Dieťa Batoľa 5 tipov, ako bábätko nadobro odučiť hádzať jedlo na zem

Keď vaše batoľa prvýkrát odhodí zo svojej stoličky pri jedení na zem mrkvu a krásne sa pri tom usmeje, bude sa vám to zdať roztomilé. Situáciu zakončíte slovíčkami "no, no, no," a pohladíte ho po hlavičke. Ak sa však táto situácia začne dennodenne opakovať napríklad s miskou špagiet alebo zeleninovou kašou, budete chcieť s novým nešvárom čo najrýchlejšie skoncovať. Poradíme vám, ako dieťa odučiť rozhadzovať jedlo bez veľkých drám a s ľahkosťou.

Najskôr skúste pochopiť,  prečo deti hádžu jedlo na zem. Testujú si nové skúsenosti, alebo je to vyžadovanie pozornosti?

Rozhadzovaním jedla sa deti učia

Bábätká vo veku od šiestich do ôsmich mesiacov málokedy rozhadzujú jedlo zámerne. Od deviatich do dvanástich mesiacov sa však učia systému čin – následok. Rozhadzovaním jedla si teda môžu iba odpovedať na množstvo otázok, ktoré im napadnú: Čo sa stane, keď odhodím túto misku na zem? Aký zvuk to vyvolá? Vráti sa jedlo späť, alebo zostane na zemi? Všetko si potrebujú otestovať a získať tak vlastnú skúsenosť.

Ak ste v rodičovstve nováčikom, prečítajte si, ako by malo vyzerať správne jedenie v prvom roku života vášho bábätka

Rozhadzovaním jedla deti získavajú pozornosť

Zakaždým, keď vaše dieťa hodí na zem tanier plný jedla a získa si obrovské množstvo pozornosti od celej rodiny, posilňuje si návyk získavať záujem touto cestou. Aj keď ide o záujem negatívny.

Rozhadzovaním jedla deti komunikujú

Batoľatá si hľadajú rôzne komunikačné kanály a my dospelí im nie vždy rozumieme. Hádzanie jedlom môže byť iba prostriedkom na vyjadrenie toho, že dieťa už viac jedla nezje a jeho bruško je plné. Niekedy takto deti reagujú na nové potraviny, ktorých farba alebo textúra je pre nich neznáma a majú z nich obavy. Alebo trebárs len nevie, akým spôsobom majú jedlo jesť, pretože sme mu to neukázali a sám si nevie poradiť.

Ako pomôžem môjmu dieťaťu správne komunikovať?

Tipy, ako zabrániť hádzaniu jedlom rozumne a s citom

1. Servírujte menšie porcie

Rozhadzovaním jedla vám dieťa môže dávať signál, že je už najedené. Dávajte mu preto menej jedla, aby nemuselo nedojedené kúsky rozhadzovať či sa s nimi hrať. Pokojne servírujte iba dva alebo tri kúsky potravín naraz a potom tanierik doplňte.

2. Reagujte pozitívnymi frázami

Neopakujte dieťaťu negatívne frázy v štýle: "Jedlo na zem nehádžeme". Naopak - vymyslite jasnú, špecifickú a pozitívnu vetu o tom, ako by stravovanie malo vyzerať, teda napríklad: "Jedlo patrí na stôl" či "Jedlo nechávame na tanieri". Tú potom systematicky opakujte zakaždým, keď dieťa jedlo porozhadzuje po zemi.

3. Rozhadzovaniu nevenujte plnú pozornosť

Deti sa tešia pozornosti, nech už ju vyvolá čokoľvek. Aj keď to vo vás kypí, udržte pokoj a neutrálny tón. Osvojte si pozitívnu frázu a buďte s ňou konzistentné. O postupe poučte aj svoju rodinu a najmä ostatné deti, ktoré sa môžu na súrodencovi, rozhadzujúcom jedlo, náramne baviť a podporovať tak jeho zlozvyk.

5 tipov, ako bábätko nadobro odučiť hádzať jedlo na zemKedy a aké ovocie prvýkrát naservírovať bábätku?

4. Prisuňte detskú stoličku k stolu a jedzte spoločne

Keď bábätko zo stoličky nedovidí ľahko na zem, na ktorú jedlo dopadá, venuje viac pozornosti samotnému pokrmu. Navyše bude sledovať ostatných členov rodiny a zapájať sa oveľa viac do rodinného spôsobu stravovania. Týmto krokom mu všetci venujú väčšiu pozornosť a jeho potreba rozhadzovať jedlo stratí svoj zmysel.

5. Pes nech sa divadla nezúčastňuje

Čo môže byť väčšia zábava, než hádzať jedlo na zem psíkovi, snažiť sa trafiť jeho chvostík a sledovať ho, ako prosí o ďalšie kúsky? Pokiaľ má vaše dieťatko pred (alebo skôr pod) sebou také veselé divadlo, s hádzaním skončí len ťažko. V prípade, že je vo fáze hádzania, držte počas jedenia svojho psa mimo kuchyne.

Ako teda bude vyzerať odúčanie dieťaťa rozhadzovať jedlo v praxi?

Predstavte si situáciu, v ktorej vaše dieťa opäť rozhadzuje jedlo po zemi a v duchu si nacvičte postup, ktorý nabudúce zvolíte.

Dieťaťu venujte pri jedení pozornosť a nechajte umývačku aj nevybavené hovory s kamarátkami bokom. Prisuňte ho aj s jeho stoličkou k stolu k ostatným členom rodiny. Keď uvidíte, že jedlo putuje na zem, zdvihnite ho a neutrálne povedzte svoju frázu "Jedlo patrí na stôl". Ak to bude nutné urobiť hoci aj desaťkrát, urobte to a trvajte si na svojom. Jedlo dieťaťu však viac nevracajte a odložte ho nabok. Zhlboka dýchajte a zachovajte si chladnú hlavu, aj keď to nie je vždy jednoduché. Ak budete dostatočne trpezlivé a odhodlané, za pár dní vaše dieťatko pochopí, že to myslíte vážne a hádzanie ho prestane baviť.

Viac o výchove detí čítajte na Hello Tesco

Zdroje: .todaysparent.com, yourkidstable.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok