolesť prečkať. Silnejšie migrény sa miernia liekmi, obsahujúcimi triptány, ktoré bránia rozširovaniu ciev v mozgu a tým aj vzniku migrény. Túto liečbu nemôžu absolvovať tehotné a dojčiace ženy.

Prevencia migrény
Z dlhodobého hľadiska sa dá migréne aspoň čiastočne predchádzať. Pravidlom je dostatok spánku a správna životospráva. Nemali by ste konzumovať kofeín, alkohol a fajčiť. Preventívny vplyv na vznik migrény má aj pravidelný pohyb a vyvarovanie sa dlhodobej nečinnosti. Boj s migrénou je beh na dlhú trať. Pomôže vám odsledovať príčiny, po ktorých táto silná bolesť hlavy vzniká a potom postupne pracovať na ich odstránení.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok

Články

Hopla! Neexistujú žiadne produkty zodpovedajúce vášmu filtrovaniu. Prosím, upravte kritériá vyhľadávania.