Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Nechutenstvo a odmietanie jedla je problémom mnohých rodičov s deťmi, ktoré prechádzajú na tuhú stravu. Je bežnou praxou, že bábätkám sa okolo šiesteho mesiaca začnú dávať prvé príkrmy – uvarená a rozmixovaná kaša bez špecifickej farby a chute. Položme si však ruku na srdce: Vám by to chutilo? Nuž sa nečudujte, že nechce papať tak, ako by podľa všetkých tabuliek malo. Ak máte problémy s odmietaním príkrmov, skúste úplne nový prístup. Mamičky v zahraničí preberajú metódu BLW, na základe ktorej vaše bábätko samo objavuje chute a vône ukrývajúce sa v tajomnom svete zvanom jedlo.
Prečítajte si aj: Ako by malo jesť dieťa v prvom roku života?
Metóda BLW, z anglického Baby-led Weaning, vo voľnom preklade odkazuje na prvé dokrmovanie vedené samotným dieťaťom. Jej princíp spočíva v tom, že dáme dieťaťu príležitosť na to, aby si po dovŕšení 6 mesiacov začalo samo vyberať druh a množstvo potravín, ktoré zje v čase, keď má na ne práve chuť. Samozrejme, nejde o všetky druhy potravín, iba o vhodné ovocie, zeleninu, polievky a ďalšie jedlá podľa veku dieťaťa.
Vďaka tomu, že sa dieťa zoznámi nie s vlažnou kašou neurčitej chute, ale s ozajstnou farbou, konzistenciou a chuťou zeleniny, ovocia a ďalších zložiek jedálnička, sa jeho telo dokáže lepšie pripraviť na tieto potraviny a správne na ne zareagovať. Pri prvých pokusoch sa totiž do tela dostanú len menšie porcie potravy, ktoré dokáže organizmus efektívne spracovať. Prirodzene vyzerajúce a chutiace potraviny sa totiž diametrálne odlišujú od kašovitých príkrmov, ktoré nedovoľujú dieťaťu natoľko poznávať jednotlivé jedlá, a tým ani dostávať o jedle toľko informácií, koľko je preň potrebné.
Mohlo by vás zaujímať: Ako bábätko odnaučiť hádzať jedlo na zem?
Zavedenie metódy BLW do vašej domácnosti bude jednoduchšie, než sa na prvý pohľad môže zdať. Na začiatku však musíte úplne zabudnúť na nejaké učenie stolovania a na to, že dieťa musí za deň zjesť určité množstvo jedla. BLW metóda sa viaže na fakt, že dieťa je ešte dojčené a že z materského mlieka získava všetky potrebné živiny.
Skúste teda najskôr svojmu bábätku krájať rôzne druhy ovocia a zeleniny na malé podlhovasté kúsky tak, aby sa dali dobre uchopiť. Začnite s jabĺčkom či mrkvou, potom pridávajte broskyňu, banán, nektárinky, sladké zemiaky, reďkovky, kaleráb, cuketu, uhorky a ďalšie druhy ovocia a zeleniny. Tie tvrdšie pred ponúknutím dieťaťu krátko blanšírujte. Potraviny môžete ukladať na farebné tanieriky tak, aby boli pre detské očká a brušká dostatočne lákavé.
Ak vyznávate racionálne stravovanie a nepreháňate to v kuchyni s dochucovaním, môžete nechať staršie bábätko ochutnať aj zo svojho taniera, keď práve budete jesť. O takéto testovanie majú deti spravidla najväčší záujem a tak si dávajte pozor na to, aby ste varili jednoduché jedlá z kvalitných ingrediencií.
Pri metóde BLW by malo ísť predovšetkým o objavovanie prirodzených chutí, takže nič nepokazíte prípravou klasickej dusenej mrkvy alebo ovocného šalátu.
K tomu by rozhodne dôjsť nemalo. Dieťa musí byť pri jedení vždy pod dohľadom a jedlo by ste mu nemali vkladať do úst, ale iba do ručičky. Bude tak schopné potravu samo spracovať podľa svojej motoriky a možností. Pokiaľ je bábätko menšie, bude skúšať zeleninu a ovocie len olizovať a obhrýzať, až neskôr si dokáže odhryznúť malé kúsky. V každom prípade ho pri jedení vždy pozorne sledujte.
Zdroj: parents.com, babyledweaning.com